Bez česneku to nejde aneb Nejoblíbenější odrůdy v Česku

Domácí lékárnička se neobejde bez jedné z nejběžnějších zelenin, které si zvládne vypěstovat každý. Česnek posiluje imunitu, pomáhá při nachlazení a je nepostradatelný v kuchyni. Jaké jsou jeho další zázračné účinky?

Bez česneku to nejde aneb Nejoblíbenější odrůdy v Česku
Bez česneku to nejde aneb Nejoblíbenější odrůdy v Česku (Zdroj: shutterstock.com)

Asi si pamatuje, že před několika lety nebylo možné sehnat kvalitní česnek domácí provenience a obchody zaplavil nekvalitní a nepoživatelný šunt z Číny. Tato epizoda naučila lidi si vážit dobrého domácího česneku a platit za něj i poměrně vysoké částky.

Opravdoví milovníci česneku u nás do svých zahrad nevysadí žádný jiný než pravý český česnek. Oblíbený je i ruský paličák. Oba mají charakteristickou štiplavou chuť i vůni, nenahraditelnou sílu a také specifickou barvu a tvar. Čínský, brazilský nebo španělský česnek je s tím naším nesrovnatelný.

Extrémně bílý česnek se ani nedoporučuje nakupovat. Může se jednat o dávku, která byla záměrně bělena chlorem a následně ještě ošetřena metylbromidem. Takový postup úpravy česneku se provádí proto, aby byl extrémně odolný vůči chorobám, plísním a hmyzu.

Paličák, nebo nepaličák?

Původních druhů česneku existuje asi 280, které rostou takřka po celém světě. U nás v ČR dosud roste 13 původních druhů česneku. Původní oblastí výskytu je pravděpodobně střední Asie, oblast mezi Íránem, Afghánistánem a Čínou. Odtud vedla jeho pouť do Indie a Číny až se dostal do Evropy a dál do celého světa.

Z botanického hlediska dělíme česnek na paličák a nepaličák. Česnek paličák po čase vytvoří květní stvol, na němž se začnou objevovat pacibulky.  Česnek nepaličák nevyhání do květního stvolu, což je důvodem, proč netvoří pacibulky. Ten pak všechnu svou energii přeměňuje na výživu a tvorbu cibule. Proto jsou také z nepaličáku větší výnosy.

Sázíme česnek

Česnek netvoří semeno, proto se může množit pouze vegetativně. Nepaličáky se rozmnožují výhradně pomocí stroužků, paličáky se mimo to mohou množit i výsevem pacibulek, které se utvářejí v květenství.

Pěstování česneku z pacibulek je náročné a zdlouhavé. V létě sklidíme zralá květenství. Počkáme do jara a zasadíme je. Do léta z nich dorostou malé cibulky, které vytaháme a uskladníme. Sázíme obvykle příští jaro a na podzim z nich máme krásný česnek.

Stroužky sázíme obvykle na podzim, nejčastěji v listopadu, někdo i v prosinci. Platí, že půda by měla mít 6 °C a méně, v této teplotě se nemnoží plísně a hniloby, které mohou celou úrodu zdecimovat. Sázet lze i na jaře, doporučuje se březen, aby měl česnek dostatečně dlouhou vegetační dobu a úroda stála za tu námahu. Před vysazením je vhodné stroužky namořit, nejlépe v roztoku hypermanganu, Sulky nebo roztoku Rovralu Aquaflo. Protože velké škody na česneku působí roztoč vlnovník česnekový, doporučujeme cibule rozdružit na stroužky a namořit už v září a nechat odpočívat do výsadby rozložené na dobře větraném místě.

Sázíme do dobře vyživené půdy. Ideální je zapravit do ní zelené hnojivo. To se musí udělat včas, aby se stihlo v půdě rozložit do výsadby. Půdu lze dezinfikovat vápencem.

Česnek vysazujeme vždy špičkou stroužku nahoru, čímž zabráníme při růstu deformaci rostliny. Zatlačíme jej do hloubky 3–6 cm do zeminy a udržujeme dostatečný rozestup, aby se mohla dobře vyvíjet cibule. Vzhledem k tomu, že česneku škodí zadržovaná voda, nezaléváme jej příliš.

shutterstock-227647219.jpg

Zdroj: archiv redakce

Léčivý zázrak jménem česnek

Kromě klasického využití česneku při přípravě jídel v kuchyni využíváme česnek také jako lék. Zabraňuje usazování cholesterolu v cévách, a tak působí proti vysokému krevnímu tlaku. Doporučuje se také osobám s jakýmkoli infekčním problémem a proti výskytu střevních parazitů. Vzhledem k vysokému obsahu jódu pomáhá s regulací funkce štítné žlázy.

Podle posledních výzkumů zvyšuje hladinu serotoninu, čímž pomáhá s potlačováním depresí a stresu. V organizmu dokáže zvýšit hladinu inzulinu. A zevně účinkuje jako vynikající antiseptikum.

Při užívání česneku se snažíme o jeho konzumaci v čerstvém stavu, kdy jsou jeho účinky nejvyšší. Kvůli nepříjemnému zápachu, který po požití vzniká, jsou oblíbené česnekové tinktury, které zachovají účinky česneku, ale odpadá nevoňavý problém. Můžete si je koupit nebo si je i sami vyrobit.

Jen těhotné a kojící ženy by se měly vyvarovat konzumace velkého množství česneku. Nedoporučuje se ani lidem, kteří užívají léky na ředění krve anebo jsou po chirurgickém zákroku.

shutterstock-180468212.jpg

Zdroj: archiv redakce

Jak ho používaly naše babičky?

Česnek byl využíván veškerými možnými způsoby. Některé jsou oblíbené dodnes, jiné vzbuzují spíš úsměv.

Dezinfikovaly se jím studny, vařený rozjasňoval hlas, byl užitečný při nemocech dýchacího ústrojí, vyháněly se jím škrkavky z břicha, odstraňovaly bradavice, přiváděla se jím chuť ke spánku a v období obou světových válek se používal jako dezinfekční prostředek. V Africe byl použit jako lék proti úplavici, pojídal se jako prevence proti žloutence, vyháněl moč z měchýře, ale i zastaralý kašel z těla.

Ve středověku sloužil jako prostředek proti hluchotě, horečce i nespavosti. Renesanční alchymisté doporučovali česnek dokonce jako lék proti moru. Povařený v bílém víně měl snad účinkovat i proti ledvinovým kamenům. V období antiky byl česnek považován za prostředek pro zvyšování libida a také potence.

A to jsme se ještě nezmínili o česneku jako o ochraně proti upírům, duchům, čarodějnicím a zlu obecně.

Foto: shutterstock.com

Publikováno: 22.09.2021, Autor: | autor: Zuzana Bohdalová

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Chráněné bledule z přírody na záhony neodnášejte
Chráněné bledule z přírody na záhony neodnášejte

Rostliny

Bledule a další chráněné jarní rostliny v přírodě netrhejte. Ohrožujete tím už tak ohroženou flóru a můžete se těmito jedovatými rostlinami i přiotrávit.

Některé listnáče jsou mistři barev i odolnosti
Některé listnáče jsou mistři barev i odolnosti

Rostliny

Okrasné listnaté stromy se hodí do malých i velkých zahrad a jejich listí je na podzim zaplaví plejádou barev, které jsou pastvou nejen pro oči.

Zaplevelil vám jitrocel kopinatý záhony? Vytrhejte ho a připravte si sirup
Zaplevelil vám jitrocel kopinatý záhony? Vytrhejte ho a připravte si sirup

Rostliny

Jitrocel kopinatý poskytuje včelám velké množství kvalitního pylu, ale jitrocel jako plevel je vnímán spíše negativně. Přesto se jej nemá smysl zbavovat úplně.

Jetel luční – oblíbená zemědělská plodina i problematický plevel
Jetel luční – oblíbená zemědělská plodina i problematický plevel

Rostliny

Jetel luční se jako plevel dokáže rozrůst opravdu rychle a zabírá spoustu místa, přičemž jeho následná likvidace zase tak jednoduchá není.

Rez není na hrušni jen kosmetická vada
Rez není na hrušni jen kosmetická vada

Rostliny

Hrušeň je krásný strom, který rodí chutné ovoce. Ale pokud ho napadne rez a vy to nebude řešit, můžete se rozloučit s bohatou úrodou.

Cukrová řepa je okopanina, bez které si čaj neosladíte
Cukrová řepa je okopanina, bez které si čaj neosladíte

Rostliny

Cukrová řepa je známou plodinou už od dávnověku. V našich zahrádkách se však již téměř nevyskytuje. A je to škoda, protože tato řepa má co nabídnout.

Jedovaté a nebezpečné plevely na vaší zahrádce
Jedovaté a nebezpečné plevely na vaší zahrádce

Rostliny

Plevel může být jedovatý a může růst na vaší zahradě, aniž byste o tom věděli. Možná by stálo za to znát alespoň ty nejčastější. Co myslíte?

Milujete cizrnu? Můžete si ji vypěstovat i sami
Milujete cizrnu? Můžete si ji vypěstovat i sami

Rostliny

Žlutá cizrna je skvělá potravina, která se u nás příliš nepěstuje. A to je škoda. Pojďme to změnit! Poradíme vám jak na to. Pěstovat ji můžete i na balkoně.

Připravte se včas na nekončící boj s plevelem
Připravte se včas na nekončící boj s plevelem

Rostliny

Jakmile vyraší první jarní tráva a zahrada se zazelená, je tu čas na nepříjemnou otázku – a tou je likvidace zahradních plevelů. Jak si s nimi poradit?

Cesmína není pouze symbol Vánoc. Může zdobit i naši zahradu
Cesmína není pouze symbol Vánoc. Může zdobit i naši zahradu

Rostliny

Cesmína je stálezelená rostlina s jasně červenými plody. Na zahradách se pěstuje jako okrasný keř, ale hodí se i pro vybudování živého plotu.

Celer je králem mezi zeleninou, pěstujte jej i vy
Celer je králem mezi zeleninou, pěstujte jej i vy

Rostliny

Celer patří k základním plodinám, které na zahrádce nesmí chybět. Jak celer na zahradě pěstovat, abychom dosáhli velké úrody? Vše se dozvíte v našem článku.

Krasavec, který vás může na zahradě pěkně potrápit
Krasavec, který vás může na zahradě pěkně potrápit

Rostliny

Krásný keř jménem janovec metlatý se vyjímá v přírodě i na zahradě. Je to ale úporná rostlina, která se nehodí do každé zahrady a kterou musíte kontrolovat.