Rybíz je nenahraditelné ovoce. Nezapomeňte na něj!

Drobné bobulovité ovoce je pravým požehnáním pro každou zahradu. Je nenáročné na pěstování, má vynikající chuť a obsahuje spoustu vitaminů. Pro správný růst potřebuje hlavně jedno – řez. Rybízu jsou hned tři druhy a dá se využít mnoha odlišnými způsoby, takže by neměl chybět na žádné zahradě. Pěstovat ho můžeme v keřové nebo stromkové formě.

Rybíz je nenahraditelné ovoce. Nezapomeňte na něj!
Rybíz je nenahraditelné ovoce. Nezapomeňte na něj! (Zdroj: Shutterstock)

Keře obsypané drobným ovocem jsou vítaným osvěžením pro každého majitele zahrad. Milují je děti stejně jako dospělí. Abychom se ale dočkali dostatečného množství plodů, které uspokojí chuťové buňky celé rodiny, musíme o keře pečovat. Rybíz je třeba upravovat pravidelně vhodným řezem.

Jinak se rybízové keře považují za nenáročné. Mnohdy si vystačí jen s vláhou z dešťů, snesou většinu druhů půd a ani na podnebí, do kterého mají být vysazeny, nejsou nijak náročné.

Proč se rybíz vyplatí?

Jen těch pochoutek, co se dá z rybízu udělat: od rybízových nanuků přes marmeládu, bublaninu, zavařeniny až po ovocné želé nebo koláče s tvarohem. Rybíz je nepostradatelnou součástí letních smoothies, dá se zmrazovat, zavařovat, mixovat s dalším ovocem.

Obsahuje velké množství vitaminu C, B3, B5, E, draslík, betakaroten, biotin a patří také k významným antioxidantům. A dokonce stačí denně zkonzumovat 40 bobulek rybízu, abyste svému tělu doplnili denní potřebnou dávku vitaminu C.

Jak řezat?

Rybíz vyžaduje jiný řez po výsadbě, jiný při udržování a nakonec, když keře zestárnou, vyplatí se provést i řez zmlazovací.

Řez rybízu při výsadbě
Keře rybízu je dobré upravit řezem hned po zasazení. Výhony zkrátíme tak, aby na každém z výhonů zůstala asi 2–3 očka, z nichž poslední by mělo směřovat z keře ven.

Řez v dalších letech
Další rok je vhodný k tomu, abychom vybrali z vyrostlých výhonků ty, které budou tvořit základ budoucího keře. Ideální je vybrat 5 zdravých dobře umístěných výhonků. V každém z následujících let vybereme opět další 3–4 výhonky a ty ostatní znovu seřízneme. Tímto způsobem eliminace výhonů docílíme, že ve čtvrtém roce máme pěkně zformovaný rybízový keř, který má něco mezi 10–13 výhony.

Na podzim každý rok odstraníme ty nejstarší výhony. Odřezáváme je těsně nad zemí. Odřezané výhonky nahradí stejný počet nově vyrostlých. V rybízovém keři by se tak měly ve výsledku objevit ve stejném počtu jednoleté, dvouleté, tříleté, případně i čtyřleté výhonky.

Červený a bílý rybíz

Abychom podpořili tvorbu plodného dřeva a jeho rozvětvování, je třeba zkracovat prodlužující výhonky na polovinu. Výhonky, které jsou základní, odstraníme nejpozději, jakmile budou čtyřleté a v témže roce je nahradíme. Postranní obrost vždy zkrátíme přibližně na šest oček. Obrost, který je slabší, zkrátíme jen na 2–3 očka.

Černý rybíz

Jelikož černý rybíz plodí na jednoletém dřevě, je nutné, aby řez, který u něj provedeme, podporoval růst nových výhonků. Nové výhonky pak nezkracujeme.

Odstraňujeme jen poškozené, nebo namrzlé výhonky anebo je zkracujeme jen tehdy, když se velmi slabě rozvětvují. Jakmile keř dospěje, odstraníme z něj už jen nadpočetné nové výhony a z původních výhonů jen ty, které jsou starší tří let.

Stromkový rybíz

U stromkových rybízů zkracujeme výhony ihned po vysazení na 2 očka. Na jaře následujícího roku si vybereme na keři vhodné výhony, které necháme jako kosterní větve. Mělo by jich být 5 nebo 6. Ty pak zkrátíme maximálně na polovinu, ne víc. Tím podpoříme jejich větvení. Ostatní výhony odstřihneme.

Příští jaro výhonky, které vyrostly z kosterních větví zkrátíme asi o třetinu a obrost na bocích stromku pak zkrátíme maximálně na čtyři, minimálně na 2 očka.

Po 4 až 5 letech nahradíme kosterní větve mladšími výhonky, které vyrůstají ze spodní části. Jakmile se objeví kořenové výmladky, odstraníme je ihned. Pro ošetření ran po řezu je dobré použít některý z  přípravků působících zároveň i proti šedé plísni.

 

Publikováno: 30.12.2022, Autor: | autor: Zuzana Bohdalová | zdroj: Ochrana ovocných rostlin proti chorobám

Mohlo by vás dále zajímat

Letní řez k úpravě koruny stromů

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jabloně se mohou prořezávat i v letním období, pokud dodržíte několik pravidel.

Jarní péče o kanadské borůvky

Jarní péče o kanadské borůvky

Výsadba prostokořenné sadby

Ing. Vladimír Blecha ukáže jak správně na podzim vysadit prostokořennou sadbu

Řízkování rybízu a josty

Od července do října můžeme řízkovat rybíz a jostu. Jak vybrat správný výhon, jak by měl vypadat řízek k zasazení a jakou půdu a péči vyžaduje se dozvíte v novém videu Lídy a Honzy.

Ovocné stromky

Ovocné stromky

Zmlazování drobného ovoce

Zmlazování drobného ovoce

ČTĚTE DÁLE

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?