Suchovzdorné krásky pro extrémní stanoviště

Na každé zahradě se občas vyskytnou místa, na kterých jen tak nějaká rostlinka neprosperuje. Jedná se hlavně o takové kouty zahrady, kde panuje studené mokro nebo naopak slunce a sucho. Pokud řešíte druhý případ, tedy stanoviště vysýchavé, kde rostlinám hrozí během léta přísušek, nechte se inspirovat trvalkami, které rozhodně nepotřebují žádné rozmazlování.

Suchovzdorné krásky pro extrémní stanoviště
Suchovzdorné krásky pro extrémní stanoviště (Zdroj: shutterstock.com)

Přísušek rostlinám hrozí na různých místech v zahradě, a to nejen na samotných slunných záhonech, extenzivní střešní zahradě, ale konec konců i květinám pěstovaným v nádobách na slunné terase nebo parapetu.

Pokud na vaší zahradě panují tyto do jisté míry extrémní podmínky a nemáte z různých důvodů čas na pravidelnější zálivku, raději podřiďte výběr rostlin daným podmínkám. Rozhodně se nesnažte v tomto případě pěstovat rostliny, kterým plné slunce nevyhovuje a pro něž bývá přísušek důvod k rychlému úhynu.

Jaké rostliny vybírat

Ačkoliv se na trvalkářském trhu dnes s původními druhy v naprosté většině nesetkáte, protože všechny druhy podléhají dlouhodobému šlechtění, přesto si tyto rostliny v sobě nesou zakódované vlastnosti po svých prapředcích. Kultivary mohou mít některé vlastnosti pouze „vylepšené“, takže mohou být nakonec i mnohem více odolné vůči suchu, než původní rostliny.

S extrémními stanovišti si všeobecně dobře poradí rostliny ze středomořské oblasti. Mezi nimi nesmíme opomenout třeba bylinky nebo různé aromatické rostliny, které si nacházejí cestu do našich zahrad právě díky léčivým vlastnostem nebo příjemné vůni.

m-k-v-chodn-.JPG

Zdroj: archiv redakce

Se suchem a sluncem se skvěle vypořádají také rostliny se sivě zbarvenými a mírně ochmýřenými listy nebo ty, které vytváří silné, kožovité nadzemní orgány, které fungují jako zásobárna vody. Dobrým příkladem jsou například rozchodníky (Sedum) nebo oblíbené netřesky (Sempervivum), s nimiž se často setkáte na extenzivních střešních zahradách.

Vybírat můžete také z u nás nepůvodního sortimentu. S letním přísuškem si dobře poradí celá řada rostlin, pro které byste si v minulosti museli zajet na severoamerickou prérii. Právě ony se běžně používají pro výsadbu do nízkoúdržbových prérijních záhonů, které jsou v posledních letech skloňovány ve všech pádech.

Bylinková inspirace do sucha

Bylinky a aromatické léčivky se nehodí jen do bylinkových záhonů, ale vyšperkují i okrasné trvalkové záhony. Skvěle si rozumí také s druhy v prérijních záhonech, v nichž jsou oblíbené hlavně u hmyzích opylovačů. Sušší a hlavně dobře oddrenážovaná půda vyhovuje levanduli úzkolisté (Lavandula angustifolia), mateřídoušce obecné lidově nazývané jako tymián (Thymus vulgaris) nebo třeba silně aromatické šalvěji lékařské (Salvia officinalis). Poměrně zajímavé možnosti uplatnění nabízí sortiment mateřídoušek (Thymus).

Na žádné střešní zahradě, v kamenném korytu nebo v podrostu prérijního záhonu by určitě neměla chybět mateřídouška úzkolistá (Thymus serpyllum), kterou objevíte i na našem území na okrajích cest nebo písčitých stráních, dále pak mateřídouška vejčitá (T. pulegioides) nebo mateřídouška časná (T. praecox). Ve skupině bylinek ovšem najdete i další nenáročné poklady. Vyzkoušejte také dobromysl obecnou (Origanum vulgare), zavinutku podvojnou (Monarda didyma), saturejku horskou (Satureja Montana) či svatolinu cypřiškovitou (Santolina chamaecyparisius).

koniklece.jpg

Zdroj: archiv redakce

Další nenáročné trvalky, které si hravě poradí s občasným přísuškem

 • Sedum spectabile – rozchodník nádherný
 • Salvia pratensis – šalvěj luční
 • Salvia nemorosa – šalvěj hajní
 • Pulsatilla – koniklec
 • Papaver orientale – mák východní
 • Paeonia tenuifolia – pivoňka úzkolistá
 • Lychnis coronaria – kohoutek věncový
 • Nepeta racemosa – šanta hroznovitá
 • Linum perenne – len vytrvalý
 • Echinacea purpurea – třapatkovka nachová
 • Knautia macedonica – chrastavec makedonský
 • Geranium sanguineum – kakost krvavý
 • Coreopsis verticillata – krásnoočko přeslenité
 • Aurinia saxatilis – tařice skalní

Foto: Lucie Peukertová

Publikováno: 02.07.2020, Autor: | autor: Lucie Peukertová

Mohlo by vás dále zajímat

Roubování okurek na odolné podnože

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Roubování okurek na odolné podnože

Čím a jak osázet zahradní chodníčky z nášlapných kamenů

S paní Markétou Zajíčkovou si řekneme, jaké rostliny se hodí do těsného prostoru mezi nášlapnými kameny v zahradním chodníčku.

Skalničky

Skalničky kvetoucí v létě mohou být krásnou ozdobou naší zahrádky, pokud víme, jak na to.

Výsadba okrasných keřů do svahu

Sázení keřů ve svahu je obtížná činnost. Blíže nás s ní seznámí zahradnice Jana Nováková.

Výsadba letniček do truhlíků

Aneta Svobodová pro nás připravila zajímavou kombinaci výsadeb do nádob a truhlíků.

ČTĚTE DÁLE

Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem
Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem

Rostliny

Jitrocel prostřední je vytrvalá rostlina, která se vyskytuje jako nepříjemný plevel v trávnících. Jeho likvidace je praktičtější pomocí selektivních herbicidů.

Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok
Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok

Rostliny

Borka stromu je odumřelá povrchová vrstva na kmeni, která má různou tloušťku. Zahrádkáři ji odstraňují – zároveň se tak zbavují i zazimovaných škůdců.

Jitrocel jako otravný plevel na našich zahradách
Jitrocel jako otravný plevel na našich zahradách

Rostliny

Jitrocel je noční můrou zahrádkářů. Některé druhy se chovají velmi invazivně a zaplavují naše zahrady. Jak se tohoto plevele zbavit jednou provždy?

V květináčích zůstanou jarní květiny v bezpečí
V květináčích zůstanou jarní květiny v bezpečí

Rostliny

Cibuloviny v nádobách jsou alternativou výsadby na záhoně. Vypadají v nich stejně krásně, ale zároveň jsou v bezpečí před nejrůznějšími škůdci.

Solitérní keře na každou zahradu
Solitérní keře na každou zahradu

Rostliny

Okrasné solitérní keře mají své místo v každé zahradě. Nejenže ji zkrášlují, ale dodávají jí na zajímavosti. Víte, které dřeviny jsou do naší zahrádky vhodné?

Užitečná pícnina nemá na zahradě co dělat
Užitečná pícnina nemá na zahradě co dělat

Rostliny

Travina jílek je u nás velmi běžná a roste nejen ve volné přírodě, ale zemědělci ji využívají jako užitečnou pícninu. Na zahradě se ovšem mění v plevel.

Zelí čínské je nepříliš známá zelenina, kterou musíte pěstovat
Zelí čínské je nepříliš známá zelenina, kterou musíte pěstovat

Rostliny

Pěstování zelí patří k tradici na nejedné zahrádce. Nehledáte však alternativu k listovým salátům? Pak určitě vyzkoušejte zelí čínské.

Česnek je zdrojem kvalitní úrody, jak jej pěstovat?
Česnek je zdrojem kvalitní úrody, jak jej pěstovat?

Rostliny

Česnek je modlou mezi zahradními plodinami, které si můžete vypěstovat. Pokud pěstování česneku sami zatím nezvládnete, poradíme vám, jak na to.

Zlatovláska z říše jarních květin, která je požehnáním i postrachem
Zlatovláska z říše jarních květin, která je požehnáním i postrachem

Rostliny

Léčivá pampeliška roste na každém kroku a patří k našim nejoblíbenějším léčivým rostlinám. Na trávníku se ale může stát postrachem.

Jetel zvrhlý není zvrhlík, ale kulturní doplňková pícnina
Jetel zvrhlý není zvrhlík, ale kulturní doplňková pícnina

Rostliny

Víceleté plevele, jako třeba jetel zvrhlý, jsou sice užitečné rostliny pro krmení hospodářských zvířat, ale na trávníku v zahradě je vidí lidé dost neradi.

Chráněné bledule z přírody na záhony neodnášejte
Chráněné bledule z přírody na záhony neodnášejte

Rostliny

Bledule a další chráněné jarní rostliny v přírodě netrhejte. Ohrožujete tím už tak ohroženou flóru a můžete se těmito jedovatými rostlinami i přiotrávit.

Některé listnáče jsou mistři barev i odolnosti
Některé listnáče jsou mistři barev i odolnosti

Rostliny

Okrasné listnaté stromy se hodí do malých i velkých zahrad a jejich listí je na podzim zaplaví plejádou barev, které jsou pastvou nejen pro oči.