Vanilka pravá – orchidej z rodu Vanilla

Na zahrádce si ji sice nevypěstujeme, ale přesto ji zná každý, ať zahradník anebo člověk zahradničení jakkoli vzdálený. V našich zeměpisných šířkách patří spíše do skupiny kulinářských než pěstitelských zajímavostí. Používali ji Indiáni dávno před Kolumbovým příchodem do Ameriky, nejčastěji jako léčivou a stimulační rostlinu.

Vanilka pravá – orchidej z rodu Vanilla
Vanilka pravá – orchidej z rodu Vanilla (Zdroj: shutterstock.com)

Vanilka pravá (Vanilla plantifolia) je vlastně vytrvalá orchidej z čeledi vstavačovitých. Pojmenování vanilka je původem ze španělského výrazu „vainilla“. To je zdrobnělina slova „vaina“ což znamená pochva, pouzdro, lusk. Aztékové a Toltékové ji pojmenovali černý lusk.

V Evropě se vanilka objevila už kolem roku 1520. Původní druh vanilovník plocholistý (Vanilla planifolia), byl jako endemit vázán na opylování včelkami rodu Melipona. Až do 19. století se nepodařilo opylování jiným způsobem, a tak z pěstování vanilky do té doby těžilo pouze Mexiko a Španělsko. Když byla na světě kolem roku 1841 metoda umělého opylování, rozšířilo se pěstování rostliny do mnoha ostrovů, britských, francouzských a holandských  kolonií.

Po Evropě se vanilka více rozšířila až v 17. století, kdy se téměř výhradně využívala k ochucení čokolády. Dnes se vyrábí vanilka také synteticky a využívá se nejen v potravinářském, ale i v kosmetickém průmyslu.

Plodem vanilky je tobolka (lusk), kterou vyplňuje kašovitá hmota, a to pouze v době plné zralosti plodu. K přípravě koření se pěstují vanilovníky na speciálních plantážích. Ovíjejí se zde kolem stromů či umělých opor. Plody se sklízejí ve chvíli, kdy začínají žloutnout na špičce.  Bez následného procesu fermentace by plody neměly ani svou charakteristickou vůni, ani  typickou tmavou hnědo-černou barvu. Rostliny však plodí až od 3. roku života, přičemž se dožívají obvykle 12 let.

Plody se fermentují suchým nebo mokrým způsobem, který vždy začíná zavadnutím a pak pokračuje spařením (u mokrého způsobu) anebo rovnou sušením (u suchého způsobu) a uložením lusků na slunci, kde se takzvaně potí a usazují se na nich žádané bílé krystalky. Celý proces trvá až 8 měsíců. Představuje velké množství práce a starostí, a proto je přírodní vanilka velmi nákladnou záležitostí.

Aby sušená vanilka neztratila během přepravy z míst svého původu, tj. z Madagaskaru, Barmy, Réunionu a Francouzské Polynésie své aroma, distribuuje se v hermeticky uzavřených nejčastěji skleněných nebo kovových nádobách.

Aniž bychom kdy viděli na vlastní oči krásnou a zároveň užitečnou orchidej, všichni dobře známe chuť mnoha druhů vánočního cukroví vonícího vanilkou.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 08.04.2021

Mohlo by vás dále zajímat

Novinky v pokojových rostlinách

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

František Kafka představuje novinky v pokojových rostlinách a vypráví o pěstování vanilky a dalších zajímavých květin.

Exotické užitkové rostliny

Mezi užitkové rostliny, které můžeme pěstovat doma, patří například kávovník, banánovník atd.

Pěstování skořice

O pěstování skořicovníku.

Jak pěstovat různé druhy orchidejí

Jak pěstovat botanicky významné druhy orchidejí za běžných podmínek poví Jiří Rill

Vyrobte si domácí osvěžovač vzduchu s vlastní vůní

Jak vyrobit osvěžovač vzduchu doma bez chemikálií

ČTĚTE DÁLE

Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný
Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka, velmi často ho však vídáme na pultech zeleniny a na tržištích. Jak si ho vypěstovat?

Jak pečovat o broméliovité rostliny
Jak pečovat o broméliovité rostliny

Rostliny

Z broméliovitých rostlin máte na výběr opravdu velké množství přitažlivých druhů, které můžete pěstovat s úspěchem v domácích podmínkách.

Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny
Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny

Rostliny

Naše výpěstky jsou neustále něčím napadány a nám nezbývá, než řešit různé postřiky a přípravky proti nemocem a škůdcům hodujícím na naší zelenině.

Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy
Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy

Rostliny

Je mnoho dalších pokojových rostlin, které spolehlivě účinkují proti mnoha různým neduhům. Proč je tedy nezkusit pěstovat třeba i u vás doma?

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.