Aloe vera – zázrak mezi rostlinami

Pro většinu z nás je aloe vera dekorativní domácí rostlinou. Ovšem mnozí již stačili objevit i její léčivé schopnosti, když zjistili na vlastní kůži, jak pomáhá při popáleninách, menších řezných ranách anebo akné. Aloe vera proto tvoří základ mnoha kosmetických prostředků, dietetických doplňků a farmaceutických krémů. Ačkoli se rostlina podobá spíše kaktusům, patří do čeledi liliovitých.

Aloe vera – zázrak mezi rostlinami
Aloe vera – zázrak mezi rostlinami (Zdroj: shutterstock.com)

Tu vzácnou léčivou surovinu ukrývá rostlina v podobě průhledného gelu a průzračné šťávy pod povrchem svých špičatých listů. Vědecké studie, které rozebraly průzračnou šťávu dopodrobna, zjistily, že se jedná o sloučeninu uhlohydrátu nazývaného aceannan. Následná zkoumání potvrdila možnost léčebných účinků na lidský organismus v případě nádorů, vředů, zánětů, poranění, ale dokonce i rakoviny a AIDS.

Aloe vera pomáhá zdraví i kráse těla. Mnoho přípravků a kosmetiky si z ní můžeme vyrobit sami. Aloe vera – aloe pravá (aloe arabská) má výraznou nahořklou chuť, která při požití možná nechutná zrovna ideálně. Hojně se pěstuje v Indii, odtud pochází nejkvalitnější šťáva. Ovšem její produkci se věnují i na jiných místech Asie, v přímořských oblastech i na Arabském poloostrově.

Pravou aloe poznáte podle dlouhých tlustých listů s bílými skvrnami. Na okrajích listů má ostré ostny. Její listy vyrůstají z trsnaté růžice. V zemi je uchycená dlouhým a silným kořenem.

Ať už lidovému léčitelství věříme nebo ne, je třeba přiznat této rostlině notné úspěchy. Jako přírodní lék ji znali již ve starověku. A od té doby zájem o její blahodárné účinky jen a jen roste. Na celém světě existuje na 275 druhů rostlin rodu aloe. Pro vnitřní použití se získává šťáva ze tří druhů aloe, ovšem ta nejlepší je právě z aloe pravé, která bývá nazývána Succotrine aloes. Komerčně využívány jsou tři až čtyři druhy. Největší věhlas si získala Aloe barbadensis Miller známá právě jako Aloe vera Linne aneb také Aloe vulgaris Lamarc. V závislosti na půdních podmínkách a také na počasí rostlina dozrává za jeden rok, ale někdy až za pět let.

Proč  aloe?

Slovo ‚aloe‘ má původ v arabském výrazu ‚alloeh‘ anebo v hebrejském výrazu ‚halal‘. Význam tohoto slova zní ‚hořká jasná substance‘. Takovýto popis přesně odpovídá popisu jednomu ze dvou prvků, které listy aloe vera obsahují. Hned pod povrchem listu v rýhované obrubě se nachází latex. Latex společně s trny na okraji listů mají pravděpodobně za úkol odrazovat hmyz a jiné živočichy od pojídání rostliny.

Druhá substance listu je polotuhá a jasná. Ta vytváří parenchym a známá je jako gel. Někomu gel nevoní, pro jiné má příjemnou rostlinnou vůni. Právě tento gel je tím, co rostlinu udržuje neustále vlhkou po velmi dlouhou dobu. Aloe má schopnost zcela uzavřít průduchy a tím se vyhnout ztrátě vody, stejně je tomu u juky, agáve nebo kaktusu. Díky tomu jsou tyto rostliny schopné přežít i dlouhá období sucha.

Aloe vera – zázrak mezi rostlinami
Aloe vera – zázrak mezi rostlinami (Zdroj: shutterstock.com)

V čem aloe pomáhá?

Ačkoli během dlouhých let, co je aloe vera užívána, došlo k mnoha protikladným závěrům či hodnocením její efektivity, stále se upínáme k tomu, že aloe vera bychom rozhodně měli vyzkoušet. Co kdyby právě nám zabrala na při léčbě zdravotních problémů, ke kterým ji dosud nikdo nevyzkoušel. Prozatím je aloe efektivně používána k hojení spálenin, při porušení celistvosti pokožky, po bodnutí hmyzu, proti podlitinám, na akné i suchou pokožku, na kožní vředy nebo kůži spálenou sluncem. Někdo ji zkouší i na svalové křeče, proti plešatosti, anebo k léčbě lupénky.

Jiní mají s aloe větší zkušenosti při vnitřním užívání. Šťáva i gel se používají při léčbě cukrovky, vysokého krevního tlaku, bolestí hlavy, žaludečním vředům, artritidě, nespavosti, špatného dechu. Často se s aloe setkáváme jako s přídavkem deodorantů, šamponů, vody po holení, mýdel, pleťových krémů. Někdo dokonce využívá aloe vera k tomu, aby zbavil své domácí mazlíčky blech.

Aloe vera – zázrak mezi rostlinami
Aloe vera – zázrak mezi rostlinami (Zdroj: shutterstock.com)

Foto: Shutterstock.com

Publikováno: 10.11.2021, Autor: | autor: Zuzana Bohdalová

Mohlo by vás dále zajímat

Péče o naše zdraví v podobě léčivého gelu z aloe vera

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Zázračná aloe vera je velmi odolná, vydrží bez zalévání i několik týdnů. Jako pohotová lékárnička může posloužit při odřeninách nebo lehkém popálení.

Využití aloe vera

Využití aloe vera

Bylinky do domácí lékarničky

Pan Jakub Krulich představuje léčivé rostliny a vysvětluje, jak na jejich pěstování a k čemu je následně využít.

Aloe Vera a její využití

Aloe Vera a její využití

Domácí bylinková lékárna Jakub Krulich, zahradník

Léčivých rostlin existuje mnoho. Dozvíte se, na co je jaká rostlina dobrá, jak je správně používat a jak si určité z nich pěstovat i doma.

Léčivé rostliny vhodné do bytu

Jak je náročné pěstovat léčivé exotické rostliny v bytových podmínkách a jaké je jejich využití?

ČTĚTE DÁLE

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.