Plektrantusy na balkon i do bytu

Tyto rostliny nepatří rozhodně k žádným novinkám. Mnohé druhy plektrantusů pěstovaly už kdysi naše babičky a nejen proto, že se jim tyto rostliny líbily, ale také proto, že měly a mají mnoho užitečných vlastností.

Plektrantusy na balkon i do bytu
Plektrantusy na balkon i do bytu (Zdroj: shutterstock.com)

Například kopřivotvarý Plectranthus fruticosus býval pěstován jako rostlina se schopností odhánět šatní moly a také podle toho dostal své lidové pojmenování – molice.

Celý rod Plektranthus čítá snad 350 druhů, které rostou rozšířené po tropech celého světa. Plektrantusy mají tkáně hojně prostoupené vonnými silicemi, a tak není divu, že v minulosti byly hojně využívány jako léčivky a také jako koření. Kdysi dávno se věřilo, že stačí do místnosti uložit jedinou tuto rostlinu a zmírní to revmatické potíže.

Některé druhy jsou velmi zajímavě vybarvené, jejich listy jsou zdobené, lemované bílými okraji, působivě zaoblené, další mají krásně barevnou žilnatinu, jiné naprosto okouzlující m způsobem voní. Některé však vypadají jako zcela obyčejná kopřiva, ale jejich pyskaté květy složené v bohatá květenství v nejrůznějších odstínech fialové, růžové, modré nebo bílé jsou opravdu okouzlující. Africké druhy Plectranthus esculents a Plectranthus edulis vytvářejí dokonce podzemní hlízy, které se v tropech sklízejí pod názvem „kafferské brambory“, aby byly následně konzumovány.

Několik druhů plektrantusů má přepadavý růst, skvěle se tedy hodí do balkonových truhlíků, nádob, na terasy. Tradičně se množí odstřiženými výhonky uloženými na nějakou dobu do sklenice s vodou. A jako z vody opravdu rostou. A právě i vzhledem k bohatým přírůstkům skvěle vyplní každý volný prostor truhlíku. Vzhledem k dostatku světla a tepla se jim na balkónech daří opravdu skvěle. Jejich bujný růst zde ukončí až příchod podzimních mrazíků.

K těmto typům se řadí například natalský Plectranthus verticillatus. Roste stejně dobře v polostínu i na slunci. Jeho odlámané, nebo odstřihnuté výhonky velmi snadno zakořeňují. Poznáte ho podle okrouhlých bledě zelných listů, které jsou na rozdíl od listů jiných odrůd téměř lysé. Na plném světle se jeho listy ze spodní strany probarvují až do růžova.

Listy zdobené síťnatou do šeda zabarvenou kresbou má další druh Plectranthus oertendahlii. Jeho stonky jsou purpurové. Tento druh zůstává kompaktnější, a proto je zvláště vhodný pro pěstování v bytech. Z času na čas se na něm objevují hrozny bílých květů.

K nejběžnějším hrnkovým květinám patříval a dosud v Evropě patří druh Plectranthus fruticosus. Vadnoucí větévky tohoto druhu bývaly zavěšovány do šatních skříní jako přírodní odpuzovače molů. Jeho rychlý růst mu vysloužil pověst rostliny spolehlivě vyplňující na zahradách a v záhonech hluchá místa. Ve své domovině dorůstá jako polokeř až do výšky 2 metrů. Jeho květy jsou levandulově zabarvené bohatě rostoucí v hroznech. Tato odrůda je s úspěchem pěstována již od sedmdesátých let 18. století.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 25.05.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Chov sklípkanů

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Sklípkani se od pavouků liší svou velikostí a rozeznávávají se tři druhy. Pan Šťastný poradí, jak se o jednotlivé druhy starat a prozradí vše, co potřebujete k chovu sklípkanů vědět.

Královny lilie

Povíme vám, kolik odrůd lilií existuje, kde se pěstují a jaký je rozdíl mezi různými kořeny. Následně jak cibuli dobře vysadit, co znamená šupinování a jak ho provést.

Různé druhy koření

Pokud rádi vaříte, jistě se zajímáte o různé druhy koření. Pomůžeme vám se orientovat při výběru.

Opomíjené druhy zeleniny

Jaké znáte zapomenuté druhy zeleniny?

Sklizeň citrusů

Sklizeň citrusů

Podzimní zelenina

Podzimní zelenina

ČTĚTE DÁLE

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?