Zaostřeno na dýni máslovou

Obliba tykví, jak se dýně správně označují, neustále stoupá. Jednoznačně nejvyhledávanější jsou Hokkaido. Ovšem zkoušíme neustále i další druhy, které kromě lahodné chuti zaujmou i svým tvarem. Máme pro vás tip na máslovou neboli muškátovou dýni.

Zaostřeno na dýni máslovou
Zaostřeno na dýni máslovou (Zdroj: shutterstock.com)

Tykev máslová neboli muškátová

Tykev muškátová neboli máslová se v našich zahradách vyskytuje poměrně vzácně a přitom má velmi jemnou dužinu a lahodnou chuť. Některé odrůdy muškátových dýní jsou vypěstovány v tropech a subtropech, je tedy pochopitelné, že se jim podmínky našeho prostředí nelíbí, mají rády vlhko. Pokud se je tedy rozhodnete pěstovat na své zahradě, vybírejte spíše z těch typů, které spolehlivě rostou i rodí dobře v našich podmínkách.

K odolným druhům patří například Cucurbita moschata DUCH. et Poir. Tento typ máslové dýně nejčastěji vídáme jako typický hruškovitý plod, ovšem stejně tak dobře se můžeme setkat i s válcovitými, plochými nebo kulovitými tvary. Hmotnost jednoho plodu dosahuje od 1 kg až po 20 kg. Z dalších spolehlivých odrůd jmenujme alespoň odrůdu Tiana F1, která má stabilní výnosy a plody vyrovnané hmotnosti okolo 1 kg. Máte-li v oblibě spíše velkoplodé dýně, vsaďte na odrůdu Lunga Di Napoli s plody dosahujícími hmotnosti mezi 7 až 10 kg.

Pro svou sladkou a jemně aromatickou dužinu jsou muškátové dýně velmi oblíbené v kuchyni. Pochopitelně nejvíc chuťově vyniknou až dokonale vyzrálé plody. Využijete jak při přípravě polévek, tak moučníků, ovšem skvěle se hodí i na plátky nakrájená a přidaná do francouzských brambor. My doporučujeme přidávat ji k těstovinám i k rýži.

Vyzkoušejte, jak chutná ovocný dýňový chlebíček

Dýňový chlebíček je snadný na výrobu, skvěle chutná, dobře se krájí a servíruje. Navíc mnohé ingredience z receptu se dají různě nahrazovat anebo měnit podle vámi oblíbených pochutin. Příprava této sladké dobroty vám zabere cca 1 hod. a 20 min., z čehož 20 minut činí příprava.

Budete potřebovat:
2 šálky hladké mouky, 1,5 lžičky koření vhodného do koláčů, 1 lžičku prášku do pečiva, 1/2 lžičky jedlé sody, 3/4 lžičky soli, 6 lžic změklého másla, 1 šálek + 1 polévková lžíce cukru krystal, 2 větší vejce, 1 šálek jemně strouhané dýňové dužiny, 1 čajová lžička vanilkové tresti, 2/3 šálku neochuceného podmáslí,  1/2 šálku sušených brusinek, 1/2 šálku nasekaných ořechů, 1/8 lžičky mleté skořice.

Pracovní postup:  

  • Nejprve rozehřejeme troubu na 280 °C. Ve středně velké misce společně rozšleháme s moukou další 4 ingredience. V míse od mixéru rozšleháme máslo na pěnu a přidáme cukr, šleháme znovu do pěny. Přidáme 1 vejce, šleháme, vložíme dužinu z dýně a vanilkový extrakt. Dále přidáme podmáslí a vždy následně některou ze suchých přísad. Takto postupujeme až do konce, při neustálém střídání suchých a mokrých přísad. Končíme suchou přísadou.
  • V misce společně promícháme 1 lžíci cukru a dávku mleté skořice, směsí posypeme dýňový chlebníček nachystaný k pečení ve vymazané a vysypané formě určené na ovocný chlebíček.
  • Po dopečení a vychladnutí, pokud víte, že chlebíček celý nespotřebujete, ho můžete zabalit a dát do mrazáku, kde vydrží i půl roku, pokud se ovšem dříve nesní! Dobrou chuť!

Publikováno: 08.10.2020, Autor: | autor: Zuzana Bohdalová

Mohlo by vás dále zajímat

Vánoční dekorace ze šálků od kávy

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak vytvořit vánoční dekorace ze šálků od kávy?

Tato rostlina je přesně to pravé na boj s chřipkou

Léčivou rostlinu proti chřipce můžete pěstovat v květináči nebo jutovém pytli.

Levitující hrneček

Výroba Velikonoční dekorace s levitujícím hrníčkem společně s Láďou Hruškou

Dort á la tiramisu

Jste milovníky italské pochoutky jménem tiramisu? Tak si vezměte tužku a papír a bedlivě zapisujte ingredience, které budete potřebovat pro tento jednoduchý recept podle Ládi Hrušky.

Vlhčené ubrousky

Výroba domácích vlhčených ubrousků

Chalupa Pavla Šmoka

Chalupa Pavla Šmoka

ČTĚTE DÁLE

Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný
Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka, velmi často ho však vídáme na pultech zeleniny a na tržištích. Jak si ho vypěstovat?

Jak pečovat o broméliovité rostliny
Jak pečovat o broméliovité rostliny

Rostliny

Z broméliovitých rostlin máte na výběr opravdu velké množství přitažlivých druhů, které můžete pěstovat s úspěchem v domácích podmínkách.

Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny
Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny

Rostliny

Naše výpěstky jsou neustále něčím napadány a nám nezbývá, než řešit různé postřiky a přípravky proti nemocem a škůdcům hodujícím na naší zelenině.

Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy
Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy

Rostliny

Je mnoho dalších pokojových rostlin, které spolehlivě účinkují proti mnoha různým neduhům. Proč je tedy nezkusit pěstovat třeba i u vás doma?

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.