Pozvěte do své zahrady krásné svídy

Tematika celoročně efektních zahrad zajímá nejednoho zahrádkáře a není se rozhodně čemu divit. V takových zahradách využíváme potenciál stálezelených dřevin, rostlin s atraktivním podzimním zbarvením, cibulovin kvetoucích v předjaří, ale také dřevin, které vytváří zajímavou borku nebo pestré výhony. Pokud budete do své zahrady chtít vnést také trochu těch pestrých barev i v zimě, kdy je v přírodě barev pomálu, využijte obrovský potenciál krásných svíd.

Pozvěte do své zahrady krásné svídy
Pozvěte do své zahrady krásné svídy (Zdroj: Shutterstock)

Svídy najdete pod latinským rodovým názvem Cornus (český název také dřín), ale někteří autoři je řadí do rodu Swida, proto se nenechte těmito názvy zmást, opravdu se jedná o jednu skupinu rostlin, pro níž jsou typické keřovitě rostoucí dřeviny.

Některé druhy svíd nebo dřínů jsou v našich podmínkách dokonce domácí, proto se s nimi běžně setkáte i ve volné přírodě. Dobrým příkladem je například svída krvavá (Cornus sanguinea), kterou seženete v mnoha krásných kultivarech.

Svídy si perfektně poradí s častým řezem, proto jsou běžně používány na tvorbu živých plotů jak na rodinných zahradách, tak i ve veřejné zeleni. Během sezony působí poměrně všedně, ačkoliv jsou běžně dostupné i kultivary se žlutým nebo panašovaným listem, které na sebe strhávají veškerou pozornost i při pohledu z dálky. Krása zelenolistých kultivarů ovšem paradoxně vynikne až tehdy, když opadají listy, teprve pak se totiž objeví krása pestrých výhonů.

Svída do každé zahrady

Pokud hledáte nenáročné, ale přesto efektní rostliny na svou zahradu, svídy určitě stojí za zkoušku. Patří do skupiny nenáročných dřevin, které si poradí s přímým sluncem i polostínem, ale příliš si nelibují ve vysýchavé půdě, ačkoliv i v ní přežijí. Panašované kultivary lze pěstovat i jako dominantní solitéry s výrazným zbarvením, ale mějte na paměti, že na sebe strhávají veškerou pozornost, proto je používejte spíše jako doplňkový sortiment.

Kultivary se zelenými listy lze vysazovat i do větších skupinek. Nově vysazené rostliny mají klasický keřový charakter, spodní výhony, které se dostanou do kontaktu s půdou, ovšem snadno koření, takže svídový porost časem získá spíše charakter polykormonu, který je nutné každý rok prořezat, jinak se stane naprosto neprostupný.

 

Jak se o svídy starat

Péče o tyto nenáročné dřeviny není rozhodně náročná. Dobře se jim daří ve středně živné a mírně vlhké půdě. Pravidelné hnojení rozhodně nepotřebují, ale po několika letech jim můžete přilepšit hnojivem určeným pro okrasné dřeviny.

Pokud pěstujete svídy pro jejich krásné barvy dřeva, budete muset každý rok vyřezat nejstarší výhony, které postupně ztrácejí původní zbarvení.

Poznáte je nejen kvůli přebarvení do hněda, ale také díky rozvětvení, které není pro mladé bujné pruty typické. Výhony odstraňujte celé několik centimetrů od země během zimy nebo v předjaří. Během sezony rostliny vytvoří mladé pestré pruty, které zahradu doslova rozsvítí.

Je z čeho vybírat

Svídy jsou oblíbené již mnoho století, proto není divu, že jsou silně prošlechtěny. Na trhu seženete bohatý sortiment svídy bílé (C. alba), již zmíněné svídy krvavé (C. sanguinea) a svídy výběžkaté (C. stolonifera). Barevná škála mladých výhonů se pohybuje od hráškově zelné, až po korálově červenou, purpurovou, žlutou nebo žluto růžovou.

Přehled běžně dostupných kultivarů svíd

  • C. alba – svída bílá
  • Argenteomarginata – bíle panašované listy, červené výhony
  • Aurea – svítivě žluté listy, červené výhony
  • Elegantissima – bíle panašované listy, červené výhony
  • Kesselringii – načervenalé listy, červené výhony
  • Sibirica – sytě červené výhony
  • Sibirica Variegata – bíle panašované listy s růžovými znaky, červené výhony
  • C. sanguinea – svída krvavá
  • Anny´s Winter Orange – oranžové výhony
  • Compressa – nízký vzrůst do jednoho metru
  • Midwinter Fire – žluto růžové výhony, nižší vzrůst
  • C. stolonifera – svída výběžkatá
  • Cardinal – svítivě oranžově žluté výhony
  • Flaviramea – hráškově zelené výhony
  • Hedgerow´s Gold – žlutě panašovaný kultivar
  • Kelsey – nízký keř dorůstající výšky maximálně jeden metr, půdopokryvný charakter, červeno hnědé výhony

Zdroj: Receptář

Publikováno: 21.11.2022, Autor: | autor: Lucie Peukertová

Mohlo by vás dále zajímat

Řezání keřů v zimě

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak a které keře můžeme řezat v zimě.

Jak pěstovat svídu

Pan Halama představuje svídu a její druhy a radí, jak na její pěstování.

Svída bílá

V tomto videu si řekneme o svídě bílé. Odborníkem na ni je pan Pavel Halama.

Pomlázky

Přemek Podlaha si povídá se svým hostem o pomlázkách a z jakých proutků je uplést.

Prostříhávání ovocné stěny

Karel Kotyšan ukazuje, jak lze prostříhávat ovocnou stěnu.

Zeleň zahrady rozsvítí žlutolisté odrůdy tavolníků a svídy

Zeleň zahrady rozsvítíme žlutolistými odrůdami tavolníků a svídy.

ČTĚTE DÁLE

Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný
Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka, velmi často ho však vídáme na pultech zeleniny a na tržištích. Jak si ho vypěstovat?

Jak pečovat o broméliovité rostliny
Jak pečovat o broméliovité rostliny

Rostliny

Z broméliovitých rostlin máte na výběr opravdu velké množství přitažlivých druhů, které můžete pěstovat s úspěchem v domácích podmínkách.

Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny
Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny

Rostliny

Naše výpěstky jsou neustále něčím napadány a nám nezbývá, než řešit různé postřiky a přípravky proti nemocem a škůdcům hodujícím na naší zelenině.

Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy
Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy

Rostliny

Je mnoho dalších pokojových rostlin, které spolehlivě účinkují proti mnoha různým neduhům. Proč je tedy nezkusit pěstovat třeba i u vás doma?

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.