Královna mezi pokojovkami se jmenuje monstera

Monstera v bytě si okamžitě získá respekt. Některé z těchto krásek dorůstají až do několikametrové výšky, ale existují i menší druhy, které se hodí do běžných domácností.

Monstera v bytě vypadá pěkně i v romantických interiérech
Monstera v bytě vypadá pěkně i v romantických interiérech (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Monstera v bytě ihned zaujme

Monstera v bytě si skutečně zaslouží označení Královna pokojovek, protože je zkrátka nepřehlédnutelná. Na světě se vyskytuje asi 40 druhů těchto rostlin, nicméně tou nejznámější a nejrozšířenější je monstera deliciosa, které se také někdy říká skvostná. Jsou pro ni typické výrazně vykrajované a děrované listy, které jsou někdy až metr široké. Samotná rostlina pak dorůstá do takových výšek, že se hodí i do velkých hal, třeba v kancelářských areálech.

Všechny monstery pocházejí z tropických a horských pralesních oblastí Střední a Jižní Ameriky, kde rostou na kmenech stromů, kolem nichž se plazí směrem nahoru. Mají hustou síť vzdušných kořenů, jimiž získávají z okolí vláhu a živiny.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

To, odkud pocházejí, pochopitelně určuje i podmínky, za nichž prospívají v domácím pěstování. Dávají přednost nepřímému světlu a dařit se jim bude i v polostínu. Menší druhy můžete pěstovat i na okně, ale mělo by být orientováno na západ nebo na východ, aby rostlina nebyla vystavena přímému a intenzivnímu slunečnímu svitu. I když pochází z pralesa, velkou tmu nemusí, když ji chybí potřebné světlo, skomírá a její listy se nesprávně tvarují a zmenšují. Dalším signálem, že není něco v pořádku, je žloutnutí jinak nádherně temně zelených listů. Během letních měsíců lze dát monsteru i ven, ale pochopitelně na místo, které ji vyhovuje.

Milovnice přiměřené vlhkosti

Monstery potřebují neustále mokrý substrát nebo zeminu, ale zároveň nesnášejí přemokření. Vyplatí se proto vypozorovat správný moment, kdy jí dolít vodu a tento interval dodržovat: v některých případech dojdete k poznání, že stačí zálivka jednou týdně, třeba v pátek a tento den už neměnit. Kvalitu zálivky prozradí i její vzdušné kořeny: pokud jsou dlouhé a bohaté, je v pořádku, ale suché a krátké naznačují, že je okolní prostředí suché a rostlinu nic nenutí vytahovat je za vlhkostí.

Královna mezi pokojovkami se jmenuje monstera
Královna mezi pokojovkami se jmenuje monstera (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Po několika letech bude potřebovat monstera v bytě přesadit, nejlépe na jaře a tehdy, kdy už celý kořenový systém zaplní květináč. Obvykle je to po 2 až 3 letech, ale menší druhy zvládnou rozrůstání kořenů rychleji. Daří se jim ve vzdušnějším humózním substrátu, který koupíte už rovnou namíchaný. Ale zcela postačí běžná zemina provzdušněná trochou perlitu a na dno květináče přidat keramzit. Asi jednou za dva týdny lze monsteru přihnojovat.

Monstera v bytě není nic pro děti a chlupáče

Co do velikosti mezi monsterami vede již zmiňovaný druh deliciosa. Velmi podobná je monstera minima, která má rovněž typické vykrajované listy, ale je menší, hodí se tak do menších bytů nebo do závěsů, kde se pěstuje s dalšími pokojovkami, které vyžadují podobné životní podmínky. Někdy se monsteře nesprávně říká také filodendron, který má podobné listy, zpočátku bez vykrojení, které se tvoří až věkem. Dobrým odlišovacím znakem je listová pochva obalující malé listy. U filodendronu po krátké době zaschne a odpadne, u monstery je trvalou součástí listu.

Většina monster je poměrně dlouhověkých, existují i takové, které se dožijí několika desítek let. Velmi dobře se množí, stačí je nařízkovat tak, aby na řízku zůstal vzdušný kořen a 2 – 3 listy.

Královna mezi pokojovkami se jmenuje monstera
Královna mezi pokojovkami se jmenuje monstera (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Navzdory všem svým výhodám, jako je atraktivní vzhled a poměrně snadné pěstování, si monstery raději nepořizujte, pokud s vámi bydlí malé děti a čtyřnozí mazlíčci. Obsahují totiž šťavelan vápenatý, který dráždí sliznice a trávicí trakt. Jed není sice tak silný, aby bylo jeho požití smrtelné, ale u citlivějších jedinců vyvolává obtíže, které se bez lékařského zásahu většinou neobejdou.

Publikováno: 10.05.2023, Autor: | autor: Romana Slaninová | zdroj: www.atlasrostlin.cz, www.dmp.cz, www.drevostavitel.cz

Mohlo by vás dále zajímat

Jak pěstovat monsteru

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak pěstovat monsteru

Monstera a její pěstování

Ing. Jiří Pirner představí tropickou rostlinu Monsteru, popovídá o jejím pěstování a hlavně jak se dá vypěstovat její plod, který je plný vitamínů

Poradenství Václava Větvičky

Všeobecně uznávaný botanik Václav Větvička odpovídá na veškeré dotazy diváků.

Pokojové rostliny

Dnes bude řeč o pokojových rostlinách, které nevyžadují velkou péči.

ČTĚTE DÁLE

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.