Levandule, královna aromatických rostlin

Levandule je královnou vonných květin, hojně užívaná v kosmetice i na zahradách. I když k nám přicestovala ze středomoří, daří se jí u nás dobře. Na co všechno ji doma můžete využít?

Levandule, královna aromatických rostlin
Levandule, královna aromatických rostlin (Zdroj: shutterstock.com)

Na trhu je dostupná celá řada atraktivních kultivarů levandule lékařské (Lavandula angustifolia) nebo také úzkolisté, jak ji můžete v některých publikacích najít. Velké oblibě se těšila již před mnoha generacemi, které ji lidově nazývaly špikrnát nebo třeba dulenka.

V současné době je tato aromatická rostlina intenzivně šlechtěna, takže se můžete setkat i s kultivary s bílými či růžovými květy. Stejně jsou ovšem nejvíce oblíbené ty s květy v různých odstínech modré a fialové. Z nejběžnějších kultivarů lze pro pěstování na českých zahradách doporučit Hidcote Blue s květy v intenzivní modré barvě, Aromatico Silver se vyznačuje stříbřitými listy a květy ve světlé stříbrno bílé barvě nebo třeba Richard Gray s květy fialovými.

Příbuzná s odlišnými květy

Jistě jste se s ní také již setkali, zvláště v nabídce supermarketů je velice oblíbená. Jedná se o příbuznou levandule úzkolisté, levanduli hlávkovitou (L. stoechas). Liší se především stavbou květenství, které je zakončeno delšími fialovými přesleny. Tato levandule je ovšem spíše krátkodobou dekorací, která perfektně vynikne především v nádobách na terase.

Rozhodně neočekávejte, že se z její krásy budete těšit i příští rok, nevyhovují jí totiž tuhé zimy, s nimi si poradí spíše levandule úzkolistá.

na-levanduli-si-cen-me-tak-dlouh-doby-kv-tu-po-ezu-jsou-nav-c-schopny-vytvo-it-dal-poupata.jpg

Zdroj: archiv redakce

Polokeř nebo trvalka?

V nabídce obchodů bývá levandule často řazená mezi trvalkami, ale ve skutečnosti se jedná o polokeř. Pokud rozhrnete výhony, uvidíte její dřevnatou bázi. Tu je třeba sledovat především při jarním řezu. Do dřeva byste totiž neměli řezem zasahovat příliš hluboko, rostlina pak jen těžko obrůstá. Spíše rostlinu zkracujte při obvodu, který má bylinný charakter.

Přesto někdy levandule vytváří nepříliš rozvětvené výhony, které nepůsobí zrovna dekorativně. Na jaře mohou u báze obrážet, pak si můžete dovolit hlubší řez, který povede právě k těmto mladým „větévkám“. Levandule se pak zahustí.

b-lokv-t-kultivary-nejsou-p-li-obl-ben-kv-li-n-zk-odolnosti-v-i-mraz-m.jpg

Zdroj: archiv redakce

Použití levandule v léčitelství

Jen těžko bychom hledali rostlinu, která je oblíbená z tolika důvodů. Estetické výhody levandule jsou každému jasné, právě proto se její květy prodávají ve svazcích čerstvé i sušené. Už jen samotná kytice modrých květů vnese do domova jedinečnou atmosféru a příjemnou vůni.

Mnohdy ovšem přes tu všechnu krásu zapomínáme, že se jedná také o léčivou rostlinu, jejíž květy jsou bohaté na silice obsahující linalool, linalyl, terpinen, kafr, limonen, mastné kyseliny a plno dalších účinných látek. Kromě silic květ obsahuje také třísloviny, antokyany, hořčiny a pryskyřice. Nať obsahuje především silice a třísloviny. Právě díky obsahu těchto účinných látek se levandule používá jako rostlina močopudná a potopudná, což oceníme především v očistných jarních kúrách. Stejně tak zvyšuje odolnost srdce a snižuje nadýmání.

V menších dávkách se užívá na zmírnění bolesti hlavy, v tomto případě ovšem buďte opatrní. Pokud patříte mezi senzitivní jedince, levandule vám naopak bolesti hlavy může způsobit, zvláště ve vyšších koncentracích. V lidovém léčitelství se tato květina používala pro vyvolání potratu, proto by její užití měly s lékařem konzultovat především těhotné a kojící ženy.

Teď ovšem k něčemu mnohem příjemnějšímu, levandule skvěle uklidňuje a navozuje příjemný spánek. Právě proto si jejími květy plníme polštářky. Navíc odhání hmyz, tak si květy svažte do svazku a zavěste si je do šatníku. V léčitelství se také hojně využívá levandulový stoprocentní esenciální olej, který je oblíbený především v aromaterapii, ale setkáte se s ním i v kosmetice nebo v bylinkových mýdlech vyráběných za studena.

Bylinné čaje

Levandule se také uplatňuje při výrobě bylinkových nálevů, které se nesprávně označují jako čaje, ačkoli neobsahují čajovníkové listy. Tyto čaje bývají určeny pro dobrou náladu, pro dobrý spánek nebo třeba proti nachlazení. Pokud se chystáte na míchání vlastních směsí, doporučujeme levanduli přidat v nižším poměru. Její vůně i chuť jsou totiž natolik silné, že překryjí další bylinky ve směsi.

nejv-ce-t-to-st-edomo-sk-rostlin-vyhovuj-v-h-evn-stanovi-t-s-dob-e-propustnou-p-dou.jpg

Zdroj: archiv redakce

Aby levandule prospívala

Péče o levanduli není nijak složitá, přesto ji nelze vysadit úplně všude. Nejlépe jí budou vyhovovat jižně orientované pozemky, na které po většinu dne dopadají sluneční paprsky. Rozhodně nebude na škodu ani takové stanoviště, které považujete vyloženě za vysýchavé. Levandule nemá ráda dlouhodobé zamokření, naopak s přísuškem si lépe poradí. Proto jí vysazujte pouze do půdy dobře propustné, bohaté na štěrk nebo písek. Právě tyto minerální materiály vytvoří přírodní drenáž, která odvede přebytečnou vodu do podloží. K výsadbě se rozhodně nehodí stanoviště zastíněné s těžkou studenou půdou.

Pokud si budete chtít levanduli namnožit, pak vás jistě potěší, že ani to není složité. Možností je hned několik. V první řadě lze levanduli předpěstovat ze semen ve skleníku. Semena jsou opravdu drobná, proto je nezakrývejte větší vrstvou zeminy, stačí je pouze mírně promíchat s horní vrstvou substrátu. Pokud se levanduli daří na záhonech, kam jste ji vysadili, je možné, že se bude samovolně přesévat. Sazeničky pak můžete jednoduše vyrýt a přesadit tam, kde je potřebujete.

Další možností je množení pomocí řízků, které odebíráme v průběhu léta. Řízky by měly být již mírně dřevnaté, nikoli zcela bylinné. S lepším zakořeněním pomůže namočení řezné rány do gelového nebo práškového stimulátoru. Ty pak vysaďte do substrátu na množení rostlin obohaceném křemičitým pískem.

Foto: Lucie Peukertová

Publikováno: 22.05.2020, Autor: | autor: Lucie Peukertová

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Zaplevelil vám jitrocel kopinatý záhony? Vytrhejte ho a připravte si sirup
Zaplevelil vám jitrocel kopinatý záhony? Vytrhejte ho a připravte si sirup

Rostliny

Jitrocel kopinatý poskytuje včelám velké množství kvalitního pylu, ale jitrocel jako plevel je vnímán spíše negativně. Přesto se jej nemá smysl zbavovat úplně.

Jetel luční – oblíbená zemědělská plodina i problematický plevel
Jetel luční – oblíbená zemědělská plodina i problematický plevel

Rostliny

Jetel luční se jako plevel dokáže rozrůst opravdu rychle a zabírá spoustu místa, přičemž jeho následná likvidace zase tak jednoduchá není.

Rez není na hrušni jen kosmetická vada
Rez není na hrušni jen kosmetická vada

Rostliny

Hrušeň je krásný strom, který rodí chutné ovoce. Ale pokud ho napadne rez a vy to nebude řešit, můžete se rozloučit s bohatou úrodou.

Cukrová řepa je okopanina, bez které si čaj neosladíte
Cukrová řepa je okopanina, bez které si čaj neosladíte

Rostliny

Cukrová řepa je známou plodinou už od dávnověku. V našich zahrádkách se však již téměř nevyskytuje. A je to škoda, protože tato řepa má co nabídnout.

Jedovaté a nebezpečné plevely na vaší zahrádce
Jedovaté a nebezpečné plevely na vaší zahrádce

Rostliny

Plevel může být jedovatý a může růst na vaší zahradě, aniž byste o tom věděli. Možná by stálo za to znát alespoň ty nejčastější. Co myslíte?

Milujete cizrnu? Můžete si ji vypěstovat i sami
Milujete cizrnu? Můžete si ji vypěstovat i sami

Rostliny

Žlutá cizrna je skvělá potravina, která se u nás příliš nepěstuje. A to je škoda. Pojďme to změnit! Poradíme vám jak na to. Pěstovat ji můžete i na balkoně.

Připravte se včas na nekončící boj s plevelem
Připravte se včas na nekončící boj s plevelem

Rostliny

Jakmile vyraší první jarní tráva a zahrada se zazelená, je tu čas na nepříjemnou otázku – a tou je likvidace zahradních plevelů. Jak si s nimi poradit?

Cesmína není pouze symbol Vánoc. Může zdobit i naši zahradu
Cesmína není pouze symbol Vánoc. Může zdobit i naši zahradu

Rostliny

Cesmína je stálezelená rostlina s jasně červenými plody. Na zahradách se pěstuje jako okrasný keř, ale hodí se i pro vybudování živého plotu.

Celer je králem mezi zeleninou, pěstujte jej i vy
Celer je králem mezi zeleninou, pěstujte jej i vy

Rostliny

Celer patří k základním plodinám, které na zahrádce nesmí chybět. Jak celer na zahradě pěstovat, abychom dosáhli velké úrody? Vše se dozvíte v našem článku.

Krasavec, který vás může na zahradě pěkně potrápit
Krasavec, který vás může na zahradě pěkně potrápit

Rostliny

Krásný keř jménem janovec metlatý se vyjímá v přírodě i na zahradě. Je to ale úporná rostlina, která se nehodí do každé zahrady a kterou musíte kontrolovat.

Brokolice je oblíbená zelenina, pěstujte ji i vy
Brokolice je oblíbená zelenina, pěstujte ji i vy

Rostliny

Brokolice na zahradě vám jednoznačně nesmí chybět. Její konzumace je pro naše tělo natolik prospěšná, že ji prostě musíte pěstovat.

Víte, co s jedním z nejzávažnějších trávovitých plevelů střední Evropy? Poradíme vám
Víte, co s jedním z nejzávažnějších trávovitých plevelů střední Evropy? Poradíme vám

Rostliny

Škodlivá tráva chundelka metlice sice vypadá pěkně a někdo z ní vyrábí dekorace, zemědělci z ní však radost rozhodně nemají. Proč, se dozvíte v článku.