Bez česneku to nejde aneb Nejoblíbenější odrůdy v Česku

Domácí lékárnička se neobejde bez jedné z nejběžnějších zelenin, které si zvládne vypěstovat každý. Česnek posiluje imunitu, pomáhá při nachlazení a je nepostradatelný v kuchyni. Jaké jsou jeho další zázračné účinky?

Bez česneku to nejde aneb Nejoblíbenější odrůdy v Česku
Bez česneku to nejde aneb Nejoblíbenější odrůdy v Česku (Zdroj: shutterstock.com)

Asi si pamatuje, že před několika lety nebylo možné sehnat kvalitní česnek domácí provenience a obchody zaplavil nekvalitní a nepoživatelný šunt z Číny. Tato epizoda naučila lidi si vážit dobrého domácího česneku a platit za něj i poměrně vysoké částky.

Opravdoví milovníci česneku u nás do svých zahrad nevysadí žádný jiný než pravý český česnek. Oblíbený je i ruský paličák. Oba mají charakteristickou štiplavou chuť i vůni, nenahraditelnou sílu a také specifickou barvu a tvar. Čínský, brazilský nebo španělský česnek je s tím naším nesrovnatelný.

Extrémně bílý česnek se ani nedoporučuje nakupovat. Může se jednat o dávku, která byla záměrně bělena chlorem a následně ještě ošetřena metylbromidem. Takový postup úpravy česneku se provádí proto, aby byl extrémně odolný vůči chorobám, plísním a hmyzu.

Paličák, nebo nepaličák?

Původních druhů česneku existuje asi 280, které rostou takřka po celém světě. U nás v ČR dosud roste 13 původních druhů česneku. Původní oblastí výskytu je pravděpodobně střední Asie, oblast mezi Íránem, Afghánistánem a Čínou. Odtud vedla jeho pouť do Indie a Číny až se dostal do Evropy a dál do celého světa.

Z botanického hlediska dělíme česnek na paličák a nepaličák. Česnek paličák po čase vytvoří květní stvol, na němž se začnou objevovat pacibulky.  Česnek nepaličák nevyhání do květního stvolu, což je důvodem, proč netvoří pacibulky. Ten pak všechnu svou energii přeměňuje na výživu a tvorbu cibule. Proto jsou také z nepaličáku větší výnosy.

Sázíme česnek

Česnek netvoří semeno, proto se může množit pouze vegetativně. Nepaličáky se rozmnožují výhradně pomocí stroužků, paličáky se mimo to mohou množit i výsevem pacibulek, které se utvářejí v květenství.

Pěstování česneku z pacibulek je náročné a zdlouhavé. V létě sklidíme zralá květenství. Počkáme do jara a zasadíme je. Do léta z nich dorostou malé cibulky, které vytaháme a uskladníme. Sázíme obvykle příští jaro a na podzim z nich máme krásný česnek.

Stroužky sázíme obvykle na podzim, nejčastěji v listopadu, někdo i v prosinci. Platí, že půda by měla mít 6 °C a méně, v této teplotě se nemnoží plísně a hniloby, které mohou celou úrodu zdecimovat. Sázet lze i na jaře, doporučuje se březen, aby měl česnek dostatečně dlouhou vegetační dobu a úroda stála za tu námahu. Před vysazením je vhodné stroužky namořit, nejlépe v roztoku hypermanganu, Sulky nebo roztoku Rovralu Aquaflo. Protože velké škody na česneku působí roztoč vlnovník česnekový, doporučujeme cibule rozdružit na stroužky a namořit už v září a nechat odpočívat do výsadby rozložené na dobře větraném místě.

Sázíme do dobře vyživené půdy. Ideální je zapravit do ní zelené hnojivo. To se musí udělat včas, aby se stihlo v půdě rozložit do výsadby. Půdu lze dezinfikovat vápencem.

Česnek vysazujeme vždy špičkou stroužku nahoru, čímž zabráníme při růstu deformaci rostliny. Zatlačíme jej do hloubky 3–6 cm do zeminy a udržujeme dostatečný rozestup, aby se mohla dobře vyvíjet cibule. Vzhledem k tomu, že česneku škodí zadržovaná voda, nezaléváme jej příliš.

shutterstock-227647219.jpg

Zdroj: archiv redakce

Léčivý zázrak jménem česnek

Kromě klasického využití česneku při přípravě jídel v kuchyni využíváme česnek také jako lék. Zabraňuje usazování cholesterolu v cévách, a tak působí proti vysokému krevnímu tlaku. Doporučuje se také osobám s jakýmkoli infekčním problémem a proti výskytu střevních parazitů. Vzhledem k vysokému obsahu jódu pomáhá s regulací funkce štítné žlázy.

Podle posledních výzkumů zvyšuje hladinu serotoninu, čímž pomáhá s potlačováním depresí a stresu. V organizmu dokáže zvýšit hladinu inzulinu. A zevně účinkuje jako vynikající antiseptikum.

Při užívání česneku se snažíme o jeho konzumaci v čerstvém stavu, kdy jsou jeho účinky nejvyšší. Kvůli nepříjemnému zápachu, který po požití vzniká, jsou oblíbené česnekové tinktury, které zachovají účinky česneku, ale odpadá nevoňavý problém. Můžete si je koupit nebo si je i sami vyrobit.

Jen těhotné a kojící ženy by se měly vyvarovat konzumace velkého množství česneku. Nedoporučuje se ani lidem, kteří užívají léky na ředění krve anebo jsou po chirurgickém zákroku.

shutterstock-180468212.jpg

Zdroj: archiv redakce

Jak ho používaly naše babičky?

Česnek byl využíván veškerými možnými způsoby. Některé jsou oblíbené dodnes, jiné vzbuzují spíš úsměv.

Dezinfikovaly se jím studny, vařený rozjasňoval hlas, byl užitečný při nemocech dýchacího ústrojí, vyháněly se jím škrkavky z břicha, odstraňovaly bradavice, přiváděla se jím chuť ke spánku a v období obou světových válek se používal jako dezinfekční prostředek. V Africe byl použit jako lék proti úplavici, pojídal se jako prevence proti žloutence, vyháněl moč z měchýře, ale i zastaralý kašel z těla.

Ve středověku sloužil jako prostředek proti hluchotě, horečce i nespavosti. Renesanční alchymisté doporučovali česnek dokonce jako lék proti moru. Povařený v bílém víně měl snad účinkovat i proti ledvinovým kamenům. V období antiky byl česnek považován za prostředek pro zvyšování libida a také potence.

A to jsme se ještě nezmínili o česneku jako o ochraně proti upírům, duchům, čarodějnicím a zlu obecně.

Foto: shutterstock.com

Publikováno: 22.09.2021, Autor: | autor: Zuzana Bohdalová

Mohlo by vás dále zajímat

Výsadba česneku na podzim

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Pěstujete si sami česnek? Dnes se dozvíte více informací ohledně druhů a pěstování.

Jak poznat český česnek

Jak poznat český česnek

Sázení česneku k jahodám

Sázení česneku k jahodám

Sázení česneku

Sázení česneku

Cibulová úroda Ludmily Duškové

Rozhovor s Ludmilou Duškovou a ukázka její cibulové odrůdy.

Odstraňování pacibulek česneku

Česnek paličák vytváří květní stvol, na kterém se po odkvětu vytvoří tzv. pacibulky. Rostliny se tím tak oslabují, proto je vhodné jejich včasné odstranění. Po odstřižení je možné stvoly využít v kuchyni.

ČTĚTE DÁLE

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.