8 skvělých nápadů, jak pěstovat aromatické rostliny

O léčivých účincích bylinek a aromatických rostlin toho víme již mnoho, ale jaké máme vlastně možnosti jejich pěstování? Vybrat si můžeme z celé řady atraktivních nápadů, stačí si jen zvolit ten šitý na míru přímo vaší zahradě. V těchto tematických výsadbách si můžete vypěstovat bylinky na výrobu bylinných nálevů, do přírodní kosmetiky nebo jen tak pro radost.

8 skvělých nápadů, jak pěstovat aromatické rostliny
8 skvělých nápadů, jak pěstovat aromatické rostliny (Zdroj: shutterstock.com)

Bylinková spirála

V posledních letech jsme si obzvláště oblíbili netradiční typy výsadeb rostlin, a jednou z nich je právě bylinková spirála. Umožňuje praktické využití i poměrně malého prostoru a díky rozdílné orientaci ke světovým stranám se hodí pro pěstování rostlin s různými požadavky na stanoviště. Pro její stavbu se perfektně hodí místní kámen.

Tradiční bylinkoviště

Tato varianta patří mezi nejběžnější na českých zahradách. Jedná se o klasický bylinkový záhonek umístěný například poblíž terasy či letní kuchyně. Druhové složení vychází z našich požadavků. Oblíbené jsou třeba bylinky na letní grilování, druhy na bylinné nálevy a mnoho dalších směsí.

Výsadba bývá doplněna několika většími skupinově položenými kameny, které fungují jako sluneční past, proto se v jejich blízkosti zvláště daří teplomilným bylinkám, které mají v našich klimatických podmínkách jinak problém s přezimováním.

bylinky-p-sob-zvl-t-elegantn-v-prout-n-ch-ko-ch-.JPG

Zdroj: archiv redakce

Lékárenský záhonek

Ideální řešení pro ty z nás, kteří se zajímají o léčivé rostliny vhodné pro výrobu léčivých produktů a domácí kosmetiky. Zvolené druhy obsáhnou potřeby domácí lékárničky. Lékárenské zahrádky se ve středověku vyskytovaly především v klášterních zahradách, kde plnily velice důležitou zásobitelskou funkci.

Bylinné suťovitě

Suťoviště představuje bylinkovou výsadbu v ostrém svahu, kde hraje důležitou roli mulčovací materiál, tedy suť v různých frakcích a skupiny větších kamenů. Často se pro tuto netradiční výsadbu používají levandule nebo různé druhy mateřídoušek, které si poradí s intenzivním slunečním zářením a letním přísuškem. Suťoviště by mělo působit přirozeným dojmem, proto je vhodné pro jeho tvorbu použít místní zdroj kamene.

Smíšená trvalková a bylinková výsadba pro květinové fajnšmekry

Současným trendem v zahradní architektuře jsou prérijní záhony, kde se vedle okrasných trvalek pro výsadbu používají také aromatické léčivky. Vedle klasických okrasných trvalek se tak mohou vyskytovat levandule úzkolisté, saturejka horská, yzop lékařský, dobromysl obecná nebo také pažitka přímořská. Výhodou těchto rostlin jsou nízké nároky na údržbu a poměrně dobrá odolnost vůči suchu.

Bylinky v nádobách

Ten, kdo nemá zahradu nebo nemá prostor na tvorbu záhonku, může volit praktickou alternativu v podobě výsadby do nádob. Pro tento účel lze použít široké spektrum nádob pro běžnou výsadbu nebo také květináče určené přímo pro pěstování bylinek.

8 skvělých nápadů, jak pěstovat aromatické rostliny
8 skvělých nápadů, jak pěstovat aromatické rostliny (Zdroj: archiv redakce)

Bylinkový vrch

Nepříliš známá metoda využívá terénní modelace z přebytečné zeminy, které připomínají vrch nebo kopec. Na jeho stěnách i vrcholu jsou vysazeny různé druhy bylinek v závislosti na jejich stanovištních požadavcích. Jedná se o méně pracnou obdobu bylinkové spirály.

Bylinkový nábytek

Krásné ale poněkud méně běžné řešení bylinkové výsadby, která kromě zdravé sklizně láká také k odpočinku přímo na bylinném porostu. Kromě bylinkového lehátka si můžete vytvořit drnovou mateřídouškovou lavičku inspirovanou středověkou rajskou zahradou nebo třeba křeslo s bylinkami na grilování poblíž zahradního grilu.

Foto: Lucie Peukertová

Publikováno: 16.02.2020, Autor: | autor: Lucie Peukertová

Mohlo by vás dále zajímat

Bylinková zahrada na zámku Kačina

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

O bylinkové zahradě na zámku Kačina a o jejím chodu a udržování se v reportáži podělila Hana Krchová

Domácí bylinkové čaje

Jak si připravit bylinkové čaje doma?

Pomůcka pro sušení bylinek

Na čem nejlépe sušit bylinky? Míra vám předvede, jak si vyrobit takový bylinkový sušák.

Péče o bylinkový záhon

Péče o bylinkový záhon

Přesazování a množení vytrvalých bylin

Jak pečovat o bylinkové záhony po zimě? Odborníci vás naučí, jak přesazovat a množit vytrvalé byliny

Výsadba bylinek

Vysaďte si doma bylinky.

ČTĚTE DÁLE

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?