Úspěšný hmyzožravec z rostlinné říše – Sarracenia

Masožravé a hmyzožravé rostliny patří k těm nejatraktivnějším. Pyšní se zvláštním ústrojím sloužícím k lovu potravy. Do rodiny hmyzožravých se řadí i severoamerické saracenie neboli špirlice. Poodhrňme tedy společně roušku jejich tajemství a podívejme se jim na jejich hmyzožravý zoubek.

Úspěšný hmyzožravec z rostlinné říše – Sarracenia
Úspěšný hmyzožravec z rostlinné říše – Sarracenia (Zdroj: Shutterstock)

Vzhled a rozšíření

Půvab těchto hmyzožravek podtrhují jejich květy ve tvaru lampičky převážně ve žluté barvě. Tento druh rostlin je rozšířen především ve východních státech severní Ameriky.

Na teplotě záleží

K nejrozšířenějším druhům špirlic patří především  Sarracenia Flavia a Sarracenia purpurea. Přes léto je pro ně ideální teplota v rozmezí  20°C – 30°C. V zimě jen okolo 15°C. Červená špirlice je více chladuvzdorná, můžeme ji tedy použít i k ozdobení zahradního jezírka, kam ji uložíme v nádobě. Oběma těmto druhům nevadí ani slunce, i když varietu Sarracenia purpurea je dobré trochu přistínit.

Jak je to se zálivkou a množením

Pro špirlice si připravte na zálivku měkkou, odraženou vodu. Přes zimu zálivku vždy omezte. Špirlice se množí výsevem na povrch substrátu. Počítejte však s tím, že klíčí velmi dlouho. Výhodnější a rovněž úspěšnější je množení vzrostlých rostlin dělením.

Kde lze špirlice pěstovat

Ideálními místy pro trvalé pěstování  špirlic jsou okenní parapety. Během léta je dobré udržovat pěstební substrát neustále vlhký. Ovšem špirlice lze pěstovat i venku, například v nádobách, kde je na zimu budeme přikrývat anebo v zahradních rašeliništích, případně v nádržích se stojatou vodou. Výhodou je u zimního pěstování při nižší teplotě to, že si rostliny přes zimu odpočinou a v následující sezóně jsou mnohem vitálnější, často na jaře také rozkvétají.

Náš tip na výsadbu

Vysaďte si společně více rostlin do skleněné nádoby jako pokojovou dekoraci. Před výsadbou rostlin je nutné usadit na dno nádoby vrstvu drenážní drti. Poté přidejte lehký a propustný substrát ze směsi písku a listovky. Poté rostlinu obložte rašeliníkem. Skupinová výsadba ve skleněné nádobě bude ve vašem interiéru na vhodném místě působit velmi efektně. Díky skleněné nádobě vytvoříte to pravé mikroklima pro rostlinu. Chcete-li si špirlici zkusit vlastnoručně nakrmit, nabídněte jí pár vlákének masa anebo malinký kousek sýra.

 

Publikováno: 22.02.2023, Autor: | autor: Zuzana Bohdalová | zdroj: Darwiniana

Mohlo by vás dále zajímat

Masožravé rostliny

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Přemek Podlaha si povídá s odborníkem o pěstování masožravých rostlin.

Masožravé rostliny do bytu

Masožravé rostliny do bytu

Zakládání jezírka

O zakládání jezírka, vodních rostlinách a rybkách.

Gril vyrobený z bojleru

Reportáž o výrobě univerzálního grilu z bojleru.

Jak pěstovat balkonové květiny

Jak pěstovat balkonové květiny

Jak zalévat zeleninu v nádobách?

Zalévání zeleninu v nádobách

ČTĚTE DÁLE

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.