Jak úspěšně pěstovat balkonové rostliny

Nastal čas vyzdobit okenní parapety a balkony truhlíky a nádoby krásnými letničkami, které v krátké době vytvoří záplavu květů. I když děláte vše předpisově, nedaří se vám tak jako sousedům? Možná děláte některou z následujících chyb!

Jak úspěšně pěstovat balkonové rostliny
Jak úspěšně pěstovat balkonové rostliny (Zdroj: Shutterstock)

Pěstební nádoby

Pěstitelé, kteří používají samozavlažovací truhlíky, nejsou nuceni neustále myslet na pravidelnou zálivku svých rostlin. Rostliny mají zásobu vody neustále k dispozici. Voda do zeminy vzlíná přes tkaninové knoty, případně skrz otvory v přepážce mezi substrátem a oddělenou částí dna truhlíku. Navíc jsou samozavlažovací truhlíky opatřeny otvorem pro odtok přebytečné vody. Ten musí být přítomen, jinak by přebytečná voda mohla způsobit uhynutí rostlin. Nádoba by měla být dobře drenážovaná. Keramické nádoby bez odtokových otvorů by se měly používat pouze jako dekorační, ne jako funkční. Pamatujte rovněž na to, že tmavý povrch či tmavá barva truhlíku a nádob může v parném létě zvyšovat odpar vody, a to dosti značně.

profimedia-0156675605.jpg

Zdroj: archiv redakce

Správný způsob výsadby

Způsob výsadby květin do nádob je velmi důležitý. Dbáme při něm na to, aby byly rostliny vysazeny do hloubky po kořenový krček, to je rozhraní stonků a kořenů. Rostliny musí v půdě dobře držet. Zeminu na nich mírně přitlačíme a případně doplníme další.

Letničkám zakoupeným v květináčích i se zeminou nejprve jemně rozvolníme kořeny. Zbavíme je odkvetlých květů a listů, které byly mechanicky poškozeny. Po výsadbě rostliny dobře zalijeme, i když se nám zdá zemina vlhká. V prvních týdnech po výsadbě se neobejdou bez zálivky ani rostliny vysazené v samozavlažovacích truhlících. Půda v nich ještě nemá vytvořené póry, kterými bude později vzlínat nahoru ke kořínkům rostlin.

profimedia-0246605683.jpg

Zdroj: archiv redakce

Půda a výživa

Do nádob pro letničky je třeba zvolit vhodný substrát. Substráty, které jsou k dostání, se liší svým složením. Je to proto, aby vyhovovaly nárokům dané skupiny rostlin. Ve většině případů jsou substráty dezinfikovány propařením. To přispívá k udržení rostlin v dobré kondici.

Hnojiva využíváme u letniček v truhlících hlavně ta, která zajistí bohatost kvetení. Klademe důraz na vyváženost živin v půdě. Rychle rostoucí letničky jsou zvlášť náročné na draslík a dusík. Pro rychlý růst a bohaté kvetení je důležitý také fosfor. Vyberete-li hnojiva tekutá, krystalická nebo granulovaná, každé z nich má své výhody. Vždy však dodržujte návod doporučený výrobcem a uvedený na obalu, abyste v dobré víře podpořit růst a kvetení u rostlin hnojení nepřehnali. Špatně naředěné roztoky hnojiv by je v letních vedrech snadno spálily.

shutterstock-184378280.jpg

Zdroj: archiv redakce

Péče o rostliny

V průběhu vegetace je většina letniček poměrně nenáročná na péči. A ta spočívá v odpovídající zálivce, pravidelném přihnojování, odstraňování poškozených částí a odkvetlých květů. Dobré je nezapomínat ani na preventivní péči proti původcům chorob a škůdcům.

profimedia-0081178158.jpg

Zdroj: archiv redakce

Se zahnívajícími nebo s napadenými rostlinami se ihned rozlučte

Stává se, že přes veškerou péči, kterou rostlinám věnujeme, neodpovídají květiny našim představám. Došlo-li ke změně barvy listů, ty zežloutly a květiny navíc špatně rostou, může být příčinou nedostatečná činnost kořenů. Těm se buďto nedostává některých živin nebo jsou napadeny půdními houbami. Zdravým květinám postačí přihnojení. Jestliže ale zahnívají, jsou nemocné anebo napadené škůdci, je třeba je z truhlíku odstranit. Nakazily by další dosud zdravé rostliny.

shutterstock-202532968.jpg

Zdroj: archiv redakce

Foto: Shutterstock.com, Profimedia.com

Publikováno: 27.05.2021, Autor: | autor: Zuzana Bohdalová

Mohlo by vás dále zajímat

Pnoucí pokojové rostliny

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jaké konstrukce použít na pnoucí pokojové rostliny ví Dáša Kouřilová.

Množení pokojových rostlin

Množení pokojových rostlin je velmi užitečné. Zjistíte, jaké možnosti existují, jaké jsou jejich výhody a jak funguje technika řízkování.

Jak připravit zahradní rostliny na zimu

S příchodem zimy nás čeká stejná péče o rostliny a stromy, jako je tomu na jaře. Pouze vykováváme jiné činnosti.

Akvarijní rostliny a péče o ně

Péče o rostliny v akváriu. Dodávání živin, hnojení, správné nasvícení akvária.

Škůdci na pokojových rostlinách

Jan Kopřiva radí jak na likvidaci škůdců na pokojových rostlinách.

Zazimování letněných pokojových rostlin

Reportáž o zazimování letněných pokojových a teplomilných rostlin, jak je správně očistit, ošetřit proti škůdcům, jak je správně připravit přezimování v bytě.

ČTĚTE DÁLE

Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný
Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka, velmi často ho však vídáme na pultech zeleniny a na tržištích. Jak si ho vypěstovat?

Jak pečovat o broméliovité rostliny
Jak pečovat o broméliovité rostliny

Rostliny

Z broméliovitých rostlin máte na výběr opravdu velké množství přitažlivých druhů, které můžete pěstovat s úspěchem v domácích podmínkách.

Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny
Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny

Rostliny

Naše výpěstky jsou neustále něčím napadány a nám nezbývá, než řešit různé postřiky a přípravky proti nemocem a škůdcům hodujícím na naší zelenině.

Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy
Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy

Rostliny

Je mnoho dalších pokojových rostlin, které spolehlivě účinkují proti mnoha různým neduhům. Proč je tedy nezkusit pěstovat třeba i u vás doma?

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.