Curcuma longa – exotická kráska s léčivými schopnostmi

Curcuma longa – půvabná rostlina, která má pro nás Evropany nádech exotiky, jelikož její původ sahá do Indie, odkud se k nám pravděpodobně někdy v 15. století dostala. Jedná se o zázvorovitou rostlinu, která má přímo neuvěřitelné léčebné účinky, tedy spíše prášek získávaný rozemletím jejího válcovitého kořene.

Curcuma longa – exotická kráska s léčivými schopnostmi
Curcuma longa – exotická kráska s léčivými schopnostmi (Zdroj: shutterstock.com)

V polovině 16. století se voňavý kořen stal součástí různých jídel a nápojů již i v Evropě. Kromě zázvorů jsou blízkými příbuznými kurkumy i alpinie a kempferie. Alpinie nachová má však svůj původ v Malajsii, kde dostala své jméno podle nápadného zbarvení květů a říká se jí červený zázvor.

Kurkuma je v současnosti pěstována nejčastěji v oblastech s tropickým klimatem, jako je Indie a Čína, Sumatra, ale i v jiných oblastech. U nás se s ní setkáváme jako s pokojovou rostlinou s fascinujícími květy. Jako řezaná květina bývá využívána do svatebních kytic anebo do exotických vazeb. Rostlina má dlouhé protáhle vejčité listy a dosahuje při dobrých růstových podmínkách výšky mezi 0,5 až 1 metr.

Za léčivou část se považuje její kořen, tedy oddenky, které se sklízejí, čistí, suší a melou nebo drtí. A právě v této formě se s ní setkáváme nejčastěji, s kurkumou rozemletou na prášek, se specifickou chutí, vůní i barvou. Bývá součástí nejrůznějších dochucovadel, omáček k masům, dresingů, hořčic, kari a pro svou specifickou sytě žlutou barvu získala označení žlutý zázvor.

Jejím dalším lidovým označením je indický šafrán, protože se z ní získává výrazně žluté barvivo, kurkumin. Jelikož je velmi účinné a pro lidský organismus nejen neškodné, ale co víc, dokonce prospěšné, barví se s pomocí kurkumy i potraviny, například máslo, sýry anebo cukrovinky i likéry. Dříve se kurkuminu hojně využívalo i při barvení v malířství.

Již od středověku je kurkuma využívána v léčitelství. Antioxidanty v ní obsažené mají dokonce významné schopnosti v boji s rakovinou. Běžně napomáhá trávení díky zvyšování produkce trávících šťáv. Preventivně působí proti mozkové mrtvici, zevně slouží k výrobě obkladů na artrotické klouby a má celkově velmi výrazné protizánětlivé a antibiotikální účinky.

Jedná se sice o trvalou rostlinu, ale v našich podmínkách se pěstuje v nádobách a spíše jako pokojová rostlina, která na podzim zatahuje. Zimu u nás přečká nejlépe ve skleníku nebo zimní zahradě, ideálně při teplotě okolo 10°C. Během své vegetace vyžaduje poměrně bohatou zálivku. Daří se jí v písčitohlinité půdě. Před novou sezonou jí opětovně dopřejeme i novou zeminu.

Nejčastěji se s kurkumou setkáváme v podobě lila fialových květů. Může mít však i květy bílé. Dolů si ji pořizujeme častěji spíše jako řezanou než hrnkovou rostlinu. Není vhodná pro pěstování v panelácích ani jinde, kde jí nemůžeme dopřát v průběhu zimy odpočinek a stálou nízkou teplotu avšak v bezmrazém prostředí.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 25.05.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Pnoucí pokojové rostliny

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jaké konstrukce použít na pnoucí pokojové rostliny ví Dáša Kouřilová.

Množení pokojových rostlin

Množení pokojových rostlin je velmi užitečné. Zjistíte, jaké možnosti existují, jaké jsou jejich výhody a jak funguje technika řízkování.

Jak připravit zahradní rostliny na zimu

S příchodem zimy nás čeká stejná péče o rostliny a stromy, jako je tomu na jaře. Pouze vykováváme jiné činnosti.

Akvarijní rostliny a péče o ně

Péče o rostliny v akváriu. Dodávání živin, hnojení, správné nasvícení akvária.

Škůdci na pokojových rostlinách

Jan Kopřiva radí jak na likvidaci škůdců na pokojových rostlinách.

Zazimování letněných pokojových rostlin

Reportáž o zazimování letněných pokojových a teplomilných rostlin, jak je správně očistit, ošetřit proti škůdcům, jak je správně připravit přezimování v bytě.

ČTĚTE DÁLE

Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný
Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka, velmi často ho však vídáme na pultech zeleniny a na tržištích. Jak si ho vypěstovat?

Jak pečovat o broméliovité rostliny
Jak pečovat o broméliovité rostliny

Rostliny

Z broméliovitých rostlin máte na výběr opravdu velké množství přitažlivých druhů, které můžete pěstovat s úspěchem v domácích podmínkách.

Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny
Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny

Rostliny

Naše výpěstky jsou neustále něčím napadány a nám nezbývá, než řešit různé postřiky a přípravky proti nemocem a škůdcům hodujícím na naší zelenině.

Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy
Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy

Rostliny

Je mnoho dalších pokojových rostlin, které spolehlivě účinkují proti mnoha různým neduhům. Proč je tedy nezkusit pěstovat třeba i u vás doma?

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.