Vyrobte si bylinné maceráty

Také patříte mezi nadšence, kteří v domácích podmínkách vyrobí vše od marmelád až po ekologické čistící prostředky? Pak jste jistě neopomněli, že pod vaší vlastní rukou mohou vzniknout kvalitní výrobky přírodní kosmetiky. Ať vyrábíte tělový či pleťový krém, hydratační masážní olej nebo třeba mýdlo, vždy se bude hodit mít po ruce bylinný macerát, jehož výroba vám nezabere ani moc času. Navíc při ní můžete zajímavě experimentovat a zkoušet stále nové varianty!

Vyrobte si bylinné maceráty
Vyrobte si bylinné maceráty (Zdroj: Shutterstock)

S bylinnými maceráty se setkáváme prakticky na každém kroku, ačkoli ne vždy o nich přesně víme. Bývají nedílnou součástí mýdel, krémů, ale stejně tak skvěle poslouží k uvolňujícím masážím.

Macerace, tedy louhování léčivých rostlin v oleji, bývá jednou z možností, jak dostat léčivé vlastnosti a mnohdy i specifickou vůni do rostlinného oleje, který pak využijeme pro výrobu různých výrobků.

Běžně se macerují sušené bylinky, ale během sezony lze louhovat i byliny čerstvé. Jejich množství ovšem bude mnohem větší než v případě bylinek sušených a navíc musí být perfektně ponořené do oleje, jinak se zvyšuje riziko plísně, která by celý výrobek znehodnotila.

Jak macerovat

Macerace není nijak složitá. Budete na ni potřebovat větší sklenici s uzávěrem. Praktickým řešením jsou velkoobjemové patentové zavařovací sklenice z čirého skla.

Macerovat ovšem můžete i jiné látky než léčivé bylinky. V kosmetice se běžně uplatňuje například macerát ze zeleného čaje nebo kávy.

Před samotnou macerací je třeba pečlivě umýt sklenici i další pomůcky, které budete používat. Na dno sklenice nasypete byliny, čerstvé nebo sušené dle vašeho uvážení. Ty pak zalijete olejem, jehož výběr a hlavně kvalita jsou pro úspěch macerátu naprosto stěžejní. Byliny je pak třeba pečlivě rozmíchat, aby se spojily s olejem. Sklenici pak uložte do místnosti s pokojovou teplotou mimo přímé sluneční záření. U některých macerátů se ovšem naopak doporučuje uložení v místnosti na místo, kam sluneční paprsky dopadají, proto je třeba zohlednit hlavně typ macerované látky.

Louhování probíhá pak asi tři až čtyři týdny. Každý den sklenicí zatřepte, aby se látky promíchaly.

Po uplynutí dané doby se macerát přecedí přes filtr nebo gázu. Již v této fázi je plnohodnotně připraven k dalšímu použití. Pokud macerujete bylinky v rostlinném tuku, který je při běžné pokojové teplotě tuhý, je třeba tuto směs po dobu asi dvou týdnů na několik hodin denně rozpustit. Nikdy ovšem nesmí dojít k varu!

Jaké bylinky můžeme macerovat

Pro maceraci se skvěle hodí různé části léčivých rostlin od květů, přes olistěnou nať až po kořen. Mezi nejoblíbenější maceráty pro výrobu přírodních mýdel a domácí kosmetiky patří například heřmánkový, levandulový, růžový, mátový, který se hodí na masáže, ale určitě využijete také olej obohacený o léčivé látky z meduňky nebo mateřídoušky.

Vlastnosti nejčastěji používaných olejů a rostlinných tuků:

avokádový olej – výrazně terapeutický, hodí se pro přecitlivělou pokožku

ricinový olej – silně zvláčňující, vysoká kvalita

kokosový olej (při pokojové teplotě tuhý) – zvláčňující účinky

olivový olej – zvláčňující, léčivé účinky

mandlový olej – regeneruje, snadno se vstřebává

bambucké máslo (při pokojové teplotě tuhé) – silně výživné, zjemňuje pokožku

slunečnicový olej – vysoký obsah vitamínů, snadno se vstřebává

Recept na výrobu macerátu z bambuckého másla, růže a levandule:

  • 10 vrchovatých polévkových lžic bambuckého másla v bio kvalitě
  • 5 polévkových lžic sušených okvětních plátků růže
  • 5 polévkových lžic sušených květů levandule
  • 5 kapek stoprocentního esenciálního oleje růže nebo levandule

 

Publikováno: 06.01.2023, Autor: | autor: Lucie Peukertová | zdroj: Ing. Lucie Peukertová - projektantka rodinných zahrad

Mohlo by vás dále zajímat

Třezalkový olej

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Co je to jícha?

Pomocí jíchy zvládnete na zahradě mnohé. Podpořit rostliny a jejich imunitu, dodat jim výživu, ale také zlikvidovat plevele nebo škůdce.

Výroba domácího repelentu

Některé rostliny nám voní, ale hmyzu naštěstí ne. Díky tomu se dá vyrobit účinný domácí repelent, který odpudí mouchy i komáry.

Jak vyměnit olej v zahradním traktoru?

Vyměnit olej v zahradním traktůrku zvládne i žena. Není na tom totiž vůbec nic složitého. Je pouze nutné si pamatovat správný postup.

Jak doma vyrobit pomádu na rty

Jak doma vyrobit pomádu na rty

ČTĚTE DÁLE

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.