Jaký je rozdíl mezi jackfruitem, chlebovníkem a durianem?

Jackfruit, chlebovník i durian jsou druhy exotického ovoce, které se už dostalo i na náš tuzemský trh. Jsou to opravdu specifické rostliny, že stojí za to se o nich dozvědět něco víc. Zejména to, jak se používají, jak se konzumují a proč se durian dá jíst jen s kolíčkem na nose.

Ochutnejte exotické ovoce jackfruit, chlebovník či durian
Ochutnejte exotické ovoce jackfruit, chlebovník či durian (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Vyzkoušejte méně známé exotické ovoce

Jackfruit nebo chlebovník?

Jackfruit a chlebovník je jedna a tatáž rostlina. Jackfruit je plodem stromu s názvem Chlebovník různolistý (Artocarpus heterophyllus), který roste především v tropickém a subtropickém pásmu. Toto exotické ovoce je nejvíce oblíbeno v jihovýchodní Asii, kde je považováno za pochoutku. Strom dorůstá až do výšky 30 metrů. Jeho plody mohou vážit i nad 10 kg, mají oválný tvar a drsný povrch zelenožluté barvy. Uvnitř plodu je velké množství semen obalených do lepkavého pouzdra žluté barvy. Právě šťavnatá část je velmi oblíbeným pokrmem, má nasládlou a osvěžující chuť. Rostlina při poranění roní bílý latex.

Toto exotické ovoce obsahuje vápník, fosfor i řadu vitamínů a je považováno za velmi výživné a energeticky bohaté. Někdy se může zaměnit s durianem, ale na rozdíl od něj je jackfruit znatelně větší a nemá tak ostré trny jako durian. Zajímavostí je, že přes svou velikost je z jackfruitu jedlá a poživatelná pouze malá část, a sice semena. Chuťově jsou semena velice příjemná a vzdáleně připomínají chuť nektarinek, banánů či ananasu. Nejčastěji se konzumuje zasyrova. Velmi často se také přidává do pokrmů, zavařuje se, dělá se z něj marmeláda, případně se nechá zamrazit. V některých oblastech z něj dokonce vyrábějí mouku, která je plnohodnotnou náhražkou za mouku z obilnin.

Jaký je rozdíl mezi jackfruitem, chlebovníkem a durianem?
Jaký je rozdíl mezi jackfruitem, chlebovníkem a durianem? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Exotické ovoce pro odvážlivce – durian

Durian (Durio) je rod tropických stromů, které čítají asi 30 druhů. Mezi nimi je známo ale jen devět, které plodí jedlé ovoce. Jako durian je mezinárodně známý především plod durianu cibetkového (Durio zibethinus). Plod může dorůst délky až 30 cm a průměru 15 cm a má obvykle hmotnost 1–3 kg. Je podlouhlý až kulatý, barva slupky se pohybuje od zelené po hnědou a dužiny, ukrývající červenohnědá semena, od světle žluté po hnědou.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Durian je charakteristický svým odérem. Většina lidí ho považuje vysloveně za odpudivý. Dá se přirovnat k zápachu hnijícího masa, zkažených vajec a česneku. Je ale také přirovnáván vanilkové zmrzlině, hořkým mandlím, pudingu, ale též např. shnilé cibuli, unikajícímu plynu, terpentýnu nebo žumpě. Chuť je ale přitom lahodně sladká. Pod pevnou drsnou slupkou se ukrývá nažloutlá dužina a několik semen, které jsou po uvaření taktéž jedlé.

Durian je považován skutečně za nejvíce smradlavé ovoce na světě. Kvůli pronikavosti své vůně je v jihovýchodní Asii durian zakázán v některých hotelích a prostředcích veřejné dopravy. Jestliže jste ale schopni s požitkem konzumovat třeba olomoucké syrečky, nějaký durian by vás vůbec neměl rozházet. Toto exotické ovoce můžete konzumovat v čerstvém, syrovém stavu anebo ho použít jako ingredienci do dalšího jídla. V jihovýchodní Asii je hojně užíván jako přísada do sladkých jídel či zmrzlin a koktejlů, používá se rovněž k dochucení sladkostí. Vyrábí se z něj i džemy a můžete jej použít také jako ingredienci do smoothie. Uplatnění ale nachází i v polévkách. Je známá i jeho úprava s cibulí a chilli kořením, takto slouží jako příloha. Dřeň z méně kvalitních plodů se nechá zkvasit a pak může sloužit k dochucení kari.

Místní lidé durian též používají jako lék a dokonce afrodiziakum! Je prokázáno, že skutečně snižuje horečku. Někteří ho též využívají k léčbě kožních problémů. Jíst durian se nedoporučuje lidem s vysokým krevním tlakem a těhotným ženám. Pokud jste se rozhodli dát durianu šanci a ochutnat ho, raději se za chuťovými zážitky vydejte přímo do jeho domoviny v rámci exotické dovolené. V České republice je vzácně k sehnání ve specializovaných obchodech a tomu také odpovídá poměrně vysoká cena. A pokud byste si chtěli durian jako strom vypěstovat, dají se sehnat i sazenice. Bohužel v našich podmínkách se mu asi příliš dařit nebude.

Jaký je rozdíl mezi jackfruitem, chlebovníkem a durianem?
Jaký je rozdíl mezi jackfruitem, chlebovníkem a durianem? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Zajímavosti o durianu

  • Díky kombinaci sladké chuti a zápachu přirovnal spisovatel Anthony Burgess konzumaci durianu ke konzumaci slaďoučkých malin v záchodě.
  • Gurmán Richard Sterling zase „vůni“ durianu popsal jako směs prasečích výkalů, terpentýnu a cibule ozdobenou špinavými ponožkami z tělocvičny.
  • Není doporučováno jíst toto exotické ovoce v kombinaci s alkoholem, neboť obsahuje enzym, který brání lidskému organismu v odbourávání alkoholu.

Publikováno: 26.04.2023, Autor: | autor: Martina Pilzová | zdroj: jimeto.cz, planetacestovani.cz, vareni.cz

Mohlo by vás dále zajímat

Exotické ovoce

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jaké jsou druhy exotického ovoce na našem trhu a jak s nimi zacházet.

Broskvové chutney

Chutney je tradiční indický pokrm, který má dodat jídlu říz a barvu. Jak si vyrobit domácí broskvové chutney nám poradí paní Veronika Večerková.

Udělejte si domácí zdravou pomazánku z avokáda

Recept na zdravou avokádovou pomazánku.

Báječný recept na cuketové mini pizzy

Návod na přípravu cuketové mini pizzy.

Což takhle dát si - lososa?

Příprava lososa beze zbytku

Budování japonské zahrady

Víte, jaké náležitosti by měla splňovat typická japonská zahrada?

ČTĚTE DÁLE

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.