Nádoby pro každou zahradu

Nádoby a květináče v různé podobě a provedení k zahradě neodmyslitelně patří. Své místo mají na terase, u venkovních dveří i na balkoně. Na trhu objevíte jejich neskutečně bohatou škálu s rozdíly v ceně i kvalitě. Každému zahradnímu stylu ovšem sedí i trošku odlišný typ nádoby, proto tento aspekt berte při nákupu nádoby v úvahu.

Nádoby pro každou zahradu
Nádoby pro každou zahradu (Zdroj: shutterstock.com)

Výběru nádoby se mnohdy nevěnuje dostatečná pozornost, ačkoliv i tyto zahradní prvky mohou po nějaké době zapříčinit několik větších komplikací. Při výběru nádoby by určitě neměl být prioritou pouze vzhled, ale důležitá je především funkčnost.

Zajímat by vás také mělo, zda je nádobu možné některým způsobem zazimovat, aby v ní rostliny přežily zimu bez újmy. Právě k tomuto účelu poslouží různé materiály, které ochrání kořenový systém, ale jejich použití je mnohdy limitováno velikostí i tvarem nádoby.

Styl zahrady a typ nádoby

Každé zahradě sedí trošku jiný design a provedení nádob. V městských minimalistických zahradách vedou na plné čáře moderní materiály v čele se sklolaminátem. Tyto nádoby mohou mít různý tvar i velikost, protože jsou často vyráběny přímo na zakázku. Firma si nejdříve musí před výrobou nádob zhotovit formu, díky níž pak může vyrábět nádoby sériově. Zadavatel si může vybrat z pestré škály barev, ale může také vybírat mezi matným či lesklým povrchem.

Tento typ nádob je poměrně lehký a lze do dna nebo stěn vytvořit otvory na odtok vody, což je důležité při dlouhodobém pěstování rostlin. Cena bývá většinou přijatelná, ale i zde mohou být různé odchylky.

Dražší bývají nádoby s vyztuženými stěnami, které jsou ovšem odolnější vůči vyvíjenému tlaku materiálů použitých pro výsadbu rostlin. Nádoba se ani časem nedeformuje. V posledních letech je čím dál tím oblíbenější corten, který časem získává nevšední patinu. Jeho nevýhodou je vysoká cena a hmotnost, díky které je těžké s těmito nádobami manipulovat.

Keramika, dřevo, kámen i beton

Tradičními materiály pro výrobu nádob jsou keramika či kámen. Oba materiály jsou vhodné do různých typů zahrad. Zajímavě působí v městské i venkovské zahradě. S těmito materiály pracuje velké množství českých i zahraničních firem, proto je na trhu z čeho vybírat. Cena se odvíjí od celkového provedení a velikosti nádob.

Podobně tomu je také u betonu, který se díky jednoduchému designu uplatňuje především v moderní městské zahradě nebo v oblasti veřejné zeleně.

Rádi se vracíme k přírodním materiálům, a proto nás nepřekvapí, že v přírodních a venkovských zahradách mají své místo nádoby ze dřeva. Zde vedou hlavně tvrdé druhy dřev jako je dub či buk, které odolávají mnoho let i poměrně nepříznivým podmínkám.

dne-n-m-trendem-jsou-lehk-sklolamin-tov-kv-tin-e-asto-vyr-b-n-i-na-m-ru-.JPG

Zdroj: archiv redakce

Zazimování nádob

Při výběru vhodných nádob si vždy ujasněte, jakým způsobem provedete zazimování vysazených rostlin. Kořenový systém je náchylný na výrazný pokles teplot a většina nádob zazimování přirozeně neumožňuje, proto musíme provést speciální opatření, které spočívá v doplnění nádoby různými materiály.

O způsobu řešení rozhoduje například velikost nádoby. Je vhodné vždy vybírat o něco větší nádobu, než je nutné pro výsadbu rostliny, protože tak můžeme doplnit materiály na zazimování přímo do vnitřního prostoru, takže nebudou rušit celkový estetický dojem ani snižovat funkčnost nádoby. Toto opatření se provádí pomocí polystyrénových desek, které se přiloží k vnitřním stranám stěn. Na dno nádoby se rozprostře dostatečná vrstva drenážního materiálu, kterým může být například keramzit nebo hrubý štěrk.

Polystyrénové desky a drenážní vrstvu překryjeme silnou geotextilií, která bude tvořit další izolační vrstvu a navíc zabrání vyplavování drobných částic půdy do drenáže. U malých nádob, které toto řešení neumožňují, se provádí zazimování na vnějším obvodu nádoby. K tomuto účelu slouží několik vrstev juty nebo geotextiie o vysoké gramáži.

Foto: Lucie Peukertová

Publikováno: 31.10.2020, Autor: | autor: Lucie Peukertová

Mohlo by vás dále zajímat

Zazimování suchozemských želv

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Zazimování suchozemských želv a mnoho dalších užitečných rad o zimním spánku a přípravě na něj

Jak zazimovat dosny

Jak zazimovat dosny

Jak zazimovat rostliny v nádobách?

Zazimování rostlin v nádobách se týká především těch, které by zimu venku nepřežily. Jak je správně zazimovat?

Jak zazimovat citrusy

Jak zazimovat citrusy

Podzimní a zimní úpravy zahrady

Na podzim je potřeba připravit zahradu před zimním spánkem. Co všechno je potřeba udělat?

Jak zazimovat rostliny na terase

Jak zazimovat rostliny na terase

ČTĚTE DÁLE

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.