Všestranné využití dřišťálů jako ozdoba zahrady

Dřišťály lákají na zahradu spoustu užitečných tvorů, jsou nenáročné na pěstování, a tak v zahradě mohou plnit i okrasnou funkci. Drobným varietám se dobře daří v omezeném prostoru, takže budou skvělým materiálem pro výsadbu do nádob, navíc málokterá dřevina právě tak jako dřišťál nabízí tak širokou paletu barev a odstínů.

Všestranné využití dřišťálů jako ozdoba zahrady
Všestranné využití dřišťálů jako ozdoba zahrady (Zdroj: shutterstock.com)

Podíváme-li se na dřišťály zblízka, uvidíme různé odrůdy obyčejných keřů ovšem neobyčejně krásných. Kromě Austrálie a Antarktidy se s nimi setkáte všude. Existuje na 500 druhů, které s úspěchem přežívají kruté zimy, ale také horká léta. Mohou být solitérními rostlinami, ale hodí se i ke společné výsadbě do záhonů s trvalkami anebo jako vděčné keře do živých plotů či obrub chodníků.

Pestrost barev a druhů

Nejvíce barevně atraktivních dřišťálů vzniklo z kultivaru dřišťálu Thunbergova (Berberis thunbergií). Velmi často jsou v našich zahradách k vidění zvláště dřišťály s červenými až purpurovými lístky. Všichni milovníci světlých barev uvítají nepřehlédnutelné zlatolisté kultivary dřišťálu Thunbergova Aurea nebo Bonanza Gold.

K těm odrůdám, které během roku procházejí nejrozsáhlejší barevnou proměnou, patří kultivar Kelleriis. Vidíme-li jeho plamenně žhnoucí podzimní podobu, jen těžko uvěříme, že v průběhu sezony nás okouzlí tmavozelenými lístky s bělorůžovým žíháním. Limetkově zelené zbarvení lístků nabídne nízká odrůda Green Carpet. Tato varieta se rozrůstá spíše do šířky až 1,5 m. Jeho rozpustile odstávající větvičky vypadají zajímavě.

Zimní okrasa

U většiny opadavých druhů dřišťálů nalezneme krásně červené bobule. Naopak v obsáhlém rodu těchto rostlin najdeme spoustu těch, které si i přes zimu ponechávají svěže zelené listy. Například druh Berberis buxifolia Nana perfektně poslouží jako skvělá náhražka zimostrázu.

Co do velikosti patří doslova k obrům mezi stálezelenými druhy dřišťál úzkolistý a dřišťál Juliin s dlouhými kožovitými listy. Krásné povětšinou lesklé vejčité bobule vyniknou právě na opadavých druzích, zatímco vždyzelené druhy mívají bobule spíše modré až černé.

Všestranné využití dřišťálů jako ozdoba zahrady
Všestranné využití dřišťálů jako ozdoba zahrady (Zdroj: shutterstock.com)

Vysoký stupeň odolnosti

V zahradě stejně jako po celém světě prospívají dřišťály takřka v každém prostředí. Dají se jimi osadit svahy, skalky i břehy rybníčků, jež nejsou trvale zamokřené. Pokud jim zabezpečíme takovou výsadbu, kde bude dostatečná cirkulace vzduchu, nijak se nezvýší ani riziko napadení dřišťálů padlím. Volně vysazené keře dřišťálů si naprosto vystačí s běžnou srážkovou vodou, ovšem v nádobách vysazené druhy zaléváme pravidelně, a to hlavně v období letních veder.

Skrýše pro užitečné tvory

Celá řada dřišťálů opravdu kouzelně kvete, což pochopitelně láká důležité opylovače ke sběru nektaru. Zlatožluté květy nalezne hmyz na vzpřímeně rostoucím dřišťálu Juliině a obloukovitě převislém dřišťálu úzkolistém. Také stálezelený dřišťál Darwinův má co nabídnout. Má kouzelné pomerančově oranžové kvítky visící na růžových stopkách. Jakmile se během léta z barevných květů začnou tvarovat plody, nepohrdnou jimi ani kosi nebo drozdi.

Z mnohých druhů dřišťálů vyrostou husté keře, které poskytnou úkryt mnoha ptačím druhům při hnízdění. Opeřenci v nich nacházejí i vhodná místa k pouhému odpočinku. Cítí se tu být v naprostém bezpečí, protože otrněným větvím těchto keřů se kočky vyhýbají.

Ohrožení v podobě larev zlatěnky

Snad jediné nebezpečí, které u nás může dřišťálům hrozit, je napadení žravou larvou pilatěnky dřišťálové. Jedná se o drobný černý hmyz, který lze snadno odstranit ručním sběrem, postřiky v tomto případě nemají valný efekt. Její nenasytné bělavé larvy s černými a žlutými skvrnkami jsou schopny za několik dnů odlistit prakticky celý keř.

Publikováno: 07.10.2020, Autor: | autor: Zuzana Bohdalová

Mohlo by vás dále zajímat

Novinky mezi okrasnými dřevinami

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Okrasné dřeviny vhodné pro všechny typy půd a pro majitele menších zahrad

Pěstování australských rostlin u nás

Pěstování australských rostlin u nás

Listárna Václava Větvičky 12. díl

Václav Větvička odpovídá na dotazy diváků ve své listárně.

Jedovaté rostliny na zahradě

Jedovaté rostliny na zahradě

Pěstitelská poradna: fuchsie, vánoční dekorativní rostliny

Pěstitelská poradna Ludmily Duškové na téma fuchsie v zimě a ukázka dekorativních vánočních rostlin.

Brsleny-keře do zahrady

Povídání s panem Zdeňkem Kiesenbauerem o brslenu, podzimním keři s nádhernými barvami

ČTĚTE DÁLE

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.