Neobvyklé pěstební nádoby pro pokojové rostliny

Podíváme-li se na květináče a obaly na pokojové květiny z jiného úhlu pohledu, můžeme docílit až nečekaně překvapivého efektu. V neobvyklé pěstební nádoby můžeme proměnit nečekaně rychle spoustu věcí, které v domácnosti už máme a třeba je již dlouhodobě nevyužíváme. Zvláště pokud vše nepotřebné nemáme ve zvyku hned vyhodit, můžeme mít k dispozici pěknou řádku věcí, které jako pěstební nádoby poskytnou našim pokojovým rostlinám i nám neobvyklou podívanou.

Neobvyklé pěstební nádoby pro pokojové rostliny
Neobvyklé pěstební nádoby pro pokojové rostliny (Zdroj: archiv redakce)

Co se dá využít jako nádoba

Možností je tolik, že vás možná samotné budou napadat další a další. Jako nádobu na pěstování pokojových rostlin můžete využít například starý cedník, prasklé žárovky, kouli z mechu – kokedamu, plechovky od čajů, nádoby odlévané z cementu, vyřazené šuplíky z nočních stolků, vydlabané větve nebo pařezy stromů, různé samorosty, hrnečky, vyřazenou konvičku na čaj, prázdné ulity hlemýžďů, pozinkované kbelíky, nádoby vytvořené z hypertufy, proutěné koše a košíky nebo pojízdné servírovací stolky na kolečkách.

Kreativitě se meze nakladou a záleží na vaší fantazii nebo nalezených kouscích na půdě či ve vetešnictví, které vám udělají radost. Pokud si jen trochu dovedete udělat představu o tom, jak vhodně zkombinovat nádobu s rostlinou, která v ní nejlépe vynikne, máte o krok blíže vytvořit z této netradiční dvojice zajímavý interiérový objekt.

Pěstujete rádi kaktusy?

Zkuste svým kaktusům vytvořit zajímavý pěstební skleníček na okenní parapet například z vyřazeného akvária. Je-li nepotřebné akvárium dostatečně velké, možná se vám do něj vejde vaše sbírka kaktusů celá.

Podobně netradičně působí konferenční stolek, do něhož jsou zapuštěny malé květináčky s netřesky a tlusticemi a dalšími sukulentními rostlinami. Kryt musí být pochopitelně skleněný, jednak aby bylo na rostliny dobře vidět a také proto, aby se jim dostávalo denního světla. Ovšem také z toho důvodu, aby bylo kam pokládat odpolední čaj se sušenkami.

shutterstock-783305692.jpg

Zdroj: archiv redakce

Drhané květinové závěsy

Drhané závěsy na květiny jsou skvělou ukázkou toho, jak se dají skloubit dva koníčky dohromady. Pokud se zatím soustřeďujete pouze na pěstování pokojovek, zkuste i něco z techniky macramé neboli drhání. Závěsy na květiny byly módní v osmdesátkách a nyní jdou do módy znovu. Zavěsíte je pak buďto jednoduše na háček na zdi anebo na kroužek v hmoždince umístěné do stropu.

shutterstock-1080205850.jpg

Zdroj: archiv redakce

Sukulenty kam oko pohlédne

Velmi obdivovanou domácí dekorací se v poslední době staly sukulenty jako netřesky, tlustice a další jim podobné odolné rostliny pěstované v těch nejbizarnějších předmětech. Sukulenty se dobře vyjímají ve starých rámech na obrazy, v magnetech připevněných na korkové zátky nebo v dřevěných krabičkách či v betonu odlévaném do nejrůznějších tvarů.

Podobně zajímavě se dají pěstovat rovněž na vodu a zálivku nenáročné tylandsie. Ty mohou najít svůj domov například ve sklenkách na víno vysypaných dekoračním pískem nebo ve foukaných skleněných baňkách či zkumavkách.

shutterstock-408691384.jpg

Zdroj: archiv redakce

Další možnosti pro uložení pokojových rostlin

Sváteční porcelánová mísa na polévku se může rovněž stát nekonvenční pěstební nádobou. Zvlášť, pokud jí už třeba chybí jedno ucho, anebo polévku servírujete rovnou do talířů.

Také staré klece, které vám doma zbyly po předchozích opeřených nájemnících, můžete osázet rostlinami. Jakmile se mřížovím proderou krásné barevné nebo panašované listy oblíbených druhů pokojových rostlin, vytvoří neobyčejně krásné domácí zákoutí.Foto: Shutterstock.com 

Publikováno: 16.12.2019, Autor: | autor: Zuzana Bohdalová

Mohlo by vás dále zajímat

ČTĚTE DÁLE

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?