Pěstujeme rostliny na výrobu domácí kosmetiky a mýdel

Vlastnoručně vypěstované bylinky se nepoužívají jen do jídel, skvělé jsou i na výrobu domácí kosmetiky. Pro kvalitní výrobky jsou důležité ty nejlepší suroviny a u domácího pěstování je máte plně pod kontrolou. Poradíme vám, jaké bylinky si příští rok vysadit a co z nich pak vyrobit.

Pěstujeme rostliny na výrobu domácí kosmetiky a mýdel
Pěstujeme rostliny na výrobu domácí kosmetiky a mýdel (Zdroj: shutterstock.com)

Vlastní sklizeň bylinek má tu výhodu, že přesně víte, v jakých podmínkách jste rostliny pěstovali a jaké látky jste použili na jejich ochranu a výživu. Na svých zahradách si můžete vypěstovat kromě tradičních bylinek často používaných jako koření na ochucení pokrmů také další léčivky, které se mnohdy vyskytují i ve volné přírodě.

Bylinky vždy pěstujte tak, aby nebyly výrazně zatíženy chemickými látkami. Jakékoliv syntetické hnojivo, chemicky nešetrný postřik a další uměle vyráběné látky se odrazí v obsahu látek v samotné rostlině.

Kdo by chtěl používat rádoby přírodní mýdlo s bylinkami, které pravidelně ošetřujete silnými insekticidy nebo fungicidy, které s přírodou a zdravím rozhodně nemají nic společného?

m-s-ek-l-ka-sk-.JPG

Zdroj: archiv redakce

Pouze bio a proč

Šetrný způsob pěstování si získává mnohé příznivce, kteří již dávno odhalili kouzlo návratu k přírodním zahradám, které byly v minulosti úplnou samozřejmostí. Léčivky potřebují čas od času doplnit živiny do půdy stejně jako ostatní okrasné rostliny a sem tam je nutné zasáhnout i proti některým těm škůdcům, ale věřte, že se bez chemie opravdu můžete obejít.

Většina léčivek je na choroby a škůdce poměrně rezistentní, přesto si můžete pomoci se silně naředěnými bylinnými jíchami z kopřivy nebo vratiče, které nahradí chemické přípravky.

Bez živin to také moc dobře nepůjde, ale v tomto případě si bylinky raději pochutnají na živinách z kompostu než z běžně prodávaných hnojiv. Kompost navíc do půdy dodává důležitou organickou hmotu, která je velice důležitá pro půdní mikroorganismy, které ji přemění na živiny přijatelné pro rostliny.

Co budete ještě potřebovat?

Výhodou výroby vlastní domácí kosmetiky jsou znalosti podmínek, za kterých byla kosmetika vyrobena. Víte, jaké suroviny pro její výrobu používáte a kde jste je získali. Díky mnohým incidentům u některých známých firem se lidé čím dál tím častěji pouštějí do vlastní výroby, která jim navíc umožňuje použití vlastnoručně vypěstovaných rostlin ze zahrady.

Ještě před tím než se pustíte do vlastní výroby, si ujasněte, jestli nejste alergičtí na některé druhy bylin nebo surovin, které mohou tvořit jednu ze složek kosmetiky.

Pro výrobu se často používají včelí vosky nebo propolis, které se řadí mezi běžné alergeny. Ze začátku určitě používejte pouze známé a vyzkoušené bylinky, experimentování nemusí vždy přinést kýžený úspěch. V domácích podmínkách si vyrobíte téměř vše od přírodních mýdel přes bylinné soli až po pleťový odličovač. Vhodné a ozkoušené recepty objevíte v mnohých knihách nebo na internetových stránkách, které se přímo orientují na domácí výrobu přírodní kosmetiky.

na-sv-zahrad-si-m-ete-vyp-stovat-tak-bylinky-na-v-robu-p-rodn-h-m-del-.JPG

Zdroj: archiv redakce

Co si vyrobíme?

Aby byly výrobky trvanlivější, používejte bylinky spíše v sušené formě. Z měsíčku lékařského vyrobíte skvělou hojivou mast s bambuckým máslem, levanduli nebo meduňku přidejte do výživného tělového peelingu společně s mandlovým olejem a hrubozrnnou mořskou solí.

Pokud se věnujete mýdlařské tvorbě, určitě vyzkoušejte do mýdla přidat některé z vašich oblíbených léčivek. Rozhodně neprohloupíte levandulí, meduňkou, měsíčkem, kopřivou nebo svěží mátou.

Foto: Lucie Peukertová

Publikováno: 19.11.2020, Autor: | autor: Lucie Peukertová

Mohlo by vás dále zajímat

Koriandr na trávení

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak léčí koriandr?

Poradna Václava Větvičky

Václav Větvička odpovídá na dotazy diváků

Jarní bylinky a jejich léčebné využití

Odborník na bylinky Roman Kindl představuje jarní bylinky a hovoří také o jejich léčebném využití.

Přírodní kosmetika

Paní Michalcová se zabývá výrobou domácí kosmetiky. Například ukáže, jak si vyrobit květinovou vodu za pomoci presovače na kávu a kávový peeling z mleté kávy a mandlového oleje.

23. díl, série 3 - Klára Rott - Výrobce kosmetiky

Klára Rott se ke kosmetice dostala tak, že hledala něco na svůj obličej. Jenže všechny produkty na trhu byly plné chemie. Rozhodla se proto sama pustit do výroby kvalitní bio-kosmetiky, kterou chce nabízet kromě Česka i po celém světě.

Jak si uvařit šetrný balzám na rty

Jak si jednoduše vyrobit balzám na rty bez chemie a za pár minut

ČTĚTE DÁLE

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.