Pravidla bylinkové zahrádky

Zdálo by se, že bylinkový záhon není žádná věda. A opravdu není. Většina bylinek nepotřebuje zvláštní péči a velmi rychle se dokáže rozrůst po celé zahradě. Dříve než se pustíte do sázení bylinek, pojďte se podívat na jejich specifika. Zbavíte se tak zbytečného zklamání a práce při předělávání bylinkové části zahrady.

Pravidla bylinkové zahrádky
Pravidla bylinkové zahrádky (Zdroj: shutterstock.com)

Ideálním místem pro bylinkový záhon či skalku je polostinná část zahrady v blízkosti domu. Pravděpodobně budete bylinky pěstovat pro jejich užitečnost v kuchyni a při grilování. Proto byste měli zvolit jejich umístění tak, abyste je měli po ruce.

Vytvoříte-li bylinkovou zahrádku v odděleném plochém záhonu nebo bylinkami osázíte spirálu, je jen na vás.

Koncept bylinkové zahrádky je vhodné si předem rozmyslet. Především se dívejte na maximální výšku uvedenou na informačním štítku rostlinky. Meduňka či šalvěj dovedou vyrůst do výšky jednoho metru, pokud byste půdokryvnou saturejku, tymián či mateřídoušku vysázeli až do další řady, znesnadníte si k nim přístup.

Užitek na jeden či více let

S ohledem na péči spojenou s budoucími úpravami záhonu volte k výsadbě do země raději víceleté bylinky. Do nejhlubšího středu bylinkového záhonu či skalky volte vyšší typy, jako je meduňka lékařská, libeček lékařský či dobromysl (dorůstají do 90 cm), máta peprná, bedrník, řebříček nebo šalvěj (jejich výška dosahuje 80 cm). Kolem 150 cm mohou mít fenykl a čekanka, v kuchyni ale využijete i jejich kořeny, a proto pro ně volte kypřejší půdu – do skalky se vám příliš nehodí.

Samozřejmě byste podle uvedených rad měli do středu bylinkové zahrádky umístit i rozmarýn, který dosahuje až dvoumetrové výšky. Jedná se o nízký keř, jehož domovinou je středozemní pobřeží, a je tudíž riskantní vystavovat jej středoevropské zimě. Vytvořte rozmarýnu raději podmínky s možností přezimovat v interiéru.

Blíže ke kraji záhonu či skalku můžete zasadit léčivé bylinky třezalku, yzop a levanduli, které dorůstají do 60 cm. K pokrytí lemů bylinkové zahrádky se hodí tymián, jehož výška je maximálně 30 cm.

Řada v kuchyni oblíbených bylinek jsou bohužel jednoletky, své zasloužené místo v bylinkové zahrádce i přesto mají. Jedná se o anýz vonný, bazalku, heřmánek, kerblík, kopr a koriandr, majoránku, měsíček lékařský, saturejku a petržel (dvouletá bylina). Z praktického důvodu do výčtu zařadíme i víceletou pažitku, jejíž nevýhodou je postupné dřevnatění stonků. Je proto vhodnější pažitku častěji vyměňovat za novou rostlinku.

Pravidla bylinkové zahrádky
Pravidla bylinkové zahrádky
Pravidla bylinkové zahrádky
Pravidla bylinkové zahrádky
Pravidla bylinkové zahrádky
Pravidla bylinkové zahrádky

Velkým pomocníkem pro snadnou výměnu jednoletých bylinek jsou klasické terakotové květináče. Jsou savé a svým výrobním materiálem významně nenarušují přírodu, můžete je proto při přípravě bylinkové zahrádky zakopat do země (nechte alespoň 3 cm vyčnívat). Tím si oddělíte prostor pro bylinky a každoročně je jednoduše přesadíte. A buďte bez obav, okraj květináče nebude za chvíli pod záplavou voňavých lístků vidět. Trik s terakotovými květníky vám poslouží i v případě, že chcete zabránit nevyhnutelnému invazivnímu rozrůstání bylinek skrze celý záhon (typickým příkladem je máta peprná).

Velká péče není třeba

Bylinky jsou nenáročné a pravděpodobně budete brzy řešit, jak jejich růst zmírnit. Pro povzbuzení růstu bylinek můžete půdu přihnojit, volte však speciální hnojivo na bylinky. Je ekologicky šetrné a upravené tak, aby byly bylinky poživatelné po 24 hodinách od hnojení. Významněji rostliny prostříhávejte na podzim – pokud máte k dispozici dostatek prostoru, můžete si bylinky nasušit na zimu. S příchodem jara se nebraňte hlubšímu prořezání bylinek, jejich novému růstu tím velmi pomůžete.

Na závěr přichází neméně podstatné doporučení – bylinky hned po osázení záhonku či skalky popište. Pátrat po letech podle čichu a chuti, která bylinka je která, může být zajímavým zpestřením odpoledne s dětmi či přáteli. Ve chvíli akutní gastronomické potřeby si zřejmě nebudete chtít hrát na bylinkové detektivy. K rozeznání bylinek můžete využít již hotové destičky, které nabízejí zahradnictví a hobby centra. Nebo můžete popustit uzdu své kreativitě a využít dostupného materiálu – kamínky, nepotřebné dlaždice, střepy z rozbitých květináčů. Stačí si jen dokoupit bílý permanentní fix a originalita výsledného popisku je jen na vás.

Lenka Malá

Publikováno: 11.03.2021, Autor: | autor: Lenka Malá

Mohlo by vás dále zajímat

Bylinková zahrada na zámku Kačina

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

O bylinkové zahradě na zámku Kačina a o jejím chodu a udržování se v reportáži podělila Hana Krchová

Domácí bylinkové čaje

Jak si připravit bylinkové čaje doma?

Pomůcka pro sušení bylinek

Na čem nejlépe sušit bylinky? Míra vám předvede, jak si vyrobit takový bylinkový sušák.

Péče o bylinkový záhon

Péče o bylinkový záhon

Přesazování a množení vytrvalých bylin

Jak pečovat o bylinkové záhony po zimě? Odborníci vás naučí, jak přesazovat a množit vytrvalé byliny

Výsadba bylinek

Vysaďte si doma bylinky.

ČTĚTE DÁLE

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?