Suchovzdorné krásky pro extrémní stanoviště

Na každé zahradě se občas vyskytnou místa, na kterých jen tak nějaká rostlinka neprosperuje. Jedná se hlavně o takové kouty zahrady, kde panuje studené mokro nebo naopak slunce a sucho. Pokud řešíte druhý případ, tedy stanoviště vysýchavé, kde rostlinám hrozí během léta přísušek, nechte se inspirovat trvalkami, které rozhodně nepotřebují žádné rozmazlování.

Suchovzdorné krásky pro extrémní stanoviště
Suchovzdorné krásky pro extrémní stanoviště (Zdroj: shutterstock.com)

Přísušek rostlinám hrozí na různých místech v zahradě, a to nejen na samotných slunných záhonech, extenzivní střešní zahradě, ale konec konců i květinám pěstovaným v nádobách na slunné terase nebo parapetu.

Pokud na vaší zahradě panují tyto do jisté míry extrémní podmínky a nemáte z různých důvodů čas na pravidelnější zálivku, raději podřiďte výběr rostlin daným podmínkám. Rozhodně se nesnažte v tomto případě pěstovat rostliny, kterým plné slunce nevyhovuje a pro něž bývá přísušek důvod k rychlému úhynu.

Jaké rostliny vybírat

Ačkoliv se na trvalkářském trhu dnes s původními druhy v naprosté většině nesetkáte, protože všechny druhy podléhají dlouhodobému šlechtění, přesto si tyto rostliny v sobě nesou zakódované vlastnosti po svých prapředcích. Kultivary mohou mít některé vlastnosti pouze „vylepšené“, takže mohou být nakonec i mnohem více odolné vůči suchu, než původní rostliny.

S extrémními stanovišti si všeobecně dobře poradí rostliny ze středomořské oblasti. Mezi nimi nesmíme opomenout třeba bylinky nebo různé aromatické rostliny, které si nacházejí cestu do našich zahrad právě díky léčivým vlastnostem nebo příjemné vůni.

m-k-v-chodn-.JPG

Zdroj: archiv redakce

Se suchem a sluncem se skvěle vypořádají také rostliny se sivě zbarvenými a mírně ochmýřenými listy nebo ty, které vytváří silné, kožovité nadzemní orgány, které fungují jako zásobárna vody. Dobrým příkladem jsou například rozchodníky (Sedum) nebo oblíbené netřesky (Sempervivum), s nimiž se často setkáte na extenzivních střešních zahradách.

Vybírat můžete také z u nás nepůvodního sortimentu. S letním přísuškem si dobře poradí celá řada rostlin, pro které byste si v minulosti museli zajet na severoamerickou prérii. Právě ony se běžně používají pro výsadbu do nízkoúdržbových prérijních záhonů, které jsou v posledních letech skloňovány ve všech pádech.

Bylinková inspirace do sucha

Bylinky a aromatické léčivky se nehodí jen do bylinkových záhonů, ale vyšperkují i okrasné trvalkové záhony. Skvěle si rozumí také s druhy v prérijních záhonech, v nichž jsou oblíbené hlavně u hmyzích opylovačů. Sušší a hlavně dobře oddrenážovaná půda vyhovuje levanduli úzkolisté (Lavandula angustifolia), mateřídoušce obecné lidově nazývané jako tymián (Thymus vulgaris) nebo třeba silně aromatické šalvěji lékařské (Salvia officinalis). Poměrně zajímavé možnosti uplatnění nabízí sortiment mateřídoušek (Thymus).

Na žádné střešní zahradě, v kamenném korytu nebo v podrostu prérijního záhonu by určitě neměla chybět mateřídouška úzkolistá (Thymus serpyllum), kterou objevíte i na našem území na okrajích cest nebo písčitých stráních, dále pak mateřídouška vejčitá (T. pulegioides) nebo mateřídouška časná (T. praecox). Ve skupině bylinek ovšem najdete i další nenáročné poklady. Vyzkoušejte také dobromysl obecnou (Origanum vulgare), zavinutku podvojnou (Monarda didyma), saturejku horskou (Satureja Montana) či svatolinu cypřiškovitou (Santolina chamaecyparisius).

koniklece.jpg

Zdroj: archiv redakce

Další nenáročné trvalky, které si hravě poradí s občasným přísuškem

  • Sedum spectabile – rozchodník nádherný
  • Salvia pratensis – šalvěj luční
  • Salvia nemorosa – šalvěj hajní
  • Pulsatilla – koniklec
  • Papaver orientale – mák východní
  • Paeonia tenuifolia – pivoňka úzkolistá
  • Lychnis coronaria – kohoutek věncový
  • Nepeta racemosa – šanta hroznovitá
  • Linum perenne – len vytrvalý
  • Echinacea purpurea – třapatkovka nachová
  • Knautia macedonica – chrastavec makedonský
  • Geranium sanguineum – kakost krvavý
  • Coreopsis verticillata – krásnoočko přeslenité
  • Aurinia saxatilis – tařice skalní

Foto: Lucie Peukertová

Publikováno: 02.07.2020, Autor: | autor: Lucie Peukertová

Mohlo by vás dále zajímat

Roubování okurek na odolné podnože

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Roubování okurek na odolné podnože, jako je tykev, je výhodné z důvodu odolnosti vůči přísušku, nebo chladu. Dozvíte se, jaký je ideální substrát, teplota, jak žiletkou roubování provést a kdy sazenice vysadit.

Čím a jak osázet zahradní chodníčky z nášlapných kamenů

S paní Markétou Zajíčkovou si řekneme, jaké rostliny se hodí do těsného prostoru mezi nášlapnými kameny v zahradním chodníčku.

Skalničky

Skalničky kvetoucí v létě mohou být krásnou ozdobou naší zahrádky, pokud víme, jak na to.

Výsadba okrasných keřů do svahu

Sázení keřů ve svahu je obtížná činnost. Blíže nás s ní seznámí zahradnice Jana Nováková.

Výsadba letniček do truhlíků

Aneta Svobodová pro nás připravila zajímavou kombinaci výsadeb do nádob a truhlíků.

ČTĚTE DÁLE

Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný
Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka, velmi často ho však vídáme na pultech zeleniny a na tržištích. Jak si ho vypěstovat?

Jak pečovat o broméliovité rostliny
Jak pečovat o broméliovité rostliny

Rostliny

Z broméliovitých rostlin máte na výběr opravdu velké množství přitažlivých druhů, které můžete pěstovat s úspěchem v domácích podmínkách.

Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny
Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny

Rostliny

Naše výpěstky jsou neustále něčím napadány a nám nezbývá, než řešit různé postřiky a přípravky proti nemocem a škůdcům hodujícím na naší zelenině.

Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy
Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy

Rostliny

Je mnoho dalších pokojových rostlin, které spolehlivě účinkují proti mnoha různým neduhům. Proč je tedy nezkusit pěstovat třeba i u vás doma?

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.