Jak si poradit s dřevitým materiálem po podzimním řezu?

S příchodem zimy nastává čas prořezu dřevin a likvidace náletů. To sebou nese hodně větví, které je potřeba zlikvidovat. Můžete je dovést do kompostárny, nebo využít na zahradě. K tomu slouží zahradní drtiče a štěpkovače.

Jak si poradit s dřevitým materiálem po podzimním řezu?
Jak si poradit s dřevitým materiálem po podzimním řezu? (Zdroj: shutterstock.com)

Drtičku, nebo štěpkovač?

Mnoho zahradníků si rozdíl mezi těmito stroji mnohdy neuvědomuje a tak se snadno stane, že si zakoupí špatný a zpracování výsledného materiálu se jim následně dobře nedaří podle jejich představ. Obecně platí, že materiál na topení je lepší ze štěpkovače a na záhony či na kompost je vhodné použít drtič.

Štěpkovač vám větvě a jiný dřevitý materiál naštěpuje na krátké špalíky, kdežto drtič je doslova rozdrtí na velmi jemné části. Pokud tedy plánujete zpracovávat materiál na topení, lze říci, že můžete sáhnout po libovolném stroji. Štěpkovač bude ale rozhodně lepší volba.

V opačném případě na kompost či na mulč na záhony je vhodný pouze zahradní drtič. Štěpka se kvůli hrubosti a struktuře na kompost příliš nehodí, protože se nerozloží ani po delší době.

Elektrický, nebo benzinový?

Jako dnes skoro u všech jiných strojů i zde existují motory elektrické a benzínové, dále se také můžete setkat s lesnickými či zemědělskými stroji, které pohání hřídel traktoru. Elektrické jsou jednodušší na údržbu, ale disponují zase nižším výkonem. U benzínových to platí naopak.

Pokud nemáte v plánu stroj používat často a na mohutné větve, je pro vás lepší volba stroj s elektrickým pohonem a případné silnější větve, s kterými si výkon motoru neporadí, raději zpracujte motorovou pilou. Pro časté a náročné užívání je dobrá volba benzínového pohonu, který má nejen patřiční výkon, ale také dlouhodobá práce by s ním neměla být žádný problém.

Pokud se zajímáte o hlučnost techniky, určitě jsou na tom mnohem lépe štěpkovače. Jejich nůž se oproti drtičům otáčí pomalu a tak je rozdíl hluku mezi těmito dvěma stroji dobře znatelný.

Jaký výkon motoru?

Na drtivé většině zahrad si dnes velmi dobře vystačíte s elektrickým pohonem. Mnoho odborníků doporučuje nebrat stroje s výkonem nižším než 2 kW. Práce s nižším výkonem je pro motor náročná a při drcení či štěpkování maximálních možných průměrů větví již mnohdy nedostačují, snadno se zahltí či přetíží.

Více než kupní ceny si proto všímejte výkonu motoru. Maximální možný průměr větví, se kterými si motor poradí, se pohybuje kolem 4 cm. Při zpracování převážně maximálního průměru dřeva sáhněte v obchodě po stroji od výkonu 2,5 kW. Při výběru techniky si nejdříve zjistěte parametry výkonu a maximálního průměru zpracovatelného materiálu.

1-shutterstock-498616069.jpg

Zdroj: archiv redakce

Co ještě vědět?

Kromě dvou výše zmíněných parametrů si dále všímejte kvality provedení nožů a jejich uchycení. Nože by mělo být možné jednak demontovat a nahradit za jiné ostré nože a jednak by měly být vyrobené z kvalitní oceli či jiného tvrdého a odolného materiálu.

Kromě standardního drtícího nože se lze na trhu setkat také s kónickým řezným válcem. Ten je vhodný hlavně na listí, které ho jen tak nezanese jako je tomu u jiných typů.

Dále je vhodné, aby přístroj byl opatřen tepelnou pojistkou proti přehřátí motoru v případě jeho zanesení či dlouhodobé práce s drcením maximálních průměrů. Mezi další vhodné funkce, které zpříjemňují práci, patří možnost přepnutí běhu motoru na opačný. To využijete zejména tehdy, pokud se vám například ve štěpkovači vzpříčí více větví a zanesou tak nůž.

U většiny drtičů nebo štěpkovačů je sběrný koš či pytel již samozřejmostí. I tak si všímejte, aby ho vámi zakoupený model vlastnil. Velmi to ulehčí úklid hlavně u zahradního drtiče, kde je výsledný materiál velmi drobný.

Foto: Shutterstock.com

Publikováno: 24.11.2020, Autor: | autor: Jan Vrbata

Mohlo by vás dále zajímat

Druhy drtičů větví

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Pan Belinger představuje Janu Kopřivovi různé druhy drtičů větví.

Kompostování v zimě

Kompostování v zimě

Drtič zahradního odpadu

Drtič zahradního odpadu.

Domácí štípačka dřeva

Pan Milota demonstruje, jak funguje jeho vlastnoručně vyrobená štípačka na dřevo a popisuje, jak ji sestavil.

ČTĚTE DÁLE

Jarní spuštění závlahového systému
Jarní spuštění závlahového systému

Zahradní technika

Spolu se začátkem jarní sezóny musí mnozí z nás kromě běžných zahradních prací řešit i spuštění závlahového systému. Pokud byl celý systém správně namontován a zazimován, je jeho spuštění otázkou několika málo minut. Většina firem provádí oživení závlahového systému spolu s vertikutací trávníku, kdy už nehrozí pokles teplot pod bod mrazu.

Zpracování dřevní hmoty během zimy
Zpracování dřevní hmoty během zimy

Zahradní technika

Bez praktického pomocníka se neobejdeme na žádné zahradě. Zima je skvělým obdobím pro řez dřevin, ze kterého ovšem bývá poměrně hodně dřevní hmoty, ke které často někteří zahrádkáři přistupují spíše jako k obtížnému odpadu, ale není to škoda? Vždyť právě větve lze zpracovat na materiál, který využijete k mulčování záhonů, pokryjete jím zahradní cestičky nebo dobře poslouží na zátop v kotli nebo kamnech.

Jak správně vybrat domácí vodárnu?
Jak správně vybrat domácí vodárnu?

Zahradní technika

Pokud už delší dobu přemýšlíte o domácí vodárně, ale nemáte úplně jasno, jakou vybrat a na co dát při nákupu pozor, dnešní článek vás potěší. Zjistili jsme vše potřebné.

Jak zazimovat rozvody vody na zahradě
Jak zazimovat rozvody vody na zahradě

Zahradní technika

Noční teploty už pomalu padají pod bod mrazu. Je tak nejvyšší čas zazimovat nebo mít zazimované venkovní rozvody vody. V případě potrubí, které je vidět, je vše jasně dané. Mnoho lidí si ovšem neví rady s čerpadly, s vodou v jímkách, se závlahou a také s tím, kdy je vlastně potrubní vedení bezpečně uložené v zemi, aby nedošlo ke zmrznutí vody.

Zahradní stroje na velké pozemky. Jaké se budou hodit?
Zahradní stroje na velké pozemky. Jaké se budou hodit?

Zahradní technika

Obhospodařovat rozlehlý pozemek stojí nemálo času, úsilí a v neposlední řadě také peněz. Proto je dobré přemýšlet, k čemu pozemek využijete, a podle toho potom vybírat i správnou techniku. Poradíme vám, co by ve vaší "stáji" nemělo chybět.

Největší chyby při práci se zahradní sekačkou. Děláte je také?
Největší chyby při práci se zahradní sekačkou. Děláte je také?

Zahradní technika

Kdo má zahradu, asi si život bez sekačky neumí představit. Ne každý se ale k tomuto užitečnému pomocníkovi chová tak, aby mu sloužil co nejdéle. Neděláte zbytečné chyby, které zkracují život stroje, i vy?

Jak vybrat řetězovou pilu na řezání palivového dřeva
Jak vybrat řetězovou pilu na řezání palivového dřeva

Zahradní technika

S nástupem zahradnické sezóny a teplejšího počasí nastává také období, kdy lze připravovat palivové dřevo na příští zimu. Práci se dřevem vám ulehčí řetězová motorová pila. Jakou však vybrat?

Vybíráme vhodný vysokotlaký čistič
Vybíráme vhodný vysokotlaký čistič

Zahradní technika

Vysokotlaký čistič je praktický pomocník, bez kterého se v domku se zahradou téměř neobejdete. Zvládnete s ním umýt auto, očistit zahradní cestičky, chodníky či terasová prkna. Je nepostradatelný při údržbě zahradního nábytku či zahradního nářadí. Čím se řídit při jeho nákupu vám vysvětlí tento článek.

Kdy se na zahradě vyplatí křovinořez a podle čeho jej vybrat
Kdy se na zahradě vyplatí křovinořez a podle čeho jej vybrat

Zahradní technika

Někdy na sekání zahrady klasická nebo strunová sekačka nestačí. Kdy sáhnout po křovinořezu a dle čeho si vybrat správný?

Kompresory pro běžné použití
Kompresory pro běžné použití

Zahradní technika

Kompresor se řadí nejen mezi drobnými kutily, ale také i v profesionálním segmentu mezi nejčastěji používané stroje. Stlačený vzduch se dá využít na nepřebernou škálu činností od čistění nářadí přes utahování šroubů až po výčep piva. Ne na vše je ale výhodné použití jednoho typu kompresoru. Jaké existují typy a jak se v nabídce výrobců zorientovat?

Sněhové frézy – pomocníci na odklízení sněhu
Sněhové frézy – pomocníci na odklízení sněhu

Zahradní technika

Sněhová fréza vám značně zjednoduší život při větší nadílce sněhu, zvláště ji ocení lidé žijící v horských podmínkách. Krom toho, že vám mnohonásobně ulehčí práci, také ušetří mnoho času, který byste trávili ručním odklízením sněhu. Poradíme, jakou sněhovou frézu vybrat podle podmínek, které u vás doma panují.

Akumulátorové nářadí má své výhody i nevýhody. Jak ho vybírat?
Akumulátorové nářadí má své výhody i nevýhody. Jak ho vybírat?

Zahradní technika

Strojů, které využívají energie z akumulátorů, přibývá. Dříve byly na trhu dostupné spíše akumulátorové vrtačky, nyní se již můžete setkat i s úhlovými bruskami, pilami či dokonce se sekačkami. Sice má tato technika i několik nevýhod, ale s trochou prozíravosti a správným výběrem pozitiva snadno převáží nad negativy.