Kozlík lékařský a co byste o něm měli vědět

Každý, kdo alespoň párkrát viděl seriál Vraždy v Midsomeru, ví, že Valeriana, tedy kozlík je ve větší koncentraci smrtelně účinkující jed. Ovšem v malém množství je naopak velmi účinnou léčivkou, která nás může zbavit mnoha neduhů. Co byste o něm měli ještě vědět?

Kozlík lékařský a co byste o něm měli vědět
Kozlík lékařský a co byste o něm měli vědět (Zdroj: shutterstock.com)

Kozlík lékařský – účinný antioxidant

Lidově je často označován jako baldrián. Někdy o něm uslyšíme jako o kočičím kořenu či kozlíčku, ve všech případech se však jedná o kozlík lékařský (lat. Valeriana officinalis). Kočičí kořen se mu říká kvůli obsahu kyseliny valerové, díky níž je velmi přitažlivý pro kočky. Ty je třeba před jeho požitím chránit, ale také chránit rostlinu před kočkami, mohly by ji znehodnotit.

K léčebnému účelu slouží jeho kořeny včetně oddenků, nadzemní části se nevyužívají. Kromě sedativních účinků je kozlík lékařský velmi účinným antioxidantem, užitečnou bylinou preventivně působící proti chorobným procesům v lidském organismu. Antioxidanty jsou pro náš organismus ideální cestou, jak vyplavit volné radikály z těla.

Jak ho poznáte?

U nás se kozlíku daří nejlépe na lesních mýtinách a ve vlhčích loukách, na březích řek a u zdí.

Rostlinné silice dodávají kozlíku zcela specifický zápach. Chocholy květů kozlíku mají nejčastěji růžovou barvu, ale mohou být i bílé nebo karmínové. Hojně k sobě lákají motýly svou sladkou vůní. Rostliny dosahují celkové výšky mezi 60 cm až dvěma metry.

Troška historie

První zmínky z historie se o kozlíku lékařském dochovaly z 11. století. Od 16. století byl již nazýván všelékem a používán také jako parfém. V poslední době se využívá rovněž k přípravě ručně vyráběných přírodních mýdel.

Léčebné účinky kozlíku

Proti depresi a úzkosti, pro lepší spánek i dokonalé uklidnění, na odbourání stresu i proti předčasnému probouzení, na uklidnění žaludečních neuróz, ale i proti menstruačním bolestem – ve všech těchto případech se dá kozlík lékařský naordinovat.

Nejúčinnější formou při podávání kozlíku je lihová tinktura. Ze sušeného drceného oddenku se připravuje nálev či o něco účinnější odvar. V čaji anebo i v nálevu se může kozlík kombinovat například s levandulí, meduňkou, chmelem nebo mučenkou.

Kozlík lékařský a co byste o něm měli vědět
Kozlík lékařský a co byste o něm měli vědět (Zdroj: shutterstock.com)

Dlouhodobé užívání bez závislosti

Skvělou zprávou je, že i když kozlík užíváte pravidelně, nevytvoříte si na něj závislost. Samostatně by se neměl užívat déle než 3 týdny. Po týdnu pauzy je možné v případě potřeby v léčbě pokračovat.

Pro účely uklidnění před spaním lze podávat kozlík například po dobu 3 dnů. A následující 3 dny pak udělat pauzu. Kozlík přímo spaní nenavodí, ale pomůže organismu se natolik zklidnit, že spánek pak přichází mnohem dříve.

POZOR! Užívání kozlíku v těhotenství se nedoporučuje. Účinky kozlíku by mohly poškodit srdce dítěte.

Čtěte také:

Jak se projevuje předávkování?

Při užívání běžných dávek doporučených například lékárníkem není třeba se obávat, že by se člověk kozlíkem předávkoval. Ovšem je třeba znát vedlejší účinky při předávkování, k němuž by mohlo dojít například v interakci s již užívanými léky na spaní. V takovém případě by se měla osoba vždy poradit s lékařem o tom, zda je vhodné, aby užívala ještě kozlík.

Při předávkování je možné, že se objeví například bolesti hlavy, sucho v ústech, nespavost, žaludeční obtíže, poruchy srdeční činnosti, ranní ospalost anebo živé sny. Při opravdu silném předávkování by se mohly projevit příznaky otravy. K těm patří pokles tělesné teploty, poruchy svalového tonu, potíže při chůzi.

Ovšem při správném dávkování a užívání vám bude kozlík tím nejlepším pomocníkem, tak mu zkuste dát šanci.

Text: Zuzana Bohdalová, Foto: Shutterstock.com

Publikováno: 21.07.2022, Autor: | autor: Zuzana Bohdalová

Mohlo by vás dále zajímat

Jaké rosliny pěstovat, když chováme kočku

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Petr Herynek představuje rostliny, které jsou vhodné pro pěstování, pokud chováme v bytě kočku.

Léčivé květy rostliny spilant

Léčivé květy rostliny spilant

Zahradnický kroužek Kozlík šikula

Zahradnický kroužek Kozlík šikula, ukáže divákům, jak se stará o školní zahradu.

Ochrana rostlin proti škůdcům

Ochrana proti škůdcům nemusí být jen zásoba insekticidních postřiků. Vyzkoušejte přirozenou ochranu, kterou vytváří některé rostliny nebo materiály.

Výherci soutěže Kozlík Šikula

Představení funkcí křovinořezu a sekačky na trávu Honda a vyhlášení výherců soutěže Kozlík Šikula

Zvláštní vysazování stromků

Vysazování ovocných stromů, pro které nám bude stačit metr čtvereční prostoru.

ČTĚTE DÁLE

Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný
Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka, velmi často ho však vídáme na pultech zeleniny a na tržištích. Jak si ho vypěstovat?

Jak pečovat o broméliovité rostliny
Jak pečovat o broméliovité rostliny

Rostliny

Z broméliovitých rostlin máte na výběr opravdu velké množství přitažlivých druhů, které můžete pěstovat s úspěchem v domácích podmínkách.

Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny
Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny

Rostliny

Naše výpěstky jsou neustále něčím napadány a nám nezbývá, než řešit různé postřiky a přípravky proti nemocem a škůdcům hodujícím na naší zelenině.

Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy
Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy

Rostliny

Je mnoho dalších pokojových rostlin, které spolehlivě účinkují proti mnoha různým neduhům. Proč je tedy nezkusit pěstovat třeba i u vás doma?

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.