Česneková tráva aneb když nechcete být cítit česnekem

Milujete česnek, ale už ne dech po jeho požití? Nebo máte trávicí potíže, kdykoliv se česnek v jídle objeví? Přemýšlíte, jak to udělat, abyste si mohli česnekové dobroty dopřávat, využívat jeho léčivou moc, ale přitom nemuset řešit společenské následky jeho konzumace? Máte v podstatě dvě možnosti, co s tím.

Česneková tráva aneb když nechcete být cítit česnekem
Česneková tráva aneb když nechcete být cítit česnekem (Zdroj: Kateřina Kubíková, unsplash.com)

Možnost první: česnek vyšlechtěný pro žlučníkáře

Každý, kdo má česnek rád, ale trpí potížemi se žlučí, žlučníkem, dvanácterníkem nebo i tenkým střevem, ten již jistě zná speciálně vyšlechtěnou odrůdu českého česneku, která je vhodná právě pro lidi s těmito zdravotními obtížemi. Odrůda nese název Bjetin (od jména dcery jeho šlechtitele ing. Kozáka – dcera se jmenuje Běta, takže Bětin…). Na trhu se s ním setkáváme stále častěji a zkušenosti strávníků jsou veskrze povzbudivé.

Možnost druhá: česneková tráva pro všechny

Znáte česnekovou trávu? V posledních letech se stala mezi českými zahrádkáři natolik populární, že už se nabídka sazenic objevuje i v online letácích některých hobby marketů. Jde o rostlinu, v níž se do jednoho ladného a hlavně chutného celku snoubí okrasné, výživové i pečující vlastnosti. Navíc se velmi snadno pěstuje – dokonce i v bytě ji můžete s úspěchem pravidelně sklízet.

Než se pro ni vydáte do zahradnictví ve vašem okolí, prolistujte Baumax leták nebo třeba letáky OBI, Hornbach či Uni Hobby. Můžete totiž narazit na extrémně výhodnou nabídku sazeniček nebo semen česnekové trávy.

Odborně se tato rostlinka jmenuje tulbagie fialová, dorůst umí do výšky až 40 cm, rozrůstá se do stran (po jednotlivých trsech – tzv. odnožující cibulkou), má výrazně žíhané listy a krásně vybarvený květ tolik typický pro cibuloviny. Přišla k nám z Afriky, kde roste jako plevel, ale kde lidé už dlouhá tisíciletí využívají jejích blahodárných účinků a hlavně skvělé chuti, která je bez nepříjemné pachové stopy (jak ji známe od našeho česneku).

Vyšlechtěná tráva pro dobrou chuť i zdravé tělo

Tulbagie fialová už je vyšlechtěným kultivarem, u nějž se cílilo na co největší listy. Právě ty se totiž konzumují, navíc Udělají přesně tu parádu, kterou od rostliny čekáte. Krásně pokryje místo, kde roste, svěžími listy – a jednou za čas ukáže jemné kvítky.

Rostlina se dá zužitkovat celá. Jak listy, tak i květy, dokonce i cibulka – resp. jednotlivé stroužky. Všechny mají česnekové aroma, ale jemnější než to, známe z ruského česneku nebo některých česneků českých. Někomu připomíná mix mezi česnekem a pažitkou, často se chuť přirovnává k česneku čínskému.

Po konzumaci česnekové trávy se ale nemusíte bát jak trávicích obtíží, tak ani nepříjemného odéru – ani z dechu, ale ani z pokožky. I přesto tu ale najdeme podobné účinky těm, co nabídne česnek: dokáže redukovat viry a škodlivé bakterie, které máme na sliznicích a v trávicím ústrojí, pomáhá při nachlazení a chřipce. Při pravidelné konzumaci může snížit krevní tlak, a hladinu cholesterolu. Je samozřejmě i silným antioxidantem, tělu pomáhá se vyrovnat s následky stresu.

Trvalka, která nesmí zmrznout

Co můžete pěstováním a konzumací česnekové trávy získat, už jsme ukázali. Teď pojďme ještě nahlédnout jak ji pěstovat. Naštěstí je to velmi snadné – až na jednu jedinou potíž: jde o trvalku, která neodolá mrazu. Proto pokud ji pěstujete venku, je vhodné použít nádobu, v níž ji vysadíte, ale v níž pak i přezimuje někde v bezmrazém prostoru – například na verandě, chodbě, ve světlé garáži apod.

Vypěstovat se dá česneková tráva jak ze semínka (pozor, klíčí až dva měsíce), tak z odnožených cibulek, klidně si ale můžete i jen odrýpnout část trsu – jestliže zjistíte, že tento česnekový zázrak pěstují už vaši sousedé (a s odrýpnutím budou souhlasit).

Až ji budete sadit, myslete na to, že se rostlina rozrůstá do stran. Proto pořiďte květník s širokým průměrem – nijak hluboký ale nýt nemusí. Je vcelku jedno, zda ji chcete pěstovat doma nebo venku – bez květníku do toho raději nechoďte (ať máte na podzim ušetřenou práci s přemísťováním do interiéru).

Substrát si česneková tráva vyžaduje neutrální, ale výživnější, měl by být dobře propustný. Pro pěstování vevnitř se dá sáhnout i po substrátu pro pokojové rostliny. Když dopřejete rostlině substrát opravdu kvalitní, není nutné se trápit s přílišným hnojením, Jednou za čas stačí troška univerzální výživy anebo organické hnojivo pro podporu růstu listů.

Jak a kdy sklízet česnekovou trávu, resp. dá se skladovat?

Další velkou výhodou této rostliny je možnost využívat ji průběžně, v podstatě kdykoliv se vám zamane. Kdykoliv jdete a ustřihnete si tolik listů, kolik právě potřebujete, nebo sklidíte některou z cibulek – když už je trs rozrostlý. Takže se netřeba trápit s termínem sklizně nebo se skladováním.

Dokonce, i když na podzim odnášíte česnekovou trávu zvenčí na zazimování dovnitř, není nutné ji nijak výrazně seřezávat – leda by vám snad brala příliš mnoho místa, protože je extrémně košatá. Zimovat by se tahle rostlina měla ve světlé a chladnější místnosti – nikdy v teple a šeru. To je pro ni nejhorší možná kombinace.

Sklizené listy trávy pak můžete mrazit, sušit, nebo je mít pár dní v mikrotenovém sáčku v lednici. Do mrazáku ji můžete rovnou nakrájet jako pažitku – pak bude snáze využitelná. A když ji usušíte, bude se dobře hodit pod maso a do zeleninových směsí, ale poslouží i pro odvary, které budete pít při dlouhých zimních večerech poté, co jste se venku vyvětrali víc, než jste chtěli.

Nahlédněte i na netradiční využití cibule a česneku – jistě tu najdete i tipy, které se dají aplikovat na česnekovou trávu!

Publikováno: 01.03.2022, Autor: | autor: Komerční prezentace

Mohlo by vás dále zajímat

Česneková pomazánka

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Česneková pomazánka je pro Čechy jasnou volbou číslo jedna. Dělá se na mnoho způsobů, ale v receptu Ivoše Fraita možná najdete něco speciálního.

Česneková sůl

Jak si vyrobit česnekovou sůl po domácku jednoduše a rychle poradí Láďa Hruška

Jak zpracovat a uskladnit česnek

Helena Uhrová popisuje, jak konzervovat česnek pro pozdější využití, jak ho uskladnit a dále nabízí různé česnekové recepty

Loupání česneku

Vychytávka, jak snadno oloupat česnek.

Česnek

Česnek je skvělý nejen v kuchyni, ale i jako dekorace. Zjistíte, jak česnek svázat k sobě a následně pomocí květů, cibule nebo slaměnky ozdobit.

ČTĚTE DÁLE

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.