Bojujeme proti zimním nemocem bylinnými nálevy

Zima je tu a je načase, abychom přemýšleli nad tím, jak si co nejvíce uchránit své vlastní zdraví před zimními nemocemi. Základem je samozřejmě zdravý životní styl, ve kterém by ovšem neměly chybět ani léčivé rostliny, díky nimž lze bojovat proti lehčím zimním obtížím, jako je rýma či kašel. Bylinky dokáží pomoci nejen při nachlazení, ale zpříjemní i ten nejsychravější den.

Bojujeme proti zimním nemocem bylinnými nálevy
Bojujeme proti zimním nemocem bylinnými nálevy (Zdroj: Pixabay)

Asi nejkritičtějším obdobím pro naše zdraví je mezidobí listopadu a prosince a dále pak přechod zimy do jara. Právě v tomto období totiž vlhké počasí a nevlídné teploty podporují rozvoj virů a bakterií, díky nimž nás ohrožují různé formy zimních nemocí. Většinou se samozřejmě jedná o nachlazení, které ovšem mohou provázet různé obtíže virové nebo bakteriální podoby.

Kašel, bolest v krku i rýmu mohou ve velké míře zmírnit zvláště vhodně zvolené bylinky. Jakmile se k obtížím ovšem přidá teplota nebo vás postihne chřipka s horečkou, je na čase navštívit vašeho lékaře, který vám předepíše vhodnou medikaci. Pokud i přesto chcete do léčby zařadit bylinky, určitě to s lékařem prodiskutujte. Bylinné čaje dokáží zmírnit průběh nemocí, urychlí léčbu a navíc doplní pitný režim, který je během těchto zdravotních obtíží obzvláště důležitý.

Jaké bylinky zvolit

Neexistuje bylina, kterou by nešlo na něco využít. Některé léčivé rostliny jsou dokonce natolik širokospektrální, že dokáží léčit více obtíží najednou. Například květ bezu černého snižuje stejně jako lipový květ horečku, ale zároveň působí i protivirově a močopudně, takže ho lze zařadit do léčby rýmy i různých lehčích forem viróz se zvýšenou teplotou.

Některé byliny ovšem mohou ovlivňovat působnost léčiv, jak je tomu například u třezalky tečkované, jiné jsou zase nevhodné pro těhotné a kojící ženy. Pokud tedy bužíváte některé léky nebo spadáte do skupiny lidí s jistým zdravotním omezením, je třeba ještě před vyzkoušením bylinek pečlivě prostudovat jejich účinnost.

Při léčbě kašle je třeba jasně určit, o jakou fázi tohoto onemocnění jde. Většinou to totiž začíná kašlem suchým, na jehož léčbu se používají bylinky s vysokým obsahem slizu, který chrání sliznice. V další fázi už dochází k uvolňování hlenu, na což zase pomáhají byliny pryskyřičnaté. Pokud byste například použili byliny s pryskyřicí na suchou formu kašle, ještě více byste si vysušovali sliznice a kašel by se značně zhoršil. Aby tedy bylinky pomohly tak, jak mají, je třeba si nejdříve ujasnit fázi onemocnění a také vzájemné interakce jednotlivých bylinek.

Jak léčbu ještě podpořit

Většina bylinek se skvěle doplňuje například s medem ve vysoké kvalitě. Ten je bohatý na důležité vitamíny a minerály. Kromě těchto látek ovšem také obsahuje cenné enzymy, které se na léčbě taktéž podílejí. Právě tyto složky jsou ale citlivé na vysokou teplotu, proto med, ale i třeba čerstvý citron bohatý na vitamín C, do bylinkového čaje přidávejte až ve chvíli, kdy vychladl na tolik stupňů, že se dá již pohodlně vypít.

Některou léčbu lze navíc doplňovat ještě jinými léčebnými kúrami, jako jsou třeba bylinkové alkoholové tinktury nebo bylinné inhalace či koupele.

Inspirujte se našimi recepty

Bylinky opravdu mohou při správném použití pomoci. Pokud nemáte s mícháním léčivých rostlin zkušenosti, inspirujte se některými recepty. Pokud ovšem patříte mezi alergiky, jste těhotná nebo kojící žena, je třeba se předem informovat, jestli se pro vás daná bylinka vůbec hodí. Jistá omezení mají také malé děti a jedinci užívající léky.

Bylinky na podporu imunity

Na přípravu konvice o objemu 1,5 l potřebujeme tři polévkové lžíce směsi:

– 1 polévková lžíce sušeného a nahrubo nadrceného plodu růže šípkové

– 1 polévková lžíce sušeného květu heřmánku pravého

– 1 polévková lžíce sušeného květu bezu černého

– 1 polévková lžíce sušeného listu maliníku obecného

Bylinkový čaj proti vlhkému kašli

Na přípravu konvice o objemu 1,5 l potřebujeme tři polévkové lžíce směsi:

– 1 polévková lžíce sušeného květu slézu lesního

– 2 polévková lžíce sušené natě mateřídoušky úzkolisté

– 2 polévková lžíce sušeného listu jitrocele kopinatého

Čaj proti nachlazení

Na přípravu konvice o objemu 1,5 l budete potřebovat 3 polévkové lžíce směsi:

– 2 polévkové lžíce květu lípy

– 1 polévková lžíce kvetoucí natě tymiánu obecného

– 1 polévková lžíce květu heřmánku pravého

– 2 polévkové lžíce nahrubo nadrceného plodu růže šípkové

Čaj proti bolesti v krku

Na přípravu konvice o objemu 1,5 l budete potřebovat 3 polévkové lžíce směsi:

– 1 polévková lžíce květu měsíčku lékařského

– 1 polévková lžíce květu heřmánku pravého

– 2 polévkové lžíce listu jitrocele kopinatého

Zdroj: Lucie Peukertová, redakční specialista na bylinkářství

Publikováno: 03.11.2022, Autor: | autor: Lucie Peukertová

Mohlo by vás dále zajímat

Medový domácí krém

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak si vyrobit domácí medový krem bez konzervantů a umělých barviv.

Medový domácí krém

Z pouhého medu, lanolinu, lecitinu a teplé vody zvládnete vytvořit zdravý a pokožce prospěšný krém. Prozradíme, jaké benefity má určitá ingredience a jak si krém doma vytvořit.

Jak si vyrobit věšák na hrníčky ze starého podnosu a lžic

Věšák na hrníčky je možné vyrobit i z dřevěného podnosu a polévkových lžic.

Jednoduchý recept na skvělý lžícový koláč

Recept na skvělý a přitom hodně jednoduchý koláč bez vážení.

Sádlové rohlíčky

Sádlo se sice používá většinou na slané pokrmy, ale kvalitní sádlo je dobré i na sladko.

Výroba slaninového rohlíku

Slaninové rohlíky z obchodu jsou často ošizené a nechutnají tak skvěle, jako když si je upečeme doma. Levná a skvělá metoda, jak si vyrobit slaninový rohlík doma.

ČTĚTE DÁLE

Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný
Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka, velmi často ho však vídáme na pultech zeleniny a na tržištích. Jak si ho vypěstovat?

Jak pečovat o broméliovité rostliny
Jak pečovat o broméliovité rostliny

Rostliny

Z broméliovitých rostlin máte na výběr opravdu velké množství přitažlivých druhů, které můžete pěstovat s úspěchem v domácích podmínkách.

Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny
Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny

Rostliny

Naše výpěstky jsou neustále něčím napadány a nám nezbývá, než řešit různé postřiky a přípravky proti nemocem a škůdcům hodujícím na naší zelenině.

Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy
Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy

Rostliny

Je mnoho dalších pokojových rostlin, které spolehlivě účinkují proti mnoha různým neduhům. Proč je tedy nezkusit pěstovat třeba i u vás doma?

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.