Výroba přírodní kosmetiky z bylinných produktů

Ať už bylinky pěstujete na své zahradě nebo je sbíráte ve volné přírodě, můžete si z nich vyrobit neskutečné množství užitečných přípravků, kterými hravě nahradíte komerční kosmetiku. Navíc budete vědět, co jste na jejich výrobu využili, v jaké kvalitě a navíc se můžete zcela obejít bez chemie, která má při častém používání i negativní dopady na vaše zdraví.

Výroba přírodní kosmetiky z bylinných produktů
Výroba přírodní kosmetiky z bylinných produktů (Zdroj: Shutterstock)

Bylinné olejíčky, koupelové soli, měsíčková mast, gel na holení s aloe vera nebo třeba bylinkové pleťové masky skvěle poslouží jistě každému z nás. Navíc je můžete darovat jako krásný bylinkový dárek, který  neobsahuje žádné chemické příměsi.

V domácích podmínkách si můžete vyrobit celou řadu výrobků přírodní kosmetiky, v nichž jako základ použijete bylinky ze své zahrady.

Čerstvé nebo sušené?

Všeobecně platí, že pokud budete chtít použít čerstvé bylinky, budete muset sáhnout po mnohem větším množství, než je tomu v případě bylin sušených. Stejně  tak je na místě upozornit na možné riziko znehodnocení celého výrobku v případě, že použijete čerstvé bylinky, jak tomu může být třeba v případě výroby bylinných olejů.

Čerstvý materiál musí být po celou dobu macerování kompletně ponořen do oleje či rostlinného tuku, jinak podlehne plísním. Pokud tedy nechcete nic riskovat, raději na výrobu přírodní kosmetiky a mýdel používejte pečlivě usušené bylinky, které by neměly být skladovány více jak dva až tři roky. Ne že by se dobře usušené rostliny nedaly do kosmetiky použít i po více než třech letech, ale dlouhodobým skladováním ztrácí vůni, barvu i léčivé vlastnosti. Proto platí, že čím čerstvější bylinky použijete, tím lépe uděláte.

Bylinné experimenty

S bylinkami můžete experimentovat dle své libosti, mějte ovšem na paměti, že i mezi léčivými rostlinami najdete mnoho alergenů. Pokud tedy víte, že jste na některé rostliny alergičtí, raději je zcela vynechte nebo vyměňte za jiné.

Stejně tak se doporučuje používat pouze ty bylinky, které jsou pěstovány přírodním způsobem bez použití chemických látek nebo sbírané v čisté přírodě. Pokud jste teprve začátečníky v používání bylin a nevíte přesně, jaké účinky má která rostlina, bude určitě dobré si prostudovat herbář.

Mezi nejpoužívanější bylinky na výrobu přírodní kosmetiky určitě patří měsíček lékařský, který se hodí i pro péči o dětskou pokožku, levandule lékařská, meduňka lékařská s hojivými účinky, okvětní plátky růží, heřmánek pravý, ale stejně tak i třezalka tečkovaná či kopřiva dvoudomá. Fantazii se meze nekladou.

U některých výrobků klademe zvláštní důraz na vůni a vzhledové vlastnosti bylin. V tomto případě zvláště dobře uplatníte hlavně dekorativní vonné květy v čele s levandulí a heřmánkem.

Je libo bylinný olejíček, nebo koupelovou sůl?

Jedním z nejdůležitějších základů přírodní kosmetiky jsou bylinné maceráty. Jejich použití je téměř univerzální, samozřejmě záleží na typu a kvalitě oleje či rostlinného tuku a macerovaných bylin.

Samotné maceráty lze používat například na masáže, lze je přikápnout do koupelí proti suché pokožce, tvoří základ některých rostlinných mýdel, ale stejně tak doplní tělové krémy i másla.

Jedním z nejoblíbenějších bylinných olejů je měsíčkový macerát v mandlovém oleji, který se hodí i pro péči o dětskou pokožku, kterou zvláčňuje a rychle hodí třeba opruzeniny.

Macerát vyrobíte úplně jednoduše. Budete potřebovat čistou skleněnou patentovou sklenici, sušené bylinky a vybraný olej. Do sklenice nasypte bylinky a zalijte olejem tak, aby byly celé ponořené. Směs pak promíchejte, aby se ke všem bylinkám dostal olej. Pak nechte v pokojové teplotě macerovat tři až čtyři týdny. Následně přeceďte přes plátýnko a přelijte do vhodné sklenice.

Podobně jednoduchá je i výroba koupelových solí. Na ni budete potřebovat vhodnou patentovou sklenici, himalájskou hrubozrnnou sůl (10 dílů), směs bylin, například kombinace levandulových a heřmánkových květů (4 díly) a zvolený stoprocentní esenciální olej, například levandule (5 kapek). Sůl smíchejte s bylinkami v misce a pak přikápněte esenciální olej. Do koupele postačí nasypat asi tři polévkové lžíce soli.

 Text a foto: Lucie Peukertová

Publikováno: 04.01.2023, Autor: | autor: Lucie Peukertová | zdroj: Ing. Lucie Peukertová - projektantka rodinných zahrad

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Jetel luční – oblíbená zemědělská plodina i problematický plevel
Jetel luční – oblíbená zemědělská plodina i problematický plevel

Rostliny

Jetel luční se jako plevel dokáže rozrůst opravdu rychle a zabírá spoustu místa, přičemž jeho následná likvidace zase tak jednoduchá není.

Rez není na hrušni jen kosmetická vada
Rez není na hrušni jen kosmetická vada

Rostliny

Hrušeň je krásný strom, který rodí chutné ovoce. Ale pokud ho napadne rez a vy to nebude řešit, můžete se rozloučit s bohatou úrodou.

Cukrová řepa je okopanina, bez které si čaj neosladíte
Cukrová řepa je okopanina, bez které si čaj neosladíte

Rostliny

Cukrová řepa je známou plodinou už od dávnověku. V našich zahrádkách se však již téměř nevyskytuje. A je to škoda, protože tato řepa má co nabídnout.

Jedovaté a nebezpečné plevely na vaší zahrádce
Jedovaté a nebezpečné plevely na vaší zahrádce

Rostliny

Plevel může být jedovatý a může růst na vaší zahradě, aniž byste o tom věděli. Možná by stálo za to znát alespoň ty nejčastější. Co myslíte?

Milujete cizrnu? Můžete si ji vypěstovat i sami
Milujete cizrnu? Můžete si ji vypěstovat i sami

Rostliny

Žlutá cizrna je skvělá potravina, která se u nás příliš nepěstuje. A to je škoda. Pojďme to změnit! Poradíme vám jak na to. Pěstovat ji můžete i na balkoně.

Připravte se včas na nekončící boj s plevelem
Připravte se včas na nekončící boj s plevelem

Rostliny

Jakmile vyraší první jarní tráva a zahrada se zazelená, je tu čas na nepříjemnou otázku – a tou je likvidace zahradních plevelů. Jak si s nimi poradit?

Cesmína není pouze symbol Vánoc. Může zdobit i naši zahradu
Cesmína není pouze symbol Vánoc. Může zdobit i naši zahradu

Rostliny

Cesmína je stálezelená rostlina s jasně červenými plody. Na zahradách se pěstuje jako okrasný keř, ale hodí se i pro vybudování živého plotu.

Celer je králem mezi zeleninou, pěstujte jej i vy
Celer je králem mezi zeleninou, pěstujte jej i vy

Rostliny

Celer patří k základním plodinám, které na zahrádce nesmí chybět. Jak celer na zahradě pěstovat, abychom dosáhli velké úrody? Vše se dozvíte v našem článku.

Krasavec, který vás může na zahradě pěkně potrápit
Krasavec, který vás může na zahradě pěkně potrápit

Rostliny

Krásný keř jménem janovec metlatý se vyjímá v přírodě i na zahradě. Je to ale úporná rostlina, která se nehodí do každé zahrady a kterou musíte kontrolovat.

Brokolice je oblíbená zelenina, pěstujte ji i vy
Brokolice je oblíbená zelenina, pěstujte ji i vy

Rostliny

Brokolice na zahradě vám jednoznačně nesmí chybět. Její konzumace je pro naše tělo natolik prospěšná, že ji prostě musíte pěstovat.

Víte, co s jedním z nejzávažnějších trávovitých plevelů střední Evropy? Poradíme vám
Víte, co s jedním z nejzávažnějších trávovitých plevelů střední Evropy? Poradíme vám

Rostliny

Škodlivá tráva chundelka metlice sice vypadá pěkně a někdo z ní vyrábí dekorace, zemědělci z ní však radost rozhodně nemají. Proč, se dozvíte v článku.

Syrové houby pomáhají našemu tělu
Syrové houby pomáhají našemu tělu

Rostliny

Konzumace hub v syrovém stavu je prospěšná pro lidský organismus. Proč neupravit houby na oblíbený způsob a sníst je syrové? Čím nám pomáhají?