Květinové dekorace u příležitosti Památky zesnulých

Pro vzpomínku na naše blízké připravujeme nebo necháváme připravit nejrůznější květinové výzdoby hrobů. Vzpomínku na naše milované, kteří náš svět již opustili, lze totiž nejlépe vyjádřit právě květinami.

Květinové dekorace u příležitosti Památky zesnulých
Květinové dekorace u příležitosti Památky zesnulých (Zdroj: shutterstock.com)

Pamatujeme na to, že nejrůznější plevele nejsou dobrou vizitkou na místech posledního odpočinku našich blízkých, a tak je důsledně odstraňujeme. Můžeme použít herbicidy ve spreji se zrychleným účinkem, kdy již po 6 hodinách je plevel zahuben, a to včetně kořínků.

Ne všechny hroby jsou však osázeny rostoucí mi keři či květinami. Proto necháváme jako dekoraci vyrobit nejrůznější věnce a věnečky, vypichované kříže, žardinky, misky a květináče. Je sice pravda, že i na místech tak pietních, jako jsou hřbitovy, se pohybují mnozí nenechavci, kteří kradou i to, co uložíme na hroby a další pietní místa, ale my jim můžeme jejich úmysly poněkud ztížit tím, že místo jednotlivých květináčů na hrobky a hroby uložíme větší objemnější mísy se zeminou, do které sesadíme několik rostlin dohromady. Při výsadbě si s rostlinami můžeme doslova tvořivě vyhrát. Například střídáním kvetoucích a stálezelených rostlin po obvodu mísy můžeme vytvořit dojem věnce. Anebo naopak, celek můžeme podřídit jedné dominantní rostlině, což je zvláště vhodné pro těžké kamenné nebo kameninové mísy.

Jestliže chcete, aby osazení květinové mísy bylo i po delší době atraktivní a s postupujícím časem působilo neustále zajímavě, pak nesmíte zapomenout na rostliny otužilé, které přečkají lecjakou nepřízeň počasí, například libavku, vřesy, brslen, buxus a mezi ně můžete vysadit cibuloviny, které v míse budou okouzlující ihned s příchodem jara.

Na hroby se velmi často kladou taktéž hrnkové chryzantémy, kterých je velké množství druhů a hlavně barev, takže ze široké nabídky si vybere opravdu každý. Pro výsadbu do žardinek jsou vhodné vřesy a vřesovce, chladnomilné bramboříky anebo zakrslé jehličnany.

Vzpomenout na blízké můžete také prostřednictvím vypichovaného aranžmá anebo věnečků ze šišek s nejrůznějšími přízdobami. Zajímavě až atraktivně působí vazby s exotickými sušenými rostlinami, které se budou hodit zvláště v tlumených barvách, patří mezi ně protea, banksie, craspedie, leucodendron nebo artyčok a také nejrůznější preparované anebo přibarvované listy. Ne každý má v oblibě tradiční úpravu kytic a bude chtít na památku zesnulým připravit vazbu v netradiční kombinaci, ze které doslova dýchne osobitý přístup.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 05.12.2020

Mohlo by vás dále zajímat

Dušičkové zvyky

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Dušičky jsou svátkem zesnulých. Většinou je uctíme položením květiny na hrob a zapálením svíčky. Tradic se ale udržuje mnohem víc.

Výzdoba na hrob

Návod, jak si doma vyrobit výzdobu na hrob z vřesu.

Nejslavnější pražské hřbitovy

Nejslavnější pražské hřbitovy

Péče o hroby

Péče o hroby

Jak si vyrobit šípkový ozdobný věnec

Jak si vyrobit šípkový ozdobný věnec

Jarní údržba hrobů

Po zimě přichází jaro a s ním i jarní údržba hrobů. Mezi základní údržbu patří omytí hrobu, vyměnění dekorací, prohrabání zeminy a použití netkané textilie na květiny.

ČTĚTE DÁLE

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.