Přírodní zahrada v Plavsku

Je-li vám blízké zahradničení šetrné k přírodě, zajeďte se po předchozí domluvě s majiteli, manžely Gebrovými, podívat na jejich Ukázkovou přírodní zahradu v jihočeském Plavsku, kde na vás dýchne příjemná domácí atmosféra a kde se snoubí artefakty venkovského života, citlivá péče o zahradu a krása přírodních dekorací, které vyrábí paní domu a kterým rozhodně neodoláte.

Přírodní zahrada v Plavsku
Přírodní zahrada v Plavsku (Zdroj: archiv redakce)

Přírodní zahrady jsou v současné přetechnizované době pro některé majitele zahrad opravdovým pokladem, protože jsou schopné fungovat i bez náročné techniky a synteticky vyráběných postřiků a hnojiv. Zahrada v Plavsku je toho důkazem, vznikla tak nějak samozřejmě u dvou citlivě zrekonstruovaných venkovských chalup, které leží v malebné vsi u rybníku, kde to během sezony opravdu žije.

Manželé Gebrovi s rekonstrukcí chalup a přilehlého okolí začali v devadesátých letech a je nutné říct, že se jim jejich práce a citlivý přístup opravdu vyplatily. Nejen že obě stavby navozují atmosféru starých dobrých časů, ale během rekonstrukce manželé ve staveních objevili i celou řadu artefaktů venkovského života, které dnes naleznete právě na zahradě.

Ačkoliv samotná zahrada není moc velká, její plocha se pohybuje okolo 500 metrů čtverečních, opticky návštěvníka klame a působí tak mnohem větší, protože je rozdělena do dvou od sebe oddělených celků. První zahrada je uzavřená ve dvoře a slouží výhradně pro účely majitelů.

kv-tinov-v-sadby-maj-p-rodn-charakter-a-perfektn-si-rozum-s-venkovsk-m-prost-ed-m-.JPG

Zdroj: archiv redakce

Kromě přírodně upraveného dvora, kde v létě kvetou krásné hortenzie a kde se dá posedět v příjemném chládku pod vzrostlými stromy, které zde zůstaly ještě z původní výsadby, zde najdete také druhou zahrádku, která přiléhá k druhé chalupě, kterou Gebrovi pronajímají během sezony hostům. Ti zde mohou strávit několik dnů nebo třeba i delší období, během kterého budou obdivovat krásy jihočeské krajiny a relaxovat nejen v chalupě, ale i na přilehlé přírodní zahradě.

Nekonečný prostor

Ačkoliv je jedna část zahrady svým způsobem opticky uzavřená ve dvoře, prostorově pokračuje do širšího okolí. K domům totiž patří ještě dvě venkovské předzahrádky obehnané přírodními latěmi, které zdobí pestré hrnečky.

Zahrada ovšem těmito plochami nekončí, majitelé totiž upravují i okolí rybníka. Ve stínu vrby se dá tak posedět na útulné lavičce u ohniště v obklopení pestrých květin. Poslouchat tak můžete mlaskání kaprů a žabí orchestr.

v-echny-u-ite-n-v-ci-zde-pln-i-okrasnou-funkci-tak-e-je-st-le-se-na-co-d-vat-.JPG

Zdroj: archiv redakce

Vzhledem k tomu, že se na zahradě hospodaří čistě ekologickým způsobem a že je sem zakázán vstup všem chemickým přípravkům určeným k péči o zahradu, je zřejmé, že bude zahrada fungovat i jako oáza pro různé druhy užitečných živočichů. Kromě ptáků, kteří zde nalézají dostatek potravy a podmínky pro hnízdění, sem zavítají i různé druhy užitečného hmyzu, obojživelníci i ježci. Na medonosné rostliny se sem z širokého okolí slétávají motýli, čmeláci i včelky samotářky.

Drobnokvěté popínavé růže u vstupu na zahradu v létě připomínají ubytovnu pro včely a čmeláky a podobně tomu je v době květu i u vzrostlé jabloně a hrušně, které zde zbyly po původních majitelích. Na této zahradě má vše svůj smysl a vše se zde řídí přírodními zákony a přirozeným rytmem života.

Příroda v dekoracích pro dobrou náladu

Pokud navštívíte zahradu v různých ročních obdobích i během několika let, určitě vás nikdy nezklame, protože se neustále mění. Majitelé pozemek neustále přetvářejí, do výsadeb doplňují nové květiny, ale stejně tak vytváří zajímavou atmosféru i díky přírodním dekoracím, které zaštiťují svým ateliérem Z&J Gebr. Při návštěvě zahrady si tak s sebou domů můžete odvézt třeba krásné zahradní věnce, květinové dekorace ze sušiny nebo háčkované doplňky do domácnosti.

Foto: Lucie Peukertová

Publikováno: 26.07.2020, Autor: | autor: Lucie Peukertová

Mohlo by vás dále zajímat

Ladislav Špaček, jeho zahrada a chalupa

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Povídání s Ladislavem Špačkem o zahradě, chalupě a problémy při její rekonstrukci a údržbě zahrady

Rekonstrukce chalupy

Dnes se rekonstruují téměř všechny stavby. My se podíváme na rekonstrukci chalupy.

Na návštěvě u Miriam Kantorkové

Herečka Miriam Kantorková pozve diváky na svoji chalupu a ukáže jak pečuje o zahradu

Péče o krby a kamna před zimou

Péče o krby a kamna před zimou

Chalupaření a renovace

Návštěva u paní Lídy Nopové a povídání o postupné rekonstrukci a přeměně chalupy

Krásy chalupaření na Šumavě

Jan Pohan vlastní chalupu na Šumavě a hospodaří okolo ní s grácií sobě vlastní.

ČTĚTE DÁLE

Průvodce trvalkami, které jsou ideální pro vaši venkovskou zahradu
Průvodce trvalkami, které jsou ideální pro vaši venkovskou zahradu

Přírodní zahrada

Venkovská zahrada vyžaduje rostliny, které nejen doplňují rustikální atmosféru, ale jsou i odolné vůči přírodním podmínkám a snadno se udržují.

I o veřejnou zeleň se dá pečovat ekologicky
I o veřejnou zeleň se dá pečovat ekologicky

Přírodní zahrada

Obec a přírodní zahrada jsou pojmy, které se mohou spojit. Stačí principy přírodní zahrady uplatnit při péči o veřejnou zeleň. Jaká pravidla je třeba dodržet?

Staré stromy nekácejte, dejte jim nový smysl
Staré stromy nekácejte, dejte jim nový smysl

Přírodní zahrada

Jak na využití starých stromů? Pokud nějaký takový strom v zahradě máte, určitě se ho nezbavujte – poslouží jako útočiště pro vaše květiny i užitečná zvířata.

Ubytujte na zahradě zvířecí pomocníky
Ubytujte na zahradě zvířecí pomocníky

Přírodní zahrada

Vybudujte domečky pro hmyz i budky pro ptáky, odvděčí se vám tím, že zlikvidují velké množství škůdců ve vaší zahradě. Jak by měly domečky vypadat?

Roztoče ze zahrady nevyhánějte
Roztoče ze zahrady nevyhánějte

Přírodní zahrada

Pavoukovci nejsou jen pavouci, ale také draví roztoči, kteří si umí poradit se škůdci, kteří nás v zahradách často trápí. Co tito drobní tvorové dokážou?

Přivítejte na zahradě savce, pomůžou vám
Přivítejte na zahradě savce, pomůžou vám

Přírodní zahrada

Kteří savci na zahradě vám pomůžou? Tito tvorové, které se snažíme často spíše vyhánět, dokáží zahradu zbavit mnoha škůdců a pomoci vám tak s péčí o ni.

Využijte výhod smíšené kultury na své zahradě
Využijte výhod smíšené kultury na své zahradě

Přírodní zahrada

Otevřete brány k harmonii v přírodní zahradě - smíšená kultura zde má své místo. Objevte, jak můžete propojit rostliny a vytvořit biodiverzitní ráj.

Prospějte zahradě střídáním plodin
Prospějte zahradě střídáním plodin

Přírodní zahrada

Zachovejte plodnost půdy i zdraví rostlin ve své zahradě pomocí střídání plodin. Náš článek vás provede kroky k úspěšnému oživení zemědělské půdy.

Prospějte své zahradě mulčováním
Prospějte své zahradě mulčováním

Přírodní zahrada

Mulčování přírodní zahrady je jedním z kroků, které vám nejen pomohou k pravé přírodní zahradě, ale samozřejmě jí také velmi prospějí. Co mulčování dokáže?

Kompost nesmí chybět v žádné zahradě
Kompost nesmí chybět v žádné zahradě

Přírodní zahrada

Kompost na přírodní zahradě má své nezastupitelné místo. Krom toho je v podstatě zdarma a jako hnojivo pro rostliny ideální. Co do něj patří a nepatří?

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Přírodní zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Péče o půdu v přírodní zahradě je jednoduchá
Péče o půdu v přírodní zahradě je jednoduchá

Přírodní zahrada

Pěstovat v souladu s přírodou znamená, že i půda v přírodní zahradě dostává správnou péči. A není vůbec složitá, naopak. Jaká pravidla byste měli dodržet?