Kozlík lékařský a co byste o něm měli vědět

Každý, kdo alespoň párkrát viděl seriál Vraždy v Midsomeru, ví, že Valeriana, tedy kozlík je ve větší koncentraci smrtelně účinkující jed. Ovšem v malém množství je naopak velmi účinnou léčivkou, která nás může zbavit mnoha neduhů. Co byste o něm měli ještě vědět?

Kozlík lékařský a co byste o něm měli vědět
Kozlík lékařský a co byste o něm měli vědět (Zdroj: shutterstock.com)

Kozlík lékařský – účinný antioxidant

Lidově je často označován jako baldrián. Někdy o něm uslyšíme jako o kočičím kořenu či kozlíčku, ve všech případech se však jedná o kozlík lékařský (lat. Valeriana officinalis). Kočičí kořen se mu říká kvůli obsahu kyseliny valerové, díky níž je velmi přitažlivý pro kočky. Ty je třeba před jeho požitím chránit, ale také chránit rostlinu před kočkami, mohly by ji znehodnotit.

K léčebnému účelu slouží jeho kořeny včetně oddenků, nadzemní části se nevyužívají. Kromě sedativních účinků je kozlík lékařský velmi účinným antioxidantem, užitečnou bylinou preventivně působící proti chorobným procesům v lidském organismu. Antioxidanty jsou pro náš organismus ideální cestou, jak vyplavit volné radikály z těla.

Jak ho poznáte?

U nás se kozlíku daří nejlépe na lesních mýtinách a ve vlhčích loukách, na březích řek a u zdí.

Rostlinné silice dodávají kozlíku zcela specifický zápach. Chocholy květů kozlíku mají nejčastěji růžovou barvu, ale mohou být i bílé nebo karmínové. Hojně k sobě lákají motýly svou sladkou vůní. Rostliny dosahují celkové výšky mezi 60 cm až dvěma metry.

Troška historie

První zmínky z historie se o kozlíku lékařském dochovaly z 11. století. Od 16. století byl již nazýván všelékem a používán také jako parfém. V poslední době se využívá rovněž k přípravě ručně vyráběných přírodních mýdel.

Léčebné účinky kozlíku

Proti depresi a úzkosti, pro lepší spánek i dokonalé uklidnění, na odbourání stresu i proti předčasnému probouzení, na uklidnění žaludečních neuróz, ale i proti menstruačním bolestem – ve všech těchto případech se dá kozlík lékařský naordinovat.

Nejúčinnější formou při podávání kozlíku je lihová tinktura. Ze sušeného drceného oddenku se připravuje nálev či o něco účinnější odvar. V čaji anebo i v nálevu se může kozlík kombinovat například s levandulí, meduňkou, chmelem nebo mučenkou.

Kozlík lékařský a co byste o něm měli vědět
Kozlík lékařský a co byste o něm měli vědět (Zdroj: shutterstock.com)

Dlouhodobé užívání bez závislosti

Skvělou zprávou je, že i když kozlík užíváte pravidelně, nevytvoříte si na něj závislost. Samostatně by se neměl užívat déle než 3 týdny. Po týdnu pauzy je možné v případě potřeby v léčbě pokračovat.

Pro účely uklidnění před spaním lze podávat kozlík například po dobu 3 dnů. A následující 3 dny pak udělat pauzu. Kozlík přímo spaní nenavodí, ale pomůže organismu se natolik zklidnit, že spánek pak přichází mnohem dříve.

POZOR! Užívání kozlíku v těhotenství se nedoporučuje. Účinky kozlíku by mohly poškodit srdce dítěte.

Čtěte také:

Jak se projevuje předávkování?

Při užívání běžných dávek doporučených například lékárníkem není třeba se obávat, že by se člověk kozlíkem předávkoval. Ovšem je třeba znát vedlejší účinky při předávkování, k němuž by mohlo dojít například v interakci s již užívanými léky na spaní. V takovém případě by se měla osoba vždy poradit s lékařem o tom, zda je vhodné, aby užívala ještě kozlík.

Při předávkování je možné, že se objeví například bolesti hlavy, sucho v ústech, nespavost, žaludeční obtíže, poruchy srdeční činnosti, ranní ospalost anebo živé sny. Při opravdu silném předávkování by se mohly projevit příznaky otravy. K těm patří pokles tělesné teploty, poruchy svalového tonu, potíže při chůzi.

Ovšem při správném dávkování a užívání vám bude kozlík tím nejlepším pomocníkem, tak mu zkuste dát šanci.

Text: Zuzana Bohdalová, Foto: Shutterstock.com

Publikováno: 21.07.2022, Autor: | autor: Zuzana Bohdalová

Mohlo by vás dále zajímat

Jaké rosliny pěstovat, když chováme kočku

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Petr Herynek představuje rostliny, které jsou vhodné pro pěstování, pokud chováme v bytě kočku.

Léčivé květy rostliny spilant

Léčivé květy rostliny spilant

Zahradnický kroužek Kozlík šikula

Zahradnický kroužek Kozlík šikula, ukáže divákům, jak se stará o školní zahradu.

Ochrana rostlin proti škůdcům

Ochrana proti škůdcům nemusí být jen zásoba insekticidních postřiků. Vyzkoušejte přirozenou ochranu, kterou vytváří některé rostliny nebo materiály.

Výherci soutěže Kozlík Šikula

Představení funkcí křovinořezu a sekačky na trávu Honda a vyhlášení výherců soutěže Kozlík Šikula

Zvláštní vysazování stromků

Vysazování ovocných stromů, pro které nám bude stačit metr čtvereční prostoru.

ČTĚTE DÁLE

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.