Inspirujte se jarní kvetoucí nádherou aneb Kvetoucí cibuloviny v trávníku

Snad nejlépe vyniknou cibuloviny vysazené v trávnících. Jarní zeleň podpoří jejich pestrost květů a jako by díky nim náhle ožila. A protože kvetení brzkých jarních cibulovin nemá příliš dlouhého trvání, nemusíme se obávat, že bychom pak kvůli nim nemohli začít včas se sečením trávníku.

Inspirujte se jarní kvetoucí nádherou aneb Kvetoucí cibuloviny v trávníku
Inspirujte se jarní kvetoucí nádherou aneb Kvetoucí cibuloviny v trávníku (Zdroj: Shutterstock)

Ať už pěstujeme v trávníku nízké kosatečky, modřence, krokusy nebo jemné sněženky, vždycky nás budou těšit v období, kdy toho na zahradách a v přírodě ještě příliš mnoho nekvete.

Čemu se zde nejlépe daří

Jelikož i v přírodě se cibulnaté rostliny vyskytují ve skupinách, měli bychom totéž dodržovat i při umělé výsadbě v trávnících. Osaměle vysazené nevytvoří náležitý efekt.

Ideálním místem pro výsadbu je pro ně nepříliš hustý a vysoký trávník, nejlépe v okolí stromů, kde se často zachytí spadané listí. To po čase zetleje a vytvoří příhodné podmínky pro rašící cibuloviny. Takovéto podmínky jsou ideální pro růst ladoněk (Scilla), modřenců (Muscari), ladoniček (Chionodoxa), sněženek (Galanthus), bledulí (Leucojum), kosatečků (Iridodyctyum) a pochopitelně i pro okouzlující žluté korunky nádherných talovínů (Eranthis) nebo narcisů (Narcissus).

Do trávníků můžeme na vhodných místech vysazovat klidně i řebčíky kostkované (Fritillaria meleagris), které krásně rozkvétají již v dubnu anebo také například modře kvetoucí hyacintovce španělské (Hyacinthoides hispanica).

Miniaturní kosatečky

Za příznivých podmínek se setkáváme s prvními květy kosatečků někdy již v únoru. Na 20 až 30 cm vysokém stonku se objeví jediný květ. V tomto období jsou v trávnících opravdovými modře nebo žlutě kvetoucími skvosty. Známé jsou zvláště druhy Iridodyctyum danfordiae – kanárkově žlutě kvetoucí kosateček s olivově zeleným tečkováním a příjemnou vůní. Jako harlekýn vypadá Iridodictyum bistrio a podobně vyhlíží i Iridodictyum bistrioides. Jeho květy mohou mít různé barevné kombinace, například světle modré a tmavě modré, nebo fialově modré se žlutými, fialovočernými anebo oranžovými vzory. Za svůj název vděčí kosateček síťovaný Iridodictyum reticulatum své cibulce. Tu obklopuje pouzdro se strukturou síťky.

Jaká půda je nejvhodnější

Léty pěstování se pro cibuloviny nejlépe osvědčila písčitohlinitá půda s neutrální až slabě alkalickou reakcí.  Měla by být rovněž dobře zásobená humusem. Jako naprosto nevhodné pro cibuloviny a hlíznaté rostliny jsou půdy zamokřené anebo naopak zcela vysušené. Pokud bychom se rozhodli půdu vylepšit, můžeme tak učinit obohacením kompostem nebo těžší zeminou, nikdy však nesmíme použít k cibulovinám pro přidání do půdy čerstvý hnůj.

Nedostatek vody v půdě může u cibulovin způsobit růstové poruchy anebo poruchy tvorby podzemních orgánů.

Výsadbu cibulovin jednoho druhu neopakujeme na týchž místech alespoň 6 let. Mohli bychom tím přispět k přemnožení chorob anebo ke vzniku velkých ztrát.

Ideálními pomocníky pro výsadbu cibulovin, zvláště do trávníků, jsou sazeče, které vyříznou a vyhloubí vždy potřebné množství trávníku a zeminy pro vložení cibule. Sazeče na cibuloviny jsou k dostání v různých velikostech a odlišných typech provedení.

 

Publikováno: 03.03.2023, Autor: | autor: Zuzana Bohdalová | zdroj: Abecedazahrada, Zahrada je radost

Mohlo by vás dále zajímat

Výsadba jarních cibulovin

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Víte, že říjen je ideální čas na výsadbu jarních cibulovin?

Výsadba cibulovin do trávníku

Ukážeme vám krok po kroku, jak si správně vysadit cibuloviny do trávníku. Jak připravit vykopané místo pro cibuloviny a jejich následné vysazení.

Výsadba jarních cibulovin do podzimního trávníku

Jak vysazovat cibuloviny do trávy?

Jarní cibuloviny

Jarní cibuloviny

Výsadba okrasných cibulovin do trávníku

Výsadba okrasných cibulovin do trávníku.

Výsadba botanických cibulovin

Výsadba botanických cibulovin

ČTĚTE DÁLE

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.