Škola zahradní architektury: Vymýšlíme základ zahrady, koncept a studii

Samotné realizaci zahrady na vašem pozemku by v každém případě měla předcházet fáze projekční – tedy ta, při které se vám zahrada zrodí pod rukama ve formě nákresu. Odborník si s touto fází samozřejmě poradí během několika týdnů, ale ani vy byste ji neměli zanedbat. Od čeho tedy začít a co znamenají pojmy koncept a studie?

Realizaci zahrady musí nutně předcházet fáze projekční
Realizaci zahrady musí nutně předcházet fáze projekční (Zdroj: Lucie Peukertová)

Projektová dokumentace se skládá z několika částí, které na sebe logicky navazují a společně vytváří souborné dílo, projekt zahrady.

I v podrobnosti tohoto dokumentu ovšem mohou být výrazné rozdíly, někdy vám totiž i firma specializovaná na přípravu projektové dokumentace může nabídnout „zjednodušenou“ formu projektu, kde mohou chybět například výkresy technických detailů, což je běžné hlavně tehdy, když se nevytváří pro danou zahradu atypické stavby, a tudíž žádný podrobný projekt není potřeba.

Někdy si dokonce i sám klient vyžádá zjednodušení projektu. Co by ale určitě za žádných okolností nemělo v dokumentaci chybět, je koncept a studie, tedy základní stavební kameny zahradního díla.

Koncept: zahrada v hrubém rozvržení

Ačkoli si můžete myslet, že máte zahradu promyšlenou do nejmenšího detailu, nemusí tomu tak být ve skutečnosti. Koncept stojí na prvopočátku podrobné projektové dokumentace a ukazuje členění zahrady do různých kompozičních celků.

Promyslete si celý koncept zahrady
Promyslete si celý koncept zahrady (Zdroj: Lucie Peukertová)

V této fázi ještě nevidíte, kde se nachází jaký druh rostlin, ale je zřejmé, pro jaký účel budou jednotlivé části pozemku sloužit. Výkres je tedy opravdu hrubý, ale je to jedna z nejdůležitějších příček, kterou budete muset při plánování překonat. Právě v této fázi se utřiďují myšlenky a je nutné dodat, že právě dobře vymyšlený koncept umožní založení kvalitní zahrady.

Při tvorbě konceptu se rozhodně nezaměstnávejte myšlenkami na oblíbené druhy rostlin, ale spíše si zakreslete, kde bude garáž, kudy povedou zpevněné povrchy, kde budou plochy pro odpočinek, případně kde se bude nacházet zahrada okrasná či užitková. Detaily budou předmětem dalších výkresů.

Studie: jdeme do podrobností

Tato fáze přímo navazuje na koncept, kde šlo zatím jen o hrubé rozčlenění zahrady do kompozičních celků. Studie umožňuje již podrobnější promyšlení zahrady, ačkoli ani zde nevyčtete jednotlivé druhy rostlin. Je už ale jasné, kde se bude nacházet živý plot, kam si umístíte své oblíbené růže, bylinky nebo květinové záhony. Na studii pak navazují podrobné projekty v čele s osazovacím plánem a výkresy technických prvků.

Vypracujte si osazovací plán
Vypracujte si osazovací plán (Zdroj: Lucie Peukertová)

Hlavně kreslete v měřítku

Zahrádkáři, kteří se pouští do projekce zahrady svépomocí, často zapomínají, že by měli vše zaznamenávat na papír v měřítku. Výsledek pak může být značně zkreslující, protože jednotlivé prvky nedosahují reálných rozměrů. Ideálním měřítkem je 1 : 100, kdy 1 cm na mapě představuje 100 cm ve skutečnosti.

Pravdou ovšem je, že je v tomto měřítku a na běžný rozměr papíru, tedy A4 nebo A3, těžké zahradu zaznamenat, protože se sem prostě nevejde. U malých zahrad není co řešit, ale u těch větších narazíte na problém s tím, že je třeba projekt tisknout na větší formát. Pokud ale přesto nechcete tisknout na větší papír, pak pracujte v měřítku 1:150, které se dá taktéž poměrně dobře převádět.

Čím začít

  • Pokud už tedy víte, v jakém měřítku budete kreslit, pak už je třeba jen zvolit správný podklad. Ideálně se k tomuto účelu hodí podklady zaměření pozemku od geodetů, kteří v terénu zaměří i veškeré stávající prvky včetně studny, oplocení, stromů nebo zpevněných povrchů.
  • Nejdříve si napište, jaké prvky na zahradě určitě chcete mít – například dřevník, garáž, vodní prvky, dětské hřiště, prvky pro odclonění zahrady, květinové výsadby apod.
  • Uvědomte si, že by zahrada měla růst s vámi, zvláště pak s vašimi dětmi, proto je poměrně dobré, aby se zahrada dala dobře přizpůsobovat. Zvláště počítejte s tím, že dětské herní prvky jsou záležitostí jen na pár let, proto by na nich koncepce zahrady určitě neměla být postavena, ale měla by s nimi pracovat naopak pouze jako s dočasnou výbavou.
  • Počítejte s tím, že se do zahrady všechno nevejde, čím méně kompozičních celků si zde naplánujete, tím lépe. Zahradu za každou cenu nepřesycujte, bylo by to na úkor její údržby a samozřejmě také působivosti.

Zdroj informací: Lucie Peukertová

Publikováno: před 1 měsícem

Mohlo by vás dále zajímat

Jak založit bohatou, květnatou louku?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Návod na vytvoření květnaté louky na zahradě

Zdobení vajec - madeirování

Reportáž o zdobení vajec technikou madeirování.

Pěstování batátů na balkóně

Batáty jsou jinak nazývané sladké brambory. Patří mezi plodiny, které u nás nejsou příliš obvyklé. Proto je lepší vyzkoušet pěstovat batáty na balkóně nebo terase v nádobách.

Jak založit pravý úhel?

Při stavbě budete potřebovat založit pravý úhel. Jak na to?

Šikovná pomůcka pro sklenáře

Postavte si doma sami vychytaný převozný zvedák na velké sklo!

ČTĚTE DÁLE

Okouzlující zahrady v bílé a zelené barvě
Okouzlující zahrady v bílé a zelené barvě

Okrasné zahrady

Není snad přirozenější barevné kombinace pro zahradu, než je zelenobílá. Možná i vás příklady takto barevně vyladěných zahrad okouzlí.

Na zahradě využijete neviditelné obrubníky
Na zahradě využijete neviditelné obrubníky

Okrasné zahrady

Nezbytným prvkem pro oddělování jednotlivých ploch, ať již dlážděných, zatravněných nebo ploch, na kterých jsou pěstovány různé rostliny, jsou obrubníky.

Zakomponujte  si do své zahrady prvky japonské architektury
Zakomponujte si do své zahrady prvky japonské architektury

Okrasné zahrady

Velkolepá a dlouholetá tradice japonské architektury je něco, co láká i nás v současnosti sdílet filozofický náhled života s těmito kulturami.

Z neúrodné hroudy se jako mávnutím kouzelného proutku stane relaxační zahrada
Z neúrodné hroudy se jako mávnutím kouzelného proutku stane relaxační zahrada

Okrasné zahrady

Je vaší noční můrou pozemek s neúrodnou půdou, ze které chcete mít krásnou zahradu? Pojďme se podívat, zda je to vůbec možné a co je proto potřeba udělat.

Ninfa patří k nejromantičtějším zahradám Evropy
Ninfa patří k nejromantičtějším zahradám Evropy

Okrasné zahrady

Starověké a středověké město Ninfa, které leží pár kilometrů od Říma, je přeměněno na unikátní přírodní botanickou zahradu, doslova prorůstající zdi ruin.

Pěstovat rostliny je náročnější. Když ale víte, které jsou vhodné...
Pěstovat rostliny je náročnější. Když ale víte, které jsou vhodné...

Okrasné zahrady

Ve svahu mají většinou rostliny málo vláhy. Je proto potřeba vybírat takové druhy, kterým bude méně vody vyhovovat. Zkuste vybrat takové, které svah zpevní.

Založte si zahradu ve stylu Provence. Hlavní roli hraje levandule
Založte si zahradu ve stylu Provence. Hlavní roli hraje levandule

Okrasné zahrady

Levandule je velmi oblíbenou dekorační rostlinou jak v zahradách, tak v interiérech. Její pěstování není náročné. Díky levanduli máte svou vlastní Provence.

Jak také může vypadat malá zahrada
Jak také může vypadat malá zahrada

Okrasné zahrady

Plánování malé zahrady obvykle využívá stejné anebo velmi podobné principy, jako je tomu při úpravě malého interiéru. Zakomponujte originální prvky.

Botanická zahrada v Barceloně – cortenová zahrada
Botanická zahrada v Barceloně – cortenová zahrada

Okrasné zahrady

Botanické zahrady jsou sami o sobě perlami velkých měst a nejinak je tomu také v Barceloně. Vydejte se s námi na prohlídku tímto zajímavým kouskem země.

Nejčastější chyby při zakládání malých zahrad a jak se jim vyhnout
Nejčastější chyby při zakládání malých zahrad a jak se jim vyhnout

Okrasné zahrady

Zakládání malé zahrady může být náročné, ale vyhnutí se chybám pomůže vytvořit krásný a funkční prostor. Plánujte pečlivě a nezapomínejte na pravidelnou údržbu.

Použití palet na zahradě nejen při pěstování ovoce a zeleniny
Použití palet na zahradě nejen při pěstování ovoce a zeleniny

Okrasné zahrady

Palety jsou skvělým materiálem pro zahradnické projekty, které přesahují pouhé pěstování ovoce a zeleniny. Zde se můžete inspirovat.

Jak využít staré židličky k pěstování květin
Jak využít staré židličky k pěstování květin

Okrasné zahrady

Máte doma staré židličky, které už neslouží svému původnímu účelu? Namísto toho, aby skončily na skládce, můžete je kreativně využít k pěstování květin.