Vyrobte si bylinné maceráty

Také patříte mezi nadšence, kteří v domácích podmínkách vyrobí vše od marmelád až po ekologické čistící prostředky? Pak jste jistě neopomněli, že pod vaší vlastní rukou mohou vzniknout kvalitní výrobky přírodní kosmetiky. Ať vyrábíte tělový či pleťový krém, hydratační masážní olej nebo třeba mýdlo, vždy se bude hodit mít po ruce bylinný macerát, jehož výroba vám nezabere ani moc času. Navíc při ní můžete zajímavě experimentovat a zkoušet stále nové varianty!

Vyrobte si bylinné maceráty
Vyrobte si bylinné maceráty (Zdroj: Shutterstock)

S bylinnými maceráty se setkáváme prakticky na každém kroku, ačkoli ne vždy o nich přesně víme. Bývají nedílnou součástí mýdel, krémů, ale stejně tak skvěle poslouží k uvolňujícím masážím.

Macerace, tedy louhování léčivých rostlin v oleji, bývá jednou z možností, jak dostat léčivé vlastnosti a mnohdy i specifickou vůni do rostlinného oleje, který pak využijeme pro výrobu různých výrobků.

Běžně se macerují sušené bylinky, ale během sezony lze louhovat i byliny čerstvé. Jejich množství ovšem bude mnohem větší než v případě bylinek sušených a navíc musí být perfektně ponořené do oleje, jinak se zvyšuje riziko plísně, která by celý výrobek znehodnotila.

Jak macerovat

Macerace není nijak složitá. Budete na ni potřebovat větší sklenici s uzávěrem. Praktickým řešením jsou velkoobjemové patentové zavařovací sklenice z čirého skla.

Macerovat ovšem můžete i jiné látky než léčivé bylinky. V kosmetice se běžně uplatňuje například macerát ze zeleného čaje nebo kávy.

Před samotnou macerací je třeba pečlivě umýt sklenici i další pomůcky, které budete používat. Na dno sklenice nasypete byliny, čerstvé nebo sušené dle vašeho uvážení. Ty pak zalijete olejem, jehož výběr a hlavně kvalita jsou pro úspěch macerátu naprosto stěžejní. Byliny je pak třeba pečlivě rozmíchat, aby se spojily s olejem. Sklenici pak uložte do místnosti s pokojovou teplotou mimo přímé sluneční záření. U některých macerátů se ovšem naopak doporučuje uložení v místnosti na místo, kam sluneční paprsky dopadají, proto je třeba zohlednit hlavně typ macerované látky.

Louhování probíhá pak asi tři až čtyři týdny. Každý den sklenicí zatřepte, aby se látky promíchaly.

Po uplynutí dané doby se macerát přecedí přes filtr nebo gázu. Již v této fázi je plnohodnotně připraven k dalšímu použití. Pokud macerujete bylinky v rostlinném tuku, který je při běžné pokojové teplotě tuhý, je třeba tuto směs po dobu asi dvou týdnů na několik hodin denně rozpustit. Nikdy ovšem nesmí dojít k varu!

Jaké bylinky můžeme macerovat

Pro maceraci se skvěle hodí různé části léčivých rostlin od květů, přes olistěnou nať až po kořen. Mezi nejoblíbenější maceráty pro výrobu přírodních mýdel a domácí kosmetiky patří například heřmánkový, levandulový, růžový, mátový, který se hodí na masáže, ale určitě využijete také olej obohacený o léčivé látky z meduňky nebo mateřídoušky.

Vlastnosti nejčastěji používaných olejů a rostlinných tuků:

avokádový olej – výrazně terapeutický, hodí se pro přecitlivělou pokožku

ricinový olej – silně zvláčňující, vysoká kvalita

kokosový olej (při pokojové teplotě tuhý) – zvláčňující účinky

olivový olej – zvláčňující, léčivé účinky

mandlový olej – regeneruje, snadno se vstřebává

bambucké máslo (při pokojové teplotě tuhé) – silně výživné, zjemňuje pokožku

slunečnicový olej – vysoký obsah vitamínů, snadno se vstřebává

Recept na výrobu macerátu z bambuckého másla, růže a levandule:

  • 10 vrchovatých polévkových lžic bambuckého másla v bio kvalitě
  • 5 polévkových lžic sušených okvětních plátků růže
  • 5 polévkových lžic sušených květů levandule
  • 5 kapek stoprocentního esenciálního oleje růže nebo levandule

 

Publikováno: 06.01.2023, Autor: | autor: Lucie Peukertová | zdroj: Ing. Lucie Peukertová - projektantka rodinných zahrad

Mohlo by vás dále zajímat

Třezalkový olej

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Co je to jícha?

Pomocí jíchy zvládnete na zahradě mnohé. Podpořit rostliny a jejich imunitu, dodat jim výživu, ale také zlikvidovat plevele nebo škůdce.

Výroba domácího repelentu

Některé rostliny nám voní, ale hmyzu naštěstí ne. Díky tomu se dá vyrobit účinný domácí repelent, který odpudí mouchy i komáry.

Jak vyměnit olej v zahradním traktoru?

Vyměnit olej v zahradním traktůrku zvládne i žena. Není na tom totiž vůbec nic složitého. Je pouze nutné si pamatovat správný postup.

Jak doma vyrobit pomádu na rty

Jak doma vyrobit pomádu na rty

ČTĚTE DÁLE

Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný
Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka, velmi často ho však vídáme na pultech zeleniny a na tržištích. Jak si ho vypěstovat?

Jak pečovat o broméliovité rostliny
Jak pečovat o broméliovité rostliny

Rostliny

Z broméliovitých rostlin máte na výběr opravdu velké množství přitažlivých druhů, které můžete pěstovat s úspěchem v domácích podmínkách.

Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny
Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny

Rostliny

Naše výpěstky jsou neustále něčím napadány a nám nezbývá, než řešit různé postřiky a přípravky proti nemocem a škůdcům hodujícím na naší zelenině.

Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy
Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy

Rostliny

Je mnoho dalších pokojových rostlin, které spolehlivě účinkují proti mnoha různým neduhům. Proč je tedy nezkusit pěstovat třeba i u vás doma?

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.