Udělejte si svůj bylinkový čaj s rakytníkem

Rakytník, zázvor, sušené jablko, květ měsíčku, meduňka a mateřídouška jsou skvělé léčivé rostliny, které se perfektně doplňují v léčivém bylinném nálevu, který vás zahřeje a potěší během zimy. Zatímco vás známá trojice měsíčku, meduňky a mateřídoušky preventivně ochrání před nachlazením, zázvor vás zase spolehlivě zahřeje, jablko osvěží a kyselý rakytník zažene všechny chmury.

Udělejte si svůj bylinkový čaj s rakytníkem
Udělejte si svůj bylinkový čaj s rakytníkem (Zdroj: Shutterstock)

V dnešní době hledáme často řešení různých neduhů v přírodní léčbě. Bylinky jsou skvělou prevencí, ale také dokáží pomoct při léčbě lehčích forem onemocnění, jako jsou záněty cest dýchacích nebo nachlazení, které nás v chladném období dokážou pořádně potrápit.

Kombinace protizánětlivých bylin se skvěle snoubí s vitamínovou bombou v podobě rakytníku, který dnes považujeme za všelék.

Poměry jednotlivých složek si můžete samozřejmě upravit sami. Pokud ovšem použijete od každé léčivé rostliny stejný poměr, počítejte s tím, že chuťově převládnou „zelené“ byliny. Abyste ucítili jemně kyselou chuť rakytníku a jablka, zvyšte jejich poměr například na dvojnásobek. Totéž platí o sušeném oddenku zázvoru.

Pokud dáte raději přednost čerstvému zázvoru, nebudete ho muset používat moc, stačí pět silnějších plátků na jeden litr nálevu. Jestliže rádi sladíte, dejte přednost květovému medu, který ovšem přidejte až po mírném vychladnutí čaje, abyste si nezničili nestabilní enzymy, které jsou v tomto zlatavém pokladu obsaženy.

Nápoj z těchto léčivých rostlin můžete pít za tepla i za studena. Po vychladnutí se mírně zvýrazní ovocná chuť i v menším poměru rakytníku a jablka.

Kde všechny suroviny sehnat

Všechny složky si snadno vypěstujete na své zahradě, ale pokud vám přeci jen nějaké chybí, určitě je seženete v některých internetových obchodech zabývajících se prodejem léčivým bylin. Sušený zázvor snadno nahradíte čerstvým.

Rakytník vás nabudí

Víte, že rakytník působí jako přírodní antidepresivum? Díky obsaženému vitamínu C a dalším cenným látkám se hojně využívá při léčbě psychické únavy a vyčerpání. Dokáže navodit dobrou náladu a zmírnit i fyzické vyčerpání.

Typické oranžové plody sklízíme z keře rakytníku řešetlákového (Hippophae rhamnoides), který pochází z různých oblastí Asie. Ačkoliv byste ho u nás ve volné přírodě nenašli, díky jeho nízkým nároků na stanoviště, vysoké odolnosti vůči zasolení půdy a znečištění ovzduší se mnohdy používá pro rekultivace krajiny po těžbě nebo na výsadby v okolí dálnic. V těchto podmínkách kyselé plody raději oželte a sklízejte pouze na své zahradě.

Pokud již máte se sklizní plodů čest, jistě také víte, že se nejedná zrovna o lehkou práci. Plody totiž při ručním otrhávání praskají a v celku přečká jen malá část. Někteří pěstitelé proto radí plody sklízet až po zmrznutí nebo sklízet celé větvičky s plody, které pak ostříháte nad nádobou nůžkami.

Aby bylo pěstování rakytníku odměněno zdravou sklizní plodů, je nutné vysadit na jednu zahradu samičí i samčí rostliny. Všeobecně se doporučuje vysadit rostliny v poměru jeden samec a dvě až tři samice.

 

Publikováno: 12.12.2022, Autor: | autor: Lucie Peukertová | zdroj: Bylinář

Mohlo by vás dále zajímat

Využití plodů rakytníku řešetlákového

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Využití plodů rakytníku řešetlákového

Rakytník

Host Přemka Podlahy povídá o přednostech Rakytníku a rakytníkového oleje.

Rakytník

Rakytník

Poradna Václava Větvičky

Ředitel botanické zahrady přírodovědecké fakulty Václav Větvička radí divákům.

Aranžmá z podzimní přírody

Inspirace na aranžmá pomocí surovin z podzimní přírody.

Jak a kde pěstovat rakytník

Jak a kde pěstovat rakytník

ČTĚTE DÁLE

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.