Zkuste si vypěstovat bylinky vhodné do omáček

Základem vaření je nejen správné zpracování surovin, ale i dobré a chutné okořenění. Vaření se určitě neobejde bez bylinek. Víte, jaké bylinky do omáček se vám budou hodit na ochucení? Pokud si je máte možnost vypěstovat na vlastní zahrádce, jste ve výhodě oproti těm, kteří ji nemají. Ale nezoufejte, řada bylinek se dá pěstovat v květináči nebo truhlíku umístěném na okenním parapetu, na balkónu či terase.

Bylinky do omáček přidávejte pro zvýraznění chuti
Bylinky do omáček přidávejte pro zvýraznění chuti (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Které bylinky do omáček můžeme pěstovat?

Které bylinky do omáček můžeme vypěstovat? Bylinky jsou známé především pro své léčivé účinky. Hodně se jich hodí i do kuchyně. Pokud rádi vaříte, určitě budete rádi, že můžete některé z nich vyzkoušet. Žádná omáčka nebude dostatečně ochucena, pokud do ní nepřidáte to správné koření ve formě chutných a specificky aromatických bylinek. Pro bylinky je pro pěstování nejvhodnější zahrada se záhonem umístěným blízko kuchyně. Dají se ale naštěstí pěstovat i v obyčejném truhlíku nebo květináči, takže nemusí smutnit všichni, co možnost vlastní zahrady nemají. Pozor! Rostlinky v nádobách mohou více trpět vysušením. Většina bylinek miluje sluníčko a mohou se pěstovat i pohromadě. Vždy ale dodržujte pravidlo, že u sebe mají růst ty duhy, které mají stejné nároky na závlahu, půdu i slunce.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Oregano

Česky zvaná bylinka dobromysl je příjemné kořeněné vůně s lehce nahořklou chutí. Neodmyslitelně patří do asijské, středomořské i mexické kuchyně, kde se užívá především v sušeném stavu. Pro italskou kuchyni je velmi tradiční bylinkou. Hodí se do rajčatových omáček. Zvýrazní chuť telecího, skopového i kuřecího masa, vhodná je i do plodů moře.  Je to vytrvalá rostlina dorůstající do výšky až 90 cm. Je velmi podobná majoránce. Suší se v kyticích ve stínu, jako koření se používají její listy. Pro svou výšku není oregano vhodné k pěstování v malém květináči ani truhlíku. Bude se mu dařit na slunném stanovišti v sušší propustné hlinitopísčité půdě. Je mrazuvzdorný.

Zkuste si vypěstovat bylinky vhodné do omáček
Zkuste si vypěstovat bylinky vhodné do omáček (Zdroj: Šárka Miškovská)

Rozmarýn

Jedná se o intenzivně vonící bylinku, která dodá pokrmům opravdu specifické aroma. Má chuť ostrou a jemně nahořklou s nádechem pryskyřice připomínající eukalyptus. Hodí se na grilovanou či jinak tepelně upravenou zeleninu. Vhodná je rovněž k rybám, mořským plodům, ale i na dušená masa, především na zvěřinu. Rozmarýn patří mezi takové bylinky do omáček, kterých do pokrmu stačí jen malé množství, protože jsou opravdu hodně aromatické. Jde o rostlinu, která není náročná na pěstování. Hodí se pro pěstování v květináči nebo truhlíku. Bude se mu dařit na slunném, světlém a teplém místě. V zimním období to nepřehánějte se zálivkou a umístěte jej raději do interiéru.

Šalvěj

Patří mezi silně aromatickou bylinku s výraznou chutí. Chutnat bude v omáčkách k telecímu, skopovému nebo jehněčímu masu. Můžete ji využít i k masu vepřovému nebo rybám. Pokud to s kořeněním přeženete, bude mít pokrm nahořklou chuť. Je součástí směsi provensálských bylinek. Jejím domovem je oblast Středomoří a Malé Asie.  Dorůstá do výšky až jednoho metru, proto nejde pěstovat v malém květináči, ale pro pěstování mimo záhon bude potřebovat velkou nádobu. Je charakteristická svými modrofialovými květy. Dařit se jí bude v dobře propustné hlinitopísčité půdě. Dobře poroste i v chudých, na živiny prostých nebo vyčerpaných půdách. Miluje slunné a dobře chráněné místo. Pozor na hnojení čerstvým hnojem, ten nesnáší.

Zkuste si vypěstovat bylinky vhodné do omáček
Zkuste si vypěstovat bylinky vhodné do omáček (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Tymián

Jedná se o aromatickou bylinku, která má ostřejší nasládlou chuť, připomínající kafr nebo hřebíček. Vhodná je do omáček k různým druhům mas, jako je divočina nebo drůbež. Tymián bude chutnat i v mletých masech nebo je vhodný jako tradiční bylinky do omáček v klasické české kuchyni. Typickým příkladem je třeba rajská omáčka. Její domovinnou je Středomoří. Pěstování tymiánu není nijak náročné, lze jej pěstovat na záhonu i v truhlíku. Dařit se mu bude na slunném sušším místě s propustnou půdou. Pro přezimování postačí rostlinu na zahradě přikrýt jehličnatou větvičkou.

Publikováno: 12.06.2023, Autor: | autor: Šárka Miškovská | zdroj: bylinkopedie.cz, vseokoreni.cz, zahradnictvi-flos.cz

Mohlo by vás dále zajímat

Japonské speciality

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Na japonské jídlo je dnes možné si zajít do restaurace. My Vám však přinášíme návod pro přípravu malé ochutnávky přímo u Vás doma.

Vychytaná svíčková

Svíčková od babičky je nenahraditelné jídlo. Provedeme vás jedním z receptů na svíčkovou z dančího masa a prozradíme, co vše kromě zeleniny, smetany a bůčku budete potřebovat.

Grilujeme v přírodě

S paní Hanouskovou dnes připravíme plátky masa na jablkách. Recept najdete v následujícím videu.

Udělejte si chorvatskou sváteční pochoutku – pašticadu

Chorvatská pochoutka, pašticada, z hovězího masa se hodí pro nedělní oběd i sváteční tabuli.

Kuřecí salát

Představíme vám jednoduchý recept na kuřecí salát s hroznovým vínem a zálivku z citrónu, majonézy, bílého jogurtu, worcestrové omáčky a cukru.

Uchovávání bylinek

Hana Hořáková předvede jak je možné uchovat bylinky mražením, sušením nebo nakládáním

ČTĚTE DÁLE

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?