Bramboříky vás potěší uprostřed zimy

Chceme-li veselými barvami rozzářit v zimním období naše interiéry, máme na výběr z poměrně velké škály velmi hezkých okrasných rostlin. Mezi ty nejoblíbenější patří bramboříky. Výběr vhodné rostliny v květinářství by měl začít tím, že se zaměříme nejen na to, aby rostlina, kterou si vybereme, měla mnoho poupat, ale měla by mít rozhodně také velké množství svěže zelených listů, které nežloutnou.

Bramboříky vás potěší uprostřed zimy
Bramboříky vás potěší uprostřed zimy (Zdroj: shutterstock.com)

Jakmile si zakoupíme krásný brambořík, chceme se z jeho nádhery těšit co nejdéle. Někdy se nám to však nedaří. Jakmile přeneseme zakoupenou rostlinu do tepla pokoje, začne vadnout, listy jí začnou odspodu žloutnout a poupata zasychají a nové květy již nenarůstají. Dokonce i hlíza začne často uhnívat. To vše je způsobeno tím, že bramboříky pěstované ve sklenících mají okolní teplotu mezi 15 až 18°C,tudíž jsou zvyklé na chlad.

Ze skleníků pak přicházejí neotužené k nám domů a je na nás, abychom se o ně postarali správným způsobem. Jen tak nám umožní těšit se z jejich květů co nejdéle. V první řadě jim vybereme místnost, kde je teplota co nejbližší skleníkovým pěstebním podmínkám. Ideální volbou je tedy chladnější hala nebo chodba. Světlo jim postačí rozptýlené.

Důležité je věnovat náležitou pozornost zálivce a jejímu provedení. Zaléváme buďto na povrch zeminy v květináči anebo podmokem. Občas můžeme zkusit listy i rosit. Nikdy však nezaléváme přímo povrch hlízy. Vodu, kterou nestačí substrát vsát do dvou hodin po zalití, z misky vylijeme. Ihned po přinesení bramboříku domů, můžeme využít hnojení a dopřát tak rostlině výživu vhodnou pro kvetoucí rostliny.

Jakmile některé z květů odkvetou, vykroutíme je a tímto způsobem pak odstraňujeme i ostatní uvadlé květy. Nikdy je nestříháme ani nevyštipujeme, neboť od zbytku stonku může potom začít vyhnívat hlíza, a to i když u ní zůstane jen malý kousek stonku. Nemusíte se obávat, malé jizvy po odtržení stonků se velmi brzy zacelují. Na ošetřovaných brambořících obvykle rozkvetou všechna poupata.

S nástupem března pak přichází čas nechat bramboříky odpočinout. Včas začneme omezovat zálivku, rostliny již nepřihnojujeme a necháme je doslova usnout. V květnu pak můžeme přesadit brambořík do nového živného substrátu. Ten se dříve připravoval z uleželého hnoje a drnovky v poměru 1:1. Venku vybereme stinné stanoviště a můžeme brambořík letnit až do příchodu prvních podzimních mrazíků.

Na Vánoce se pak můžeme těšit nejen z bramboříků samotných, ale i nejrůznějších zimních aranžmá, která jsme si s jejich pomocí pro náš interiér připravili. Využijeme pestrou škálu jejich barev a nejrůznější možnosti způsobu aranžování. Můžeme do jejich blízkosti umístit bělené větvičky, které budou skvělými společníky pro bílé bramboříky anebo využijeme červené a zelené stuhy, které skvěle doplní oblíbenou červenokvětou variantu bramboříků. Bramboříky můžeme dnes již běžně zakoupit i v miniaturní podobě.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 05.12.2020

Mohlo by vás dále zajímat

Jak pěstovat brambořík

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Reportáž o pěstování bramboříku, jak o něj správně pečovat, v jaké teplotě se mu nejvíc daří, jak často ho zalévat, jak ho vyživovat.

Žloutnutí bramboříků

Žloutnutí bramboříků

Vánoční květiny

Vánoční květiny

Azalky a Bramboříky

Jak vybírat a pečovat o azalky a bramboříky.

Jaké květiny sázet na podzim

Poradna Ludmily Duškové, jaké květiny sázet na podzim (např. řebčík, brambořík apod.). Ukážeme, jak je sázet, na jaké stanoviště a jaké hnojení použít.

Jaké rostliny kvetou na podzim a v zimě

Víte, jaké rostliny kvetou na podzim a v zimě? Ukážeme vám rostliny, které vám svými květy udělají radost právě v tomto chladném období.

ČTĚTE DÁLE

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.