Šplhavnice není hanlivé označení, ale pokojová rostlina

Šplhavnice zlatá nebo skvrnitá je oblíbená popínavá pokojová rostlina, kterou známe také pod značením blázen. Nesprávně se jí říká potos, břečťan nebo scindapsus. Tyto rostliny jsou podobné, ale jsou spíše příbuzné. Péči o šplhavnici zvládnou začátečníci i ti, kterým by doma uschla i umělá kytka.

Oblíbené pokojové popínavé rostliny jsou například šplhavnice
Oblíbené pokojové popínavé rostliny jsou například šplhavnice (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Popínavá rostlina šplhavnice

Popínavá rostlina šplhavnice (Epipremnum) je tvořena mohutnými liánami s dřevnatými, větvenými stonky kořenícími v zemi.  Zahrnuje asi 20 druhů rostlin, rozšířených v Asii a Austrálii. Patří mezi nenáročné, rychle rostoucí popínavé rostliny původem z Indonésie. Jsou ozdobné svými listy ve tvaru srdce a díky vzdušným kořenům jsou schopny se přichytávat na opory. Můžeme je taktéž nechat růst i převisle z poličky nebo závěsu, kde jejich bohaté šlahouny taktéž vyniknou.

Začíná rozvoj škůdců pokojovek

Nejznámější zástupci této rostliny, kterou známe jako běžnou pokojovku:

  • Šplhavnice skvrnitá(Epipremnum pinnatum)
  • Šplhavnice zlatá (Epipremnum aureum)

Šplhavnice patří mezi nejoblíbenější rostliny, jelikož snesou téměř všechno. Daří se jim i v tmavých místnostech, nevyžadují časté zalévání a můžete je pěstovat jak v kanceláři, tak i třeba v koupelně.
POZOR! Všechny druhy šplhavnic jsou jedovaté, proto je nutné zamezit styk s domácími zvířaty a malými dětmi.

Šplhavnice není hanlivé označení, ale pokojová rostlina
Šplhavnice není hanlivé označení, ale pokojová rostlina (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Zlatá nebo skvrnitá šplhavnice

Šplhavnice skvrnitá je poměrně oblíbená popínavá rostlina pro své stříbřitě modré listy a nenáročnou péči a údržbu. V přírodě mohou tyto rostliny dosáhnout velkých rozměrů, a to až 12 metrů, ale v interiéru budou mít velikost zcela normální a budou se chovat jako běžné popínavky. Na pěstování je šplhavnice velmi nenáročná a mohou si jí tedy pořídit úplní začátečníci. Má ráda světlé místo, přímé slunce ji ale spíše uškodí, takže jí nebudeme umísťovat například na okenní parapet. Umí se přizpůsobit i zastíněným prostorám, v takovém případě se však z listů žíhání téměř vytratí. Kladnou stránkou šplhavnice je, že jí můžeme nechat na jednom stanovišti po celý rok, pokojová teplota jí plně vyhovuje. V zimě by teplota neměla klesnout pod 15 °C, studené chodby tedy pro ni nejsou vhodné.

Má ráda pravidelnou zálivku, ale přemokření substrátu jí vadí. Raději jí dopřejeme rosení listů. Nesnáší studenou vodu, takže jí dopřejeme vodu vlažnou, a spíše odraženou nebo dešťovou.

Zlatá šplhavnice je díky svým leskle zeleným listům se žlutými odlesky jedna z nejoblíbenějších.

Šplhavnice není hanlivé označení, ale pokojová rostlina
Šplhavnice není hanlivé označení, ale pokojová rostlina (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Marble

Mramorová šplhavnice je velmi hezká popínavá rostlina s lopatkovitými listy, které jsou většinou bílé se zeleným mramorováním. Roste pomaleji než šplhavnice zlatá nebo skvrnitá, stačí jí nepřímé sluneční světlo, které je jasné nebo alespoň středně silné, a zalévat ji můžeme pouze jednou týdně.

Neon

Tento druh šplhavnice skutečně odpovídá svému jménu. Velké, svěží a světle zelené listy opravdu rychle upoutají pozornost. „Neonky“ potřebují jasné, nepřímé sluneční světlo a vlhkou, ale ne mokrou půdu.

Šplhavnice stříbrná (Silver Pothos)

Tato šplhavnice má velké lopatkovité listy s drobnými bílými nebo stříbrnými obrysy a krásnými skvrnami stříbrné barvy. Má ráda hodně jasného a nepřímého slunečního světla, ale nepotřebuje mnoho vody.

Další druhy šplhavnic:

  • Snow Queen
  • Jade
  • N Joy

Příbuzné rostliny

  • Scindapsus pictus – není šplhavnice rodu Epipremnum, přestože se tak běžně jmenuje. Je to její blízký příbuzný a je charakteristický tím, že má stříbřitě modré listy s mramorováním, které rozhodně upoutají pozornost.
  • Manjula (Pothos Happy Leaf) má krásné krémové listy, které jsou někdy téměř celé bílé, zatímco jiné jsou směsí zelené a bílé. Nepotřebuje mnoho vody, frekvence a objem zalévání se liší od ostatních šplhavnic.

Všechny rostliny druhu šplhavnic potřebují ke zdravému růstu dostatek rozptýleného světla. Vyhneme se proto slunečnímu záření, které by jim mohlo spálit listy. Ideálním stanovištěm je severní a východní strana poblíž oken nebo západní strana s doznívajícím slabým slunečním zářením. Vyhovuje jim zvýšená vzdušná vlhkost, proto můžeme rosit. Množí se velmi snadno řízky stonků, které zakoření ve vodě nebo v zemině.

Příliš mnoho vody může způsobit uhnívání kořenů, žloutnutí a opadávání listů. Suchý vzduch a nízká vzdušná vlhkost způsobí osychání listů. Vlivem studeného vzduchu se mohou listy šplhavnic kroutit.

Publikováno: 11.05.2023, Autor: | autor: Martina Pilzová | zdroj: atlaso.cz, dmp.cz, hobbio.cz

Mohlo by vás dále zajímat

Poradna Václava Větvičky

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Odpovědi na dotazy ředitele botanické zahrady od díváků receptáře.

Novinky v oblasti pokojových rostlin

Novinky v oblasti pokojových rostlin

Poradna Jana Kopřivy

Jan Kopřiva odpovídá na dotazy diváků ohledně škůdců a chorob u růží.

Zdobení textilu barvou na textil

Zdobení textilu barvou na textil

Druhy begónií a jejich pěstování

Druhy begónií a jejich pěstování

Dekorace vyrobené z listí

Dekorace vyrobené z listí

ČTĚTE DÁLE

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.