Výroba přírodní kosmetiky z bylinných produktů

Ať už bylinky pěstujete na své zahradě nebo je sbíráte ve volné přírodě, můžete si z nich vyrobit neskutečné množství užitečných přípravků, kterými hravě nahradíte komerční kosmetiku. Navíc budete vědět, co jste na jejich výrobu využili, v jaké kvalitě a navíc se můžete zcela obejít bez chemie, která má při častém používání i negativní dopady na vaše zdraví.

Výroba přírodní kosmetiky z bylinných produktů
Výroba přírodní kosmetiky z bylinných produktů (Zdroj: Shutterstock)

Bylinné olejíčky, koupelové soli, měsíčková mast, gel na holení s aloe vera nebo třeba bylinkové pleťové masky skvěle poslouží jistě každému z nás. Navíc je můžete darovat jako krásný bylinkový dárek, který  neobsahuje žádné chemické příměsi.

V domácích podmínkách si můžete vyrobit celou řadu výrobků přírodní kosmetiky, v nichž jako základ použijete bylinky ze své zahrady.

Čerstvé nebo sušené?

Všeobecně platí, že pokud budete chtít použít čerstvé bylinky, budete muset sáhnout po mnohem větším množství, než je tomu v případě bylin sušených. Stejně  tak je na místě upozornit na možné riziko znehodnocení celého výrobku v případě, že použijete čerstvé bylinky, jak tomu může být třeba v případě výroby bylinných olejů.

Čerstvý materiál musí být po celou dobu macerování kompletně ponořen do oleje či rostlinného tuku, jinak podlehne plísním. Pokud tedy nechcete nic riskovat, raději na výrobu přírodní kosmetiky a mýdel používejte pečlivě usušené bylinky, které by neměly být skladovány více jak dva až tři roky. Ne že by se dobře usušené rostliny nedaly do kosmetiky použít i po více než třech letech, ale dlouhodobým skladováním ztrácí vůni, barvu i léčivé vlastnosti. Proto platí, že čím čerstvější bylinky použijete, tím lépe uděláte.

Bylinné experimenty

S bylinkami můžete experimentovat dle své libosti, mějte ovšem na paměti, že i mezi léčivými rostlinami najdete mnoho alergenů. Pokud tedy víte, že jste na některé rostliny alergičtí, raději je zcela vynechte nebo vyměňte za jiné.

Stejně tak se doporučuje používat pouze ty bylinky, které jsou pěstovány přírodním způsobem bez použití chemických látek nebo sbírané v čisté přírodě. Pokud jste teprve začátečníky v používání bylin a nevíte přesně, jaké účinky má která rostlina, bude určitě dobré si prostudovat herbář.

Mezi nejpoužívanější bylinky na výrobu přírodní kosmetiky určitě patří měsíček lékařský, který se hodí i pro péči o dětskou pokožku, levandule lékařská, meduňka lékařská s hojivými účinky, okvětní plátky růží, heřmánek pravý, ale stejně tak i třezalka tečkovaná či kopřiva dvoudomá. Fantazii se meze nekladou.

U některých výrobků klademe zvláštní důraz na vůni a vzhledové vlastnosti bylin. V tomto případě zvláště dobře uplatníte hlavně dekorativní vonné květy v čele s levandulí a heřmánkem.

Je libo bylinný olejíček, nebo koupelovou sůl?

Jedním z nejdůležitějších základů přírodní kosmetiky jsou bylinné maceráty. Jejich použití je téměř univerzální, samozřejmě záleží na typu a kvalitě oleje či rostlinného tuku a macerovaných bylin.

Samotné maceráty lze používat například na masáže, lze je přikápnout do koupelí proti suché pokožce, tvoří základ některých rostlinných mýdel, ale stejně tak doplní tělové krémy i másla.

Jedním z nejoblíbenějších bylinných olejů je měsíčkový macerát v mandlovém oleji, který se hodí i pro péči o dětskou pokožku, kterou zvláčňuje a rychle hodí třeba opruzeniny.

Macerát vyrobíte úplně jednoduše. Budete potřebovat čistou skleněnou patentovou sklenici, sušené bylinky a vybraný olej. Do sklenice nasypte bylinky a zalijte olejem tak, aby byly celé ponořené. Směs pak promíchejte, aby se ke všem bylinkám dostal olej. Pak nechte v pokojové teplotě macerovat tři až čtyři týdny. Následně přeceďte přes plátýnko a přelijte do vhodné sklenice.

Podobně jednoduchá je i výroba koupelových solí. Na ni budete potřebovat vhodnou patentovou sklenici, himalájskou hrubozrnnou sůl (10 dílů), směs bylin, například kombinace levandulových a heřmánkových květů (4 díly) a zvolený stoprocentní esenciální olej, například levandule (5 kapek). Sůl smíchejte s bylinkami v misce a pak přikápněte esenciální olej. Do koupele postačí nasypat asi tři polévkové lžíce soli.

 Text a foto: Lucie Peukertová

Publikováno: 04.01.2023, Autor: | autor: Lucie Peukertová | zdroj: Ing. Lucie Peukertová - projektantka rodinných zahrad

Mohlo by vás dále zajímat

Vánoční kadidlo do bytu

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Vyrobte si vánoční kadidlo do bytu

Bylinná zahrádka do kuchyně

Reportáž o nápadu, jak jde pěstovat bylinky doma v kuchyni.

Použití léčivých bylinek

Použití léčivých bylinek

Lihové bylinné tinktury a jejich použití

Jak vyrobit lihové bylinné tinktury?

S Vlastou Kahovcovou o chataření, houbách a bylinkách

Bylinkaření se zpěvačkou Vlastou Kahovcovou.

Recept na speciální bylinnou směs pro čaj štěstí

Skvělý recept na speciální bylinnou směs čaje štěstí.

ČTĚTE DÁLE

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.