Znáte mangold?

Mangold patří k zelenině, která je známá už od dob starých Řeků a Římanů. Má příznivý vliv na zuby, kosti a pleť a dá se také velmi dobře připravovat na způsob špenátu nebo podobně jako chřest. Navíc je velmi vhodný jako dietní pokrm vzhledem k své nízké energetické hodnotě.

Znáte mangold?
Znáte mangold? (Zdroj: shutterstock.com)

Rozhodnete-li se pěstovat mangold na své zahradě, postačí vám osm až deset rostlin pro čtyřčlennou rodinu. Při jeho sběru se listy odlamují po vnějším obvodu, rostlina se tedy sklízí postupně, nikoli celá naráz. Sklízet tak lze mangold v průběhu sezony vlastně několikrát. Ke sklizni jsou připraveny řapíky mangoldu asi po třech měsících od vysetí. Řapík s listy se odřezává či odlamuje těsně u země. Listy pak odstraňte a použijte je například jako špenát, nebo do salátu případně na zapékání, můžete je i plnit.

Mangold je dvouletá cizosprašná rostlina, kterou řadíme mezi zeleninu. V prvním roce na ní vyroste růžice velkých nejčastěji zelených listů. Existují však nejrůznější varianty, takže v závislosti na odrůdě mohou být zdužnatělé řapíky mangoldu i žluté, bílé, nebo červené až nafialovělé. V druhém roce se pak na rostlinách, které často dosáhnou i více než jednoho metru, na konci vysokého stonku objeví lata květů, které postupně dozrávají do semen.

Podle odrůd rozlišujeme mangold listový, který má tenčí řapíky a právě jeho listy se zpracovávají podobným způsobem jako špenát. Řapíkatý mangold nebo mangold chřestový se naopak pěstuje pro využití zdužnatělých řapíků, ze kterých se nejčastěji připravují saláty. Tyto řapíky mají lehce nasládlou chuť podobnou chuti řepy, která je způsobena v nich přítomným betainem.

Pěstování mangoldu není nikterak složité. Snáší dobře i polostín a příznivý vliv na jeho růst má vyšší vlhkost vzduchu a vlhké půdní podmínky. Jeho pěstování je zvlášť vhodné v teplejších oblastech. V oblibě má půdu s vyšším obsahem živin. Lze jej pěstovat i na půdě hnojené chlévskou mrvou. Pozor je třeba dát na to, aby nedošlo k jeho mechanickému poškození například při okopávání nebo namrznutí. I nedostatek vláhy u něj může způsobit nežádoucí vybíhání do květu.

Výsev osiva se provádí až v druhé polovině dubna. Pokud si chceme jeho sklizeň naplánovat až na říjen, postačí, když mangold vysejeme na záhony až po sběru první rané zeleniny. Vyséváme jej do hloubky asi 3 cm do hnízd vzdálených od sebe asi 30 cm. Po vytvoření pěti, šesti pravých listů na rostlinách provedeme jednocení. Na záhonech ponecháme pouze nejsilnější jedince a ty přihnojíme ledkem. Půdu kolem mangoldu v průběhu vegetačního období kypříme pravidelně a také ji odplevelujeme. Zvlášť v suchém období se mangold neobejde bez zálivky.

Pro konzumaci jsou určené mangoldy zvláště pro vysoký obsah vitamínů a nadprůměrné množství vápníku, hořčíku a draslíku. Velmi ceněné jsou i pro vysoký obsah vlákniny. Snižují obsahy kyselin v žaludku a jsou vhodné i při redukčních dietách. Stejně tak jako špenát, můžeme mangold uschovat zamrazený v mikrotenových sáčcích k pozdějšímu upotřebení.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 25.05.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Netradiční druhy zeleniny

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Netradiční druhy zeleniny

Jak pěstovat rebarboru?

Máte rádi rebarboru? Vysaďte si jí na zahradě. Poradíme vám, jaké druhy rebarbory existují a jak se dá využít v kuchyni.

Přímý výsev květin a zeleniny

Ludmila Dušková ukáže jaké květiny a zeleninu můžeme vysadit přímo do záhonu.

Pěstitelská poradna

Kateřina Dušková a Ludmila Dušková si povídají o opomíjených odrůdách zeleniny a novinkách.

Zvadlé listy nejsou na vyhození!

Jak zužitkovat zvadlou zeleninu beze zbytku?

Letní výsev zeleniny

Je tu léto a s ním přichází letní výsev zeleniny. Do země by měla přijít červená řepa, keříčkové fazole nebo třeba špenát. A další zelenina s krátkou vegetační dobou.

ČTĚTE DÁLE

Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný
Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka, velmi často ho však vídáme na pultech zeleniny a na tržištích. Jak si ho vypěstovat?

Jak pečovat o broméliovité rostliny
Jak pečovat o broméliovité rostliny

Rostliny

Z broméliovitých rostlin máte na výběr opravdu velké množství přitažlivých druhů, které můžete pěstovat s úspěchem v domácích podmínkách.

Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny
Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny

Rostliny

Naše výpěstky jsou neustále něčím napadány a nám nezbývá, než řešit různé postřiky a přípravky proti nemocem a škůdcům hodujícím na naší zelenině.

Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy
Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy

Rostliny

Je mnoho dalších pokojových rostlin, které spolehlivě účinkují proti mnoha různým neduhům. Proč je tedy nezkusit pěstovat třeba i u vás doma?

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.