Levandule, královna aromatických rostlin

Levandule je královnou vonných květin, hojně užívaná v kosmetice i na zahradách. I když k nám přicestovala ze středomoří, daří se jí u nás dobře. Na co všechno ji doma můžete využít?

Levandule, královna aromatických rostlin
Levandule, královna aromatických rostlin (Zdroj: shutterstock.com)

Na trhu je dostupná celá řada atraktivních kultivarů levandule lékařské (Lavandula angustifolia) nebo také úzkolisté, jak ji můžete v některých publikacích najít. Velké oblibě se těšila již před mnoha generacemi, které ji lidově nazývaly špikrnát nebo třeba dulenka.

V současné době je tato aromatická rostlina intenzivně šlechtěna, takže se můžete setkat i s kultivary s bílými či růžovými květy. Stejně jsou ovšem nejvíce oblíbené ty s květy v různých odstínech modré a fialové. Z nejběžnějších kultivarů lze pro pěstování na českých zahradách doporučit Hidcote Blue s květy v intenzivní modré barvě, Aromatico Silver se vyznačuje stříbřitými listy a květy ve světlé stříbrno bílé barvě nebo třeba Richard Gray s květy fialovými.

Příbuzná s odlišnými květy

Jistě jste se s ní také již setkali, zvláště v nabídce supermarketů je velice oblíbená. Jedná se o příbuznou levandule úzkolisté, levanduli hlávkovitou (L. stoechas). Liší se především stavbou květenství, které je zakončeno delšími fialovými přesleny. Tato levandule je ovšem spíše krátkodobou dekorací, která perfektně vynikne především v nádobách na terase.

Rozhodně neočekávejte, že se z její krásy budete těšit i příští rok, nevyhovují jí totiž tuhé zimy, s nimi si poradí spíše levandule úzkolistá.

na-levanduli-si-cen-me-tak-dlouh-doby-kv-tu-po-ezu-jsou-nav-c-schopny-vytvo-it-dal-poupata.jpg

Zdroj: archiv redakce

Polokeř nebo trvalka?

V nabídce obchodů bývá levandule často řazená mezi trvalkami, ale ve skutečnosti se jedná o polokeř. Pokud rozhrnete výhony, uvidíte její dřevnatou bázi. Tu je třeba sledovat především při jarním řezu. Do dřeva byste totiž neměli řezem zasahovat příliš hluboko, rostlina pak jen těžko obrůstá. Spíše rostlinu zkracujte při obvodu, který má bylinný charakter.

Přesto někdy levandule vytváří nepříliš rozvětvené výhony, které nepůsobí zrovna dekorativně. Na jaře mohou u báze obrážet, pak si můžete dovolit hlubší řez, který povede právě k těmto mladým „větévkám“. Levandule se pak zahustí.

b-lokv-t-kultivary-nejsou-p-li-obl-ben-kv-li-n-zk-odolnosti-v-i-mraz-m.jpg

Zdroj: archiv redakce

Použití levandule v léčitelství

Jen těžko bychom hledali rostlinu, která je oblíbená z tolika důvodů. Estetické výhody levandule jsou každému jasné, právě proto se její květy prodávají ve svazcích čerstvé i sušené. Už jen samotná kytice modrých květů vnese do domova jedinečnou atmosféru a příjemnou vůni.

Mnohdy ovšem přes tu všechnu krásu zapomínáme, že se jedná také o léčivou rostlinu, jejíž květy jsou bohaté na silice obsahující linalool, linalyl, terpinen, kafr, limonen, mastné kyseliny a plno dalších účinných látek. Kromě silic květ obsahuje také třísloviny, antokyany, hořčiny a pryskyřice. Nať obsahuje především silice a třísloviny. Právě díky obsahu těchto účinných látek se levandule používá jako rostlina močopudná a potopudná, což oceníme především v očistných jarních kúrách. Stejně tak zvyšuje odolnost srdce a snižuje nadýmání.

V menších dávkách se užívá na zmírnění bolesti hlavy, v tomto případě ovšem buďte opatrní. Pokud patříte mezi senzitivní jedince, levandule vám naopak bolesti hlavy může způsobit, zvláště ve vyšších koncentracích. V lidovém léčitelství se tato květina používala pro vyvolání potratu, proto by její užití měly s lékařem konzultovat především těhotné a kojící ženy.

Teď ovšem k něčemu mnohem příjemnějšímu, levandule skvěle uklidňuje a navozuje příjemný spánek. Právě proto si jejími květy plníme polštářky. Navíc odhání hmyz, tak si květy svažte do svazku a zavěste si je do šatníku. V léčitelství se také hojně využívá levandulový stoprocentní esenciální olej, který je oblíbený především v aromaterapii, ale setkáte se s ním i v kosmetice nebo v bylinkových mýdlech vyráběných za studena.

Bylinné čaje

Levandule se také uplatňuje při výrobě bylinkových nálevů, které se nesprávně označují jako čaje, ačkoli neobsahují čajovníkové listy. Tyto čaje bývají určeny pro dobrou náladu, pro dobrý spánek nebo třeba proti nachlazení. Pokud se chystáte na míchání vlastních směsí, doporučujeme levanduli přidat v nižším poměru. Její vůně i chuť jsou totiž natolik silné, že překryjí další bylinky ve směsi.

nejv-ce-t-to-st-edomo-sk-rostlin-vyhovuj-v-h-evn-stanovi-t-s-dob-e-propustnou-p-dou.jpg

Zdroj: archiv redakce

Aby levandule prospívala

Péče o levanduli není nijak složitá, přesto ji nelze vysadit úplně všude. Nejlépe jí budou vyhovovat jižně orientované pozemky, na které po většinu dne dopadají sluneční paprsky. Rozhodně nebude na škodu ani takové stanoviště, které považujete vyloženě za vysýchavé. Levandule nemá ráda dlouhodobé zamokření, naopak s přísuškem si lépe poradí. Proto jí vysazujte pouze do půdy dobře propustné, bohaté na štěrk nebo písek. Právě tyto minerální materiály vytvoří přírodní drenáž, která odvede přebytečnou vodu do podloží. K výsadbě se rozhodně nehodí stanoviště zastíněné s těžkou studenou půdou.

Pokud si budete chtít levanduli namnožit, pak vás jistě potěší, že ani to není složité. Možností je hned několik. V první řadě lze levanduli předpěstovat ze semen ve skleníku. Semena jsou opravdu drobná, proto je nezakrývejte větší vrstvou zeminy, stačí je pouze mírně promíchat s horní vrstvou substrátu. Pokud se levanduli daří na záhonech, kam jste ji vysadili, je možné, že se bude samovolně přesévat. Sazeničky pak můžete jednoduše vyrýt a přesadit tam, kde je potřebujete.

Další možností je množení pomocí řízků, které odebíráme v průběhu léta. Řízky by měly být již mírně dřevnaté, nikoli zcela bylinné. S lepším zakořeněním pomůže namočení řezné rány do gelového nebo práškového stimulátoru. Ty pak vysaďte do substrátu na množení rostlin obohaceném křemičitým pískem.

Foto: Lucie Peukertová

Publikováno: 22.05.2020, Autor: | autor: Lucie Peukertová

Mohlo by vás dále zajímat

Recept na skvělý sirup z levandule

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak udělat z levandule ozdravný sirup

Výroba voňavých smetanových bochánků do koupele a kávového peelingu

Vyrobte si sami smetanové bochánky do koupele a skvělý kávový peeling.

Inspirace na vánoční dekorace

Tipy na vánoční dekorace a výzdobu z koření a kůry ovoce.

Pěstování levandule a možnosti jejího zpracování

Pěstování levandule a možnosti jejího zpracování

Pěstování levandule v květináči

Jak přesadit a jak se starat o levanduli pěstovanou v květináči.

Mrazuvzdorné levandule

Receptář prima nápadů 2018 (21): Mrazuvzdorné levandule

ČTĚTE DÁLE

Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný
Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka, velmi často ho však vídáme na pultech zeleniny a na tržištích. Jak si ho vypěstovat?

Jak pečovat o broméliovité rostliny
Jak pečovat o broméliovité rostliny

Rostliny

Z broméliovitých rostlin máte na výběr opravdu velké množství přitažlivých druhů, které můžete pěstovat s úspěchem v domácích podmínkách.

Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny
Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny

Rostliny

Naše výpěstky jsou neustále něčím napadány a nám nezbývá, než řešit různé postřiky a přípravky proti nemocem a škůdcům hodujícím na naší zelenině.

Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy
Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy

Rostliny

Je mnoho dalších pokojových rostlin, které spolehlivě účinkují proti mnoha různým neduhům. Proč je tedy nezkusit pěstovat třeba i u vás doma?

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.