Jedovatý i léčivý, opojný i posvátný blín

Blín byl významnou léčivou rostlinou již pro staré Egypťany, Babyloňany, Indy, Řeky i Římany. Antické Řecko zasvětilo blín bohu Apollónovi a pohanští Germáni jej pěstovali na takzvaných „svatých políčkách“. Blín se rovněž ve středověku stal rostlinou lásky opředenou mnoha mýty a pověrami. Ani využívání jeho jedovatých účinků nebylo ničím výjimečným. Podívejme se tedy proto na tuto zajímavou jedovatou a zároveň léčivou rostlinu zblízka.

Jedovatý i léčivý, opojný i posvátný blín
Jedovatý i léčivý, opojný i posvátný blín (Zdroj: Shutterstock)

K čemu a jak sloužil blín v dávnověku

Po Babyloňany, Egypťany a mnohé další národy sloužil blín jako celkové anestetikum. Nijak výjimečná nebyla ani jeho aplikace například při hadím uštknutí, zápalu plic anebo při revmatismu nebo nechutenství. Pokud se objevila bolest zubů, i tehdy přišel blín na řadu. Jeho semena se namáčela ve vodě a účinek jeho par vycházejících ze semen měl působit proti bolesti při trhání zubů.

Posvátná rostlina pohanských Germánů

Blín byl v antickém Řecku zasvěcen bohu Apollónovi. Pohanští Germáni ho zařadili mezi posvátné rostliny a věnovali mu speciální malá posvátná políčka a pak se s jeho pomocí snažili ovlivňovat průběh počasí a věštit lidem. Středověk z blínu učinil rostlinu opředenou pověrami. Blín se stával součástí nápojů lásky a nejrůznějších podivuhodných čarodějných mastí. Ty vyvolávaly opravdu hluboký spánek, jenž byl spojen s halucinacemi. Měl za úkol zvyšovat rovněž opojný účinek při pití nekvalitního piva.

Jak je to s jedy obsaženými v blínu

V moderní medicíně se hojně využívají tropanové alkaloidy, jež jsou přítomné v celé rostlině. Blín obsahuje především hyoscyamin, v menším množství jsou v blínu obsaženy i steroly a tokoferol. Pokud dojde u člověka k otravě blínem, podobají se příznaky otravě rulíkem. Postižený má velmi sucho v ústech, začnou se mu rozšiřovat zorničky a následují problémy s viděním. Zatímco tlak postiženému klesá, puls se mu zrychluje, dochází k halucinacím následkem podráždění nervového systému.  Pokud se otrava nezačne léčit, dojde u postiženého ke kómatu a následnému úmrtí. Otravy u zvířat jsou spíše výjimečné, neboť blín jim nepříjemně páchne myšinou a tudíž nemají tendenci ho ani konzumovat. Navíc jsou rostliny porostlé chlupy, a tak je nežere ani pasoucí se dobytek.

Blíny patří do čeledi lilkovitých

O čeledi lilkovitých (Solanaceae) je všeobecně známo, že většina rostlin v této čeledi obsažených je jedovatá. U blínů to platí o všech částech rostlin. Blín černý (Hyoscyamus niger) roste zcela běžně i v našem zeměpisném pásmu. Jedná se o dvouletou nebo jednoletou bylinu s přisedlými květy trubkovitě tvarovanými. Tato rostlina u nás není původní, je to rostlina plevelná, šířící se od dob vzniku zemědělství. Roste ale nejen u nás, ale i po celé Evropě, střední Asii a severní Africe. Má v oblibě okraje polí, cest a rumiště. Dosahuje výšky až 80 cm a jeho květy jsou špinavě žluté s výrazným tmavě fialovým žilkováním.

Další druhy blínů

Blín bílý (Hoscyamus album) patří ke středomořským jedovatým bylinám. Blín zlatý (Hyoscyamus aureus) je buďto dvouletá nebo vytrvalá bylina z části s poléhavou lodyhou. Roste nejčastěji na Kypru, Krétě, v Egyptě a na Blízkém východě. Má v oblibě skalní výchozy a rumiště. Blín bezbranný (Hyoscyamus muticus) patří mezi vytrvalé dřevnatící rostliny. Je pěstován pro farmaceutické zpracování, neboť z blínů má právě tento druh nejvyšší obsah alkaloidů.

 

Publikováno: 30.01.2023, Autor: | autor: Zuzana Bohdalová | zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Bln_bl

Mohlo by vás dále zajímat

Na jaké jedovaté rostliny si dát pozor

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Pan Pirner představuje jedovaté rostliny, které jsou nebezpečné hlavně pro malé děti

Poradna Václava Větvičky

Václav Větvička odpovídá na další otázky diváků receptáře.

Jedovatý plevel

Jedovatý plevel

Otrava zvířat z domácí stravy

Jaké potraviny jsou pro zvířata toxické.

Jak pěstovat ostropestřec mariánský a co si z něho vyrobit

Reportáž o pěstování léčivé rostliny ostropestřec mariánský. Jak jí správně pěstovat, jaké léčivé účinky má pro náš organismus, jak jí užívat a jak si z něho připravit mléčný nálev nebo lihový extrakt.

Jedovaté rostliny na zahradě

Jedovaté rostliny na zahradě

ČTĚTE DÁLE

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.