Jedovatý i léčivý, opojný i posvátný blín

Blín byl významnou léčivou rostlinou již pro staré Egypťany, Babyloňany, Indy, Řeky i Římany. Antické Řecko zasvětilo blín bohu Apollónovi a pohanští Germáni jej pěstovali na takzvaných „svatých políčkách“. Blín se rovněž ve středověku stal rostlinou lásky opředenou mnoha mýty a pověrami. Ani využívání jeho jedovatých účinků nebylo ničím výjimečným. Podívejme se tedy proto na tuto zajímavou jedovatou a zároveň léčivou rostlinu zblízka.

Jedovatý i léčivý, opojný i posvátný blín
Jedovatý i léčivý, opojný i posvátný blín (Zdroj: Shutterstock)

K čemu a jak sloužil blín v dávnověku

Po Babyloňany, Egypťany a mnohé další národy sloužil blín jako celkové anestetikum. Nijak výjimečná nebyla ani jeho aplikace například při hadím uštknutí, zápalu plic anebo při revmatismu nebo nechutenství. Pokud se objevila bolest zubů, i tehdy přišel blín na řadu. Jeho semena se namáčela ve vodě a účinek jeho par vycházejících ze semen měl působit proti bolesti při trhání zubů.

Posvátná rostlina pohanských Germánů

Blín byl v antickém Řecku zasvěcen bohu Apollónovi. Pohanští Germáni ho zařadili mezi posvátné rostliny a věnovali mu speciální malá posvátná políčka a pak se s jeho pomocí snažili ovlivňovat průběh počasí a věštit lidem. Středověk z blínu učinil rostlinu opředenou pověrami. Blín se stával součástí nápojů lásky a nejrůznějších podivuhodných čarodějných mastí. Ty vyvolávaly opravdu hluboký spánek, jenž byl spojen s halucinacemi. Měl za úkol zvyšovat rovněž opojný účinek při pití nekvalitního piva.

Jak je to s jedy obsaženými v blínu

V moderní medicíně se hojně využívají tropanové alkaloidy, jež jsou přítomné v celé rostlině. Blín obsahuje především hyoscyamin, v menším množství jsou v blínu obsaženy i steroly a tokoferol. Pokud dojde u člověka k otravě blínem, podobají se příznaky otravě rulíkem. Postižený má velmi sucho v ústech, začnou se mu rozšiřovat zorničky a následují problémy s viděním. Zatímco tlak postiženému klesá, puls se mu zrychluje, dochází k halucinacím následkem podráždění nervového systému.  Pokud se otrava nezačne léčit, dojde u postiženého ke kómatu a následnému úmrtí. Otravy u zvířat jsou spíše výjimečné, neboť blín jim nepříjemně páchne myšinou a tudíž nemají tendenci ho ani konzumovat. Navíc jsou rostliny porostlé chlupy, a tak je nežere ani pasoucí se dobytek.

Blíny patří do čeledi lilkovitých

O čeledi lilkovitých (Solanaceae) je všeobecně známo, že většina rostlin v této čeledi obsažených je jedovatá. U blínů to platí o všech částech rostlin. Blín černý (Hyoscyamus niger) roste zcela běžně i v našem zeměpisném pásmu. Jedná se o dvouletou nebo jednoletou bylinu s přisedlými květy trubkovitě tvarovanými. Tato rostlina u nás není původní, je to rostlina plevelná, šířící se od dob vzniku zemědělství. Roste ale nejen u nás, ale i po celé Evropě, střední Asii a severní Africe. Má v oblibě okraje polí, cest a rumiště. Dosahuje výšky až 80 cm a jeho květy jsou špinavě žluté s výrazným tmavě fialovým žilkováním.

Další druhy blínů

Blín bílý (Hoscyamus album) patří ke středomořským jedovatým bylinám. Blín zlatý (Hyoscyamus aureus) je buďto dvouletá nebo vytrvalá bylina z části s poléhavou lodyhou. Roste nejčastěji na Kypru, Krétě, v Egyptě a na Blízkém východě. Má v oblibě skalní výchozy a rumiště. Blín bezbranný (Hyoscyamus muticus) patří mezi vytrvalé dřevnatící rostliny. Je pěstován pro farmaceutické zpracování, neboť z blínů má právě tento druh nejvyšší obsah alkaloidů.

 

Publikováno: 30.01.2023, Autor: | autor: Zuzana Bohdalová | zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Bln_bl

Mohlo by vás dále zajímat

Na jaké jedovaté rostliny si dát pozor

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Pan Pirner představuje jedovaté rostliny, které jsou nebezpečné hlavně pro malé děti

Poradna Václava Větvičky

Václav Větvička odpovídá na další otázky diváků receptáře.

Jedovatý plevel

Jedovatý plevel

Otrava zvířat z domácí stravy

Jaké potraviny jsou pro zvířata toxické.

Jak pěstovat ostropestřec mariánský a co si z něho vyrobit

Reportáž o pěstování léčivé rostliny ostropestřec mariánský. Jak jí správně pěstovat, jaké léčivé účinky má pro náš organismus, jak jí užívat a jak si z něho připravit mléčný nálev nebo lihový extrakt.

Jedovaté rostliny na zahradě

Jedovaté rostliny na zahradě

ČTĚTE DÁLE

Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný
Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka, velmi často ho však vídáme na pultech zeleniny a na tržištích. Jak si ho vypěstovat?

Jak pečovat o broméliovité rostliny
Jak pečovat o broméliovité rostliny

Rostliny

Z broméliovitých rostlin máte na výběr opravdu velké množství přitažlivých druhů, které můžete pěstovat s úspěchem v domácích podmínkách.

Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny
Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny

Rostliny

Naše výpěstky jsou neustále něčím napadány a nám nezbývá, než řešit různé postřiky a přípravky proti nemocem a škůdcům hodujícím na naší zelenině.

Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy
Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy

Rostliny

Je mnoho dalších pokojových rostlin, které spolehlivě účinkují proti mnoha různým neduhům. Proč je tedy nezkusit pěstovat třeba i u vás doma?

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.