Pozvěte do své zahrady krásné svídy

Tematika celoročně efektních zahrad zajímá nejednoho zahrádkáře a není se rozhodně čemu divit. V takových zahradách využíváme potenciál stálezelených dřevin, rostlin s atraktivním podzimním zbarvením, cibulovin kvetoucích v předjaří, ale také dřevin, které vytváří zajímavou borku nebo pestré výhony. Pokud budete do své zahrady chtít vnést také trochu těch pestrých barev i v zimě, kdy je v přírodě barev pomálu, využijte obrovský potenciál krásných svíd.

Pozvěte do své zahrady krásné svídy
Pozvěte do své zahrady krásné svídy (Zdroj: Shutterstock)

Svídy najdete pod latinským rodovým názvem Cornus (český název také dřín), ale někteří autoři je řadí do rodu Swida, proto se nenechte těmito názvy zmást, opravdu se jedná o jednu skupinu rostlin, pro níž jsou typické keřovitě rostoucí dřeviny.

Některé druhy svíd nebo dřínů jsou v našich podmínkách dokonce domácí, proto se s nimi běžně setkáte i ve volné přírodě. Dobrým příkladem je například svída krvavá (Cornus sanguinea), kterou seženete v mnoha krásných kultivarech.

Svídy si perfektně poradí s častým řezem, proto jsou běžně používány na tvorbu živých plotů jak na rodinných zahradách, tak i ve veřejné zeleni. Během sezony působí poměrně všedně, ačkoliv jsou běžně dostupné i kultivary se žlutým nebo panašovaným listem, které na sebe strhávají veškerou pozornost i při pohledu z dálky. Krása zelenolistých kultivarů ovšem paradoxně vynikne až tehdy, když opadají listy, teprve pak se totiž objeví krása pestrých výhonů.

Svída do každé zahrady

Pokud hledáte nenáročné, ale přesto efektní rostliny na svou zahradu, svídy určitě stojí za zkoušku. Patří do skupiny nenáročných dřevin, které si poradí s přímým sluncem i polostínem, ale příliš si nelibují ve vysýchavé půdě, ačkoliv i v ní přežijí. Panašované kultivary lze pěstovat i jako dominantní solitéry s výrazným zbarvením, ale mějte na paměti, že na sebe strhávají veškerou pozornost, proto je používejte spíše jako doplňkový sortiment.

Kultivary se zelenými listy lze vysazovat i do větších skupinek. Nově vysazené rostliny mají klasický keřový charakter, spodní výhony, které se dostanou do kontaktu s půdou, ovšem snadno koření, takže svídový porost časem získá spíše charakter polykormonu, který je nutné každý rok prořezat, jinak se stane naprosto neprostupný.

 

Jak se o svídy starat

Péče o tyto nenáročné dřeviny není rozhodně náročná. Dobře se jim daří ve středně živné a mírně vlhké půdě. Pravidelné hnojení rozhodně nepotřebují, ale po několika letech jim můžete přilepšit hnojivem určeným pro okrasné dřeviny.

Pokud pěstujete svídy pro jejich krásné barvy dřeva, budete muset každý rok vyřezat nejstarší výhony, které postupně ztrácejí původní zbarvení.

Poznáte je nejen kvůli přebarvení do hněda, ale také díky rozvětvení, které není pro mladé bujné pruty typické. Výhony odstraňujte celé několik centimetrů od země během zimy nebo v předjaří. Během sezony rostliny vytvoří mladé pestré pruty, které zahradu doslova rozsvítí.

Je z čeho vybírat

Svídy jsou oblíbené již mnoho století, proto není divu, že jsou silně prošlechtěny. Na trhu seženete bohatý sortiment svídy bílé (C. alba), již zmíněné svídy krvavé (C. sanguinea) a svídy výběžkaté (C. stolonifera). Barevná škála mladých výhonů se pohybuje od hráškově zelné, až po korálově červenou, purpurovou, žlutou nebo žluto růžovou.

Přehled běžně dostupných kultivarů svíd

 • C. alba – svída bílá
 • Argenteomarginata – bíle panašované listy, červené výhony
 • Aurea – svítivě žluté listy, červené výhony
 • Elegantissima – bíle panašované listy, červené výhony
 • Kesselringii – načervenalé listy, červené výhony
 • Sibirica – sytě červené výhony
 • Sibirica Variegata – bíle panašované listy s růžovými znaky, červené výhony
 • C. sanguinea – svída krvavá
 • Anny´s Winter Orange – oranžové výhony
 • Compressa – nízký vzrůst do jednoho metru
 • Midwinter Fire – žluto růžové výhony, nižší vzrůst
 • C. stolonifera – svída výběžkatá
 • Cardinal – svítivě oranžově žluté výhony
 • Flaviramea – hráškově zelené výhony
 • Hedgerow´s Gold – žlutě panašovaný kultivar
 • Kelsey – nízký keř dorůstající výšky maximálně jeden metr, půdopokryvný charakter, červeno hnědé výhony

Zdroj: Receptář

Publikováno: 21.11.2022, Autor: | autor: Lucie Peukertová

Mohlo by vás dále zajímat

Řezání keřů v zimě

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak a které keře můžeme řezat v zimě.

Jak pěstovat svídu

Pan Halama představuje svídu a její druhy a radí, jak na její pěstování.

Svída bílá

V tomto videu si řekneme o svídě bílé. Odborníkem na ni je pan Pavel Halama.

Pomlázky

Přemek Podlaha si povídá se svým hostem o pomlázkách a z jakých proutků je uplést.

Prostříhávání ovocné stěny

Karel Kotyšan ukazuje, jak lze prostříhávat ovocnou stěnu.

Zeleň zahrady rozsvítí žlutolisté odrůdy tavolníků a svídy

Zeleň zahrady rozsvítíme žlutolistými odrůdami tavolníků a svídy.

ČTĚTE DÁLE

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.