Jitrocel na kašel i pro dobré trávení

Zase vás v zimě trápil kašel, rýma, každou chvíli vás postihla nějaká viróza? Za sirupy a kapičky jste utratili v lékárně majlant? Zkuste to podomácku, vyrobte si sirup vlastní – léto je doba, kdy se sbírá jeho hlavní složka – jitrocelové listí.

Jitrocel na kašel i pro dobré trávení
Jitrocel na kašel i pro dobré trávení (Zdroj: shutterstock.com)

Rostlin rodu jitrocel (Plantago) existuje na 200 druhů a jsou rozšířené po celém světě. Přizpůsobivý druh najdeme jak na vlhkých loukách, tak na suchých skalách hor. Také u nás roste několik druhů, lišících se především tvarem listů. Zatímco jitrocel kopinatý má růžici štíhlých dlouhých listů, jitrocel prostředníjitrocel větší mají listy široké, oválné, s typickou špičkou na konci a silným žilkováním. Zdálo by se, že jitrocely mají v přírodě snadný život, přesto i mezi nimi najdeme kriticky ohrožené druhy. U nás je to například jitrocel černavý sudetský, na Slovensku se ještě velice vzácně vyskytuje jitrocel černavý karpatský, který u nás z přírody již zcela vymizel. Některé druhy se totiž vyvinuly v úzce vymezeném krajinném systému – a pokud zde došlo k poškození jejich přirozeného prostředí, vysušily se nebo úplně zlikvidovaly louky, kde rostliny rostly, druh vymizel. Některé druhy pak sice prosperují v jiných částech světa, u nás ale také přišly o své přirozené prostředí, a jsou proto silně ohrožené. Tak dopadl třeba zajímavý jitrocel písečný, důkaz přizpůsobivosti druhu, který se adaptoval na po většinu roku suché písčité naplaveniny Labe a řek Jižní Moravy. Na první pohled byste ho mezi jitrocely asi nezařadili, nemá totiž listovou růžici, ale přímou lodyhu jen s pár pokroucenými štíhlými listy. Vysoký druh mokrých luk teplých částí Jižní Moravy jitrocel nejvyšší už se také vyskytuje jen velmi vzácně. Z druhů, které patří do jiných krajů, se u nás pěstuje jitrocel indický, a to pro léčivé účinky semen, která určitě znáte spíše pod názvem psyllium.

Všechny u nás volně rostoucí druhy jsou považovány za léčivky, nejvyšší obsah látek účinných především na kašel jakéhokoliv původu má ale jitrocel kopinatý. V listech jsou obsaženy slizové látky, kyselina křemičitá, kyselina citronová, enzymy invertin a emulsin, vitamin C, třísloviny, hořčiny, draselné soli, zinek, měď, kumariny a fitoncidní látky – přírodní antibiotika. Z nich je nejvýznamnější přítomnost glykosidu aukubin, využívaného na léčbu vředových chorob žaludku a dvanáctníku. Aukubin a slizové látky jsou tím, co pomáhá léčit kašel, odhleňovat dutiny.

Jitrocel na kašel i pro dobré trávení
Jitrocel na kašel i pro dobré trávení
Jitrocel na kašel i pro dobré trávení
Jitrocel na kašel i pro dobré trávení
Jitrocel na kašel i pro dobré trávení
Jitrocel na kašel i pro dobré trávení

S aukubinem je ovšem při sběru trochu potíž – v listech se ho nastřádá největší množství teprve v době, kdy jde rostlina do květu. Jenže stvoly s květy se nesbírají, takže pokud jdete na jitrocel s kosou, neřkuli při pěstování ve velkém se sekacím strojem, musíte listy sbírat v době, kdy rostliny ještě nekvetou. Tady máte nejlepší důvod, proč se do sběru listů pustit sami a ručně trhat jen listy v době, kdy rostliny začnou nasazovat na květ. Vhodná doba je prakticky po celé léto, od začátku června do srpna. Jitrocel na čaj je třeba usušit ve vrstvě asi 5 cm silné, lépe ve stínu než na slunci. Obracet se musí velmi opatrně, jakmile totiž listy polámete, zhnědnou a droga ztratí účinné látky. Nejlepší je jitrocelové listy zpracovat na sirup ihned po sběru. Můžete vylisovat šťávu a svařit ji s cukrem, nejúčinnější je ovšem sirup nepřevařovaný (proto samozřejmě sbíráme jitrocel jen na čistých loukách vzdálených prašným cestám a silnicím). Do sklenice dáte vrstvu jitrocelových listů, zasypete cukrem a důkladně upěchujete. Tak pokračujete, až je sklenice plná. Pak ji dobře uzavřete a necháte na slunném místě, až listy pustí šťávu a cukr se rozpustí. Pak přecedíte, sirup slijete do lahviček, které dobře uzavřete a skladujete ve studeném sklepě nebo v chladničce. Takto vám zaručeně vydrží po celou zimu. Z pětilitrové sklenice naložených listů získáte asi dva litry sirupu.

V přecezených listech zůstává ještě mnoho přírodního zdraví, je tedy škoda je nevyužít znovu. Můžete k nim přidat další bylinky – například tymián, dobromysl, lipový květ, diviznu, semena anýzu a fenyklu – a zalít vše čtyřicetiprocentním lihem, po domácnostech se na to používá nejlépe kvalitní režná pálenka. Sklenici opět dobře uzavřete a necháte byliny louhovat asi dva měsíce, poté slijete, byliny vylisujete a šťávu přidáte do výluhu. Tato tinktura samozřejmě není vhodná pro děti a ani řidiči si ji nedají před jízdou, je ale stejně účinná jako sirup.

Sirup i tinktura se dají užívat dlouhodobě – jitrocel neobsahuje žádnou drogu, která by měla nežádoucí vedlejší účinky. Je to pohotovostní přípravek, jakmile máte pocit, že kolem vás prošla nějaká podzimní a zimní infekce horních cest dýchacích, dejte si třikrát denně lžíci sirupu nebo lžičku tinktury. Pokud vás už kašel a rýma začnou trápit, užívejte až pětkrát denně.

Sběr jitrocele na loukách je dost pracná záležitost. Pokud máte v zahradě třeba někde kolem zadní části plotu nevyužité místo, můžete si jitrocel kopinatý vysít. Preferuje hlubší, humózní, vlhké půdy, ale dobře se mu daří i v půdách lehčích. Dobře snáší zastínění. Rostlina na jednom stanovišti vydrží řadu let, nevymrzá. Množí se samovýsevem a v kořenech přežívá zimu až dvanáct let.

Psyllium – jitrocel indický, se užívá k jiným účelům. Jeho semena – ať už drcená nebo zpracovaná do kapslí – obsahují množství rozpustné i nerozpustné vlákniny. Ta nabobtnáním vytváří pocit falešného zasycení, což je vhodné při redukčních dietách. Vzniklý gel pohlcuje nadbytečnou tekutinu a prostým bobtnáním – mechanickou silou jako píst – odsouvá z trávicího traktu škodlivé splodiny. Potenciální škodlivé látky jsou ve střevech gelem absorbovány a snižuje se tak jejich kontakt se sliznicemi žaludku a střev. Psyllium tak napomáhá správnému vyměšování, ale také podporuje správný metabolismus zejména tuků, což prospívá udržování správné hladiny cholesterolu. Jitrocel indický se u nás dá pěstovat na teplém, slunném stanovišti v běžné půdě. Je to jednoletá bylina, při sběru semen si tedy ponechte část na vysévání v příštím roce.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 25.05.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Zelený nápoj

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Pan Jaroslav Zajíček nám připraví zelený nápoj. Řekne nám, co do něj patří, a k čemu slouží.

Král silnic jitrocel

Jitrocel je sice plevel, ale zároveň je to i léčivka. Zjistíte, co obsahuje a na co kromě rýmy, kašle a detoxikace je dobrý. Zároveň ukážeme, jak si z něj vyrobit užitečný sirup.

Nové agresivní plevele

Nové agresivní plevele

Péče o trávník bez plevele

Správný postup, jak se posarat na podzim o trávník.

Sirup z oblíbených bylinek

Jak si doma vyrobit zdravý bylinný sirup?

ČTĚTE DÁLE

Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný
Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka, velmi často ho však vídáme na pultech zeleniny a na tržištích. Jak si ho vypěstovat?

Jak pečovat o broméliovité rostliny
Jak pečovat o broméliovité rostliny

Rostliny

Z broméliovitých rostlin máte na výběr opravdu velké množství přitažlivých druhů, které můžete pěstovat s úspěchem v domácích podmínkách.

Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny
Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny

Rostliny

Naše výpěstky jsou neustále něčím napadány a nám nezbývá, než řešit různé postřiky a přípravky proti nemocem a škůdcům hodujícím na naší zelenině.

Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy
Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy

Rostliny

Je mnoho dalších pokojových rostlin, které spolehlivě účinkují proti mnoha různým neduhům. Proč je tedy nezkusit pěstovat třeba i u vás doma?

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.