Bylinky jako zelené koření

Bylinky, ať pěstované doma, na zahradě, v květináči nebo na záhoně, mají jedno společné – pomáhají nám stravovat se zdravě. Díky bylinkám, které využijeme při dochucování doma připravených pokrmů, můžeme plně nahradit sůl. I když je sůl pro lidský organismus nepostradatelná, všeobecně je dobře známo, že jsme jako národ doslova přesolení. A právě bylinky nám pomohou snížit spotřebu soli.

Bylinky jako zelené koření
Bylinky jako zelené koření (Zdroj: Shutterstock)

Zdravotní rizika spojená s přesolováním snad nemá ani cenu vyjmenovávat, a tak se raději zaměříme rovnou na pěstování bylinek, které nám napomáhají žít zdravěji. Pro většinu aromatických bylin je ideálním časem k výsevu měsíc duben, existují však i výjimky.

Bazalka

Bazalka je neodmyslitelnou součástí italských pokrmů. Nedovedeme si bez ní představit zeleninové saláty, pokrmy z těstovin, sýr a ani mnohé druh masa. Bazalku vyséváme od března do dubna pro letní sklizeň. Vyklíčí již po týdnu.

Koriandr

Asijská kuchyně považuje za svého favorita právě koriandr. Skvěle chutná ve spojení s mrkví a luštěninami. Vyséváme jej v průběhu měsíce dubna.

Majoránka

Guláše, polévky, bramborové pokrmy, mletá masa, to vše se neobejde bez majoránky. Majoránku vyséváme v březnu, nejpozději do konce dubna. Počítejte však s tím, že její pěstování doma je poněkud obtížné, nové sazeničky nesnáší suchý vzduch a při pěstování doma za oknem se musí hodně často zalévat. Dospělým rostlinkám již sucho tolik nevadí. Ne všechna semínka vzejdou, a tak na celoroční zásoby majoránky byste museli vysít několik výsevních sáčků.

Máta

Máta se dobře uplatní jak v koktejlech typu mojito, také v ovocných salátech anebo skvěle doplní pokrmy ze skopového masa. Máta je nezmar, tedy pokud ji vysadíte do zahrady, může se z ní stát dokonce plevel. Rozrůstá se velmi rychle podzemními oddenky.

Meduňka

Citronády a další limonády, ovocné saláty i sladká jídla, to vše se stává s meduňkou naprosto neodolatelným pokrmem. Od dubna do května vyséváme meduňku na venkovní plochy, doma za okno klidně už v březnu.

Oregano

Na pizzu kromě bazalky patří také oregano. Je to rovněž doména italské a řecké kuchyně. Výsev oregana je ideální do pařeniště a vzrostlé sazeničky pak přepíchat na záhony až v druhé polovině května.

Pažitka

Pažitka je skvělou jemnou a navíc dekorativní náhražkou syrové cibule. Neměla by chybět v žádné kuchyni. Zdobí se jí polévky, pomazánky a zeleninové saláty. Máme-li na zahradě starší trsy pažitky, v březnu je rozdělujeme.

Petržel

Pro někoho možná až příliš aromatická, pro někoho nepostradatelná – petržel. Přidává se do polévek, hodí se k bramborám a do salátů. Petržel můžeme vysévat přímo do záhonů již na konci února.

Rozmarýn

Nesmí chybět ve zvěřinových pokrmech. Hodí se i k dochucování brambor, hlavně pečených a nechybí často ani v rybích jídlech. Rozmarýn je dosti aromatický, nesmí se to přehnat s jeho množstvím. Ideální termín pro seříznutí vzrostlého rozmarýnu je duben, stejně tak pro nové výsevy.

 

Publikováno: 24.03.2023, Autor: | autor: redakce | zdroj: Zuzana Bohdalová

Mohlo by vás dále zajímat

Což takhle dát si - lososa?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Příprava lososa beze zbytku

Recept na šťavnaté kuřátko

Kdo by si nedal pěkně šťavnaté kuřátko? Tento recept je prý přímo od samotného Josefa Lady. Pokud vám nebude vadit kombinace kuřecího masa, jablek a mrkve, zkuste si takové kuřátko doma upéci také.

Poradna Ing. Ludmily Duškové

Ing. Ludmila Dušková představí nový druh špenátu, popovídá o výsevu okurek a jejich druzích, o sadbě jahodníku a o rostlinách, které vydrží extrémní sucho

Recept na dýni z trouby à la filé

Recept na rychlopochoutku à la filé, kterou si uděláte v troubě.

Jak se udržet svěží po celé jaro

Helena Uhrová vysvětluje, jak se máme o sebe starat, abychom ve zdraví přečkali celé jaro.

ČTĚTE DÁLE

Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný
Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka, velmi často ho však vídáme na pultech zeleniny a na tržištích. Jak si ho vypěstovat?

Jak pečovat o broméliovité rostliny
Jak pečovat o broméliovité rostliny

Rostliny

Z broméliovitých rostlin máte na výběr opravdu velké množství přitažlivých druhů, které můžete pěstovat s úspěchem v domácích podmínkách.

Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny
Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny

Rostliny

Naše výpěstky jsou neustále něčím napadány a nám nezbývá, než řešit různé postřiky a přípravky proti nemocem a škůdcům hodujícím na naší zelenině.

Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy
Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy

Rostliny

Je mnoho dalších pokojových rostlin, které spolehlivě účinkují proti mnoha různým neduhům. Proč je tedy nezkusit pěstovat třeba i u vás doma?

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.