Staré druhy trvalek pro novou dobu

Ztrácíte se při návštěvě zahradnictví ve výběru atraktivních kultivarů rostlin? Často ani odborný personál vám neumí poradit, za se vybraná trvalka hodí právě pro vás? Co se vrátit ke starým osvědčeným druhům trvalek našich prababiček, které měly na rostliny podobné požadavky jako my – aby byly odolné vůči škůdcům i nepřízni počasí a dobře se rozmnožovaly.

Staré druhy trvalek pro novou dobu
Staré druhy trvalek pro novou dobu (Zdroj: shutterstock.com)

Trvalkové záhony opět zažívají zlatý věk. Rádi s nimi pracuje odborná i laická veřejnost. Uplatní se téměř na všech stanovištích, od těch slunných a vysýchavých až po stinné mokřady.

Proč máme trvalky tak rádi? Protože mají obrovský estetický potenciál, zahradu naplní záplavou barev, ale najdeme mezi nimi i takové, které jsou užitečné pro drobné živočichy i pro použití v kuchyni. Tyto nedřevnatějící rostliny jsou prostě univerzální. I do těch nejnepříznivějších podmínek naleznete vhodný druh.

Současná poptávka po trvalkách si vynucuje neustálé šlechtění nových odrůd a kultivarů, které budou i nadále přibývat, přesto se mnozí zahrádkáři raději ohlíží za dávnou historií, ještě do dob našich babiček, které pěstovaly květiny v drobných předzahrádkách.

Kromě bylinek pěstovaly také druhy vhodné na výzdobu domu i kostela nebo ty, které se hodily jako dar třeba k narozeninám. Tento sortiment květin byl odolný, musel se obejít bez automatických závlahových systémů, bez hnojiv slibujících vyrovnaný poměr živin a navíc odolávaly útokům chorob a škůdců. Proč se tedy při tvorbě trvalkových záhonů neinspirovat těmito pestrými kráskami, které jsou ozkoušeny dlouhými roky?

Inspirace starými druhy trvalek

Mezi druhy trvalek, které označujeme jako „staré“ často patří rostliny domácího původu. Tyto rostliny dostaly do vínku vysokou odolnost vůči nepřízni počasí, poměrně snadno se rozmnožují a navíc skvěle vyhovují hmyzím opylovačům.

Sice tyto druhy nedisponují pestrou škálou barev listů, plnými květy nebo jinými závratnými vzhledovými vlastnostmi, na druhou stranu dokáží okouzlit svou jednoduchostí a přírodním charakterem.

V sortimentu starých osvědčených druhů trvalek se ovšem vyskytuje také celá řada introdukovaných druhů dovezených již před mnoha staletími na naše území.

Staré druhy trvalek pro novou dobu
Staré druhy trvalek pro novou dobu (Zdroj: shutterstock.com)

Kam se hodí

Tyto osvědčené druhy peren nabízejí široké uplatnění při tvorbě trvalkových záhonů. Skvěle se doplňují také s novým sortimentem, s nímž mnohdy tvoří zajímavý kontrast. Nostalgické kouzlo dodávají také venkovským zahradám a předzahrádkám u zrekonstruovaných venkovských domů a venkovských usedlostí.

Vyšší druhy se také uplatňují ve výsadbách s hlavním zaměřením na floristickou tvorbu, stejně jako je dnes oblíbený návrat k původním trvalkám, tak tyto trvalky rádi používají také floristé při tvorbě designových kytic zaměřených na venkovský styl.

orl-ky-pat-mezi-druhy-kter-se-snadno-k-a-p-es-vaj-.JPG

Zdroj: archiv redakce

Příklady vhodných druhů

Staré druhy trvalek často pěstujeme na svých zahradách a mnohdy ani netušíme, že tento druh není v českých zahradách žádnou novinkou. Mezi tyto květiny patří pivoňky (Paeonia sp.), plamenky latnaté (Phlox paniculata), žlutě kvetoucí kamzičník (Doronicum orientale) nebo třeba léčivý oman pravý (Inula helenium), který vyhledávají také čmeláci a motýli. Níže uvádíme krátký soupis starých druhů trvalek, které můžete vyzkoušet také na své zahradě.

Staré druhy trvalek pro novou dobu
Staré druhy trvalek pro novou dobu (Zdroj: archiv redakce)

Rudbeckia fulgida – třapatka zářivá
Papaver orientale – mák východní
Iris sp. – kosatce
Aquilegia vulgaris – orlíček obecný
Campanula glomerata – zvonek klubkatý
Gypsophylla paniculata – šater latnatý
Lupinus polyphyllus – lupina mnoholistá
Malva sylvestris – sléz lesní
Leucanthemum vulgare – kopretina bílá
Tanacetum coccineum  – kopretina šarlatová

Foto: Lucie Peukertová a Shutterstock.com

Publikováno: 01.06.2020, Autor: | autor: Lucie Peukertová

Mohlo by vás dále zajímat

Pěstování méně obvyklých druhů zeleniny a trvalek

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

O pěstování méně obvyklých druhů zeleniny: listový celer, řapíkatý celer, černý kořen / Pěstování trvalek - kala, hosta

Trvalky podzimních zahrad

Podzimní okrasné zahrady oživí trávy, semeníky,kvetoucí i zelené trvalky

Jak vhodně vybrat trvalky na skalku

Vladislav Vejtasa doporučí jaké odrůdy trvalek vybrat na skalku podle místa výsadby

Nové odrůdy celere a trvalek

Nové odrůdy celere a trvalek

Trvalky, které dobře odolávají suchu

Každý z nás nemá na rostliny tolik času, kolik by si samotné rostlinky zasloužili. Proto si představíme některé druhy trvalek nenáročných na vodu.

Méně známé trvalky pro stinná stanoviště

V tomto videu představíme méně známé trvalky pro stinná stanoviště

ČTĚTE DÁLE

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?