Jitrocel na kašel i pro dobré trávení

Zase vás v zimě trápil kašel, rýma, každou chvíli vás postihla nějaká viróza? Za sirupy a kapičky jste utratili v lékárně majlant? Zkuste to podomácku, vyrobte si sirup vlastní – léto je doba, kdy se sbírá jeho hlavní složka – jitrocelové listí.

Jitrocel na kašel i pro dobré trávení
Jitrocel na kašel i pro dobré trávení (Zdroj: shutterstock.com)

Rostlin rodu jitrocel (Plantago) existuje na 200 druhů a jsou rozšířené po celém světě. Přizpůsobivý druh najdeme jak na vlhkých loukách, tak na suchých skalách hor. Také u nás roste několik druhů, lišících se především tvarem listů. Zatímco jitrocel kopinatý má růžici štíhlých dlouhých listů, jitrocel prostředníjitrocel větší mají listy široké, oválné, s typickou špičkou na konci a silným žilkováním. Zdálo by se, že jitrocely mají v přírodě snadný život, přesto i mezi nimi najdeme kriticky ohrožené druhy. U nás je to například jitrocel černavý sudetský, na Slovensku se ještě velice vzácně vyskytuje jitrocel černavý karpatský, který u nás z přírody již zcela vymizel. Některé druhy se totiž vyvinuly v úzce vymezeném krajinném systému – a pokud zde došlo k poškození jejich přirozeného prostředí, vysušily se nebo úplně zlikvidovaly louky, kde rostliny rostly, druh vymizel. Některé druhy pak sice prosperují v jiných částech světa, u nás ale také přišly o své přirozené prostředí, a jsou proto silně ohrožené. Tak dopadl třeba zajímavý jitrocel písečný, důkaz přizpůsobivosti druhu, který se adaptoval na po většinu roku suché písčité naplaveniny Labe a řek Jižní Moravy. Na první pohled byste ho mezi jitrocely asi nezařadili, nemá totiž listovou růžici, ale přímou lodyhu jen s pár pokroucenými štíhlými listy. Vysoký druh mokrých luk teplých částí Jižní Moravy jitrocel nejvyšší už se také vyskytuje jen velmi vzácně. Z druhů, které patří do jiných krajů, se u nás pěstuje jitrocel indický, a to pro léčivé účinky semen, která určitě znáte spíše pod názvem psyllium.

Všechny u nás volně rostoucí druhy jsou považovány za léčivky, nejvyšší obsah látek účinných především na kašel jakéhokoliv původu má ale jitrocel kopinatý. V listech jsou obsaženy slizové látky, kyselina křemičitá, kyselina citronová, enzymy invertin a emulsin, vitamin C, třísloviny, hořčiny, draselné soli, zinek, měď, kumariny a fitoncidní látky – přírodní antibiotika. Z nich je nejvýznamnější přítomnost glykosidu aukubin, využívaného na léčbu vředových chorob žaludku a dvanáctníku. Aukubin a slizové látky jsou tím, co pomáhá léčit kašel, odhleňovat dutiny.

Jitrocel na kašel i pro dobré trávení
Jitrocel na kašel i pro dobré trávení
Jitrocel na kašel i pro dobré trávení
Jitrocel na kašel i pro dobré trávení
Jitrocel na kašel i pro dobré trávení
Jitrocel na kašel i pro dobré trávení

S aukubinem je ovšem při sběru trochu potíž – v listech se ho nastřádá největší množství teprve v době, kdy jde rostlina do květu. Jenže stvoly s květy se nesbírají, takže pokud jdete na jitrocel s kosou, neřkuli při pěstování ve velkém se sekacím strojem, musíte listy sbírat v době, kdy rostliny ještě nekvetou. Tady máte nejlepší důvod, proč se do sběru listů pustit sami a ručně trhat jen listy v době, kdy rostliny začnou nasazovat na květ. Vhodná doba je prakticky po celé léto, od začátku června do srpna. Jitrocel na čaj je třeba usušit ve vrstvě asi 5 cm silné, lépe ve stínu než na slunci. Obracet se musí velmi opatrně, jakmile totiž listy polámete, zhnědnou a droga ztratí účinné látky. Nejlepší je jitrocelové listy zpracovat na sirup ihned po sběru. Můžete vylisovat šťávu a svařit ji s cukrem, nejúčinnější je ovšem sirup nepřevařovaný (proto samozřejmě sbíráme jitrocel jen na čistých loukách vzdálených prašným cestám a silnicím). Do sklenice dáte vrstvu jitrocelových listů, zasypete cukrem a důkladně upěchujete. Tak pokračujete, až je sklenice plná. Pak ji dobře uzavřete a necháte na slunném místě, až listy pustí šťávu a cukr se rozpustí. Pak přecedíte, sirup slijete do lahviček, které dobře uzavřete a skladujete ve studeném sklepě nebo v chladničce. Takto vám zaručeně vydrží po celou zimu. Z pětilitrové sklenice naložených listů získáte asi dva litry sirupu.

V přecezených listech zůstává ještě mnoho přírodního zdraví, je tedy škoda je nevyužít znovu. Můžete k nim přidat další bylinky – například tymián, dobromysl, lipový květ, diviznu, semena anýzu a fenyklu – a zalít vše čtyřicetiprocentním lihem, po domácnostech se na to používá nejlépe kvalitní režná pálenka. Sklenici opět dobře uzavřete a necháte byliny louhovat asi dva měsíce, poté slijete, byliny vylisujete a šťávu přidáte do výluhu. Tato tinktura samozřejmě není vhodná pro děti a ani řidiči si ji nedají před jízdou, je ale stejně účinná jako sirup.

Sirup i tinktura se dají užívat dlouhodobě – jitrocel neobsahuje žádnou drogu, která by měla nežádoucí vedlejší účinky. Je to pohotovostní přípravek, jakmile máte pocit, že kolem vás prošla nějaká podzimní a zimní infekce horních cest dýchacích, dejte si třikrát denně lžíci sirupu nebo lžičku tinktury. Pokud vás už kašel a rýma začnou trápit, užívejte až pětkrát denně.

Sběr jitrocele na loukách je dost pracná záležitost. Pokud máte v zahradě třeba někde kolem zadní části plotu nevyužité místo, můžete si jitrocel kopinatý vysít. Preferuje hlubší, humózní, vlhké půdy, ale dobře se mu daří i v půdách lehčích. Dobře snáší zastínění. Rostlina na jednom stanovišti vydrží řadu let, nevymrzá. Množí se samovýsevem a v kořenech přežívá zimu až dvanáct let.

Psyllium – jitrocel indický, se užívá k jiným účelům. Jeho semena – ať už drcená nebo zpracovaná do kapslí – obsahují množství rozpustné i nerozpustné vlákniny. Ta nabobtnáním vytváří pocit falešného zasycení, což je vhodné při redukčních dietách. Vzniklý gel pohlcuje nadbytečnou tekutinu a prostým bobtnáním – mechanickou silou jako píst – odsouvá z trávicího traktu škodlivé splodiny. Potenciální škodlivé látky jsou ve střevech gelem absorbovány a snižuje se tak jejich kontakt se sliznicemi žaludku a střev. Psyllium tak napomáhá správnému vyměšování, ale také podporuje správný metabolismus zejména tuků, což prospívá udržování správné hladiny cholesterolu. Jitrocel indický se u nás dá pěstovat na teplém, slunném stanovišti v běžné půdě. Je to jednoletá bylina, při sběru semen si tedy ponechte část na vysévání v příštím roce.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 25.05.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Zelený nápoj

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Pan Jaroslav Zajíček nám připraví zelený nápoj. Řekne nám, co do něj patří, a k čemu slouží.

Král silnic jitrocel

Král silnic jitrocel

Nové agresivní plevele

Nové agresivní plevele

Péče o trávník bez plevele

Správný postup, jak se posarat na podzim o trávník.

Sirup z oblíbených bylinek

Jak si doma vyrobit zdravý bylinný sirup?

ČTĚTE DÁLE

Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina
Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina

Rostliny

Nerovnocenný boj člověka s přírodou, který často vyhrává plevel, je jako boj s větrnými mlýny. Některé druhy jitrocele jsou zvlášť odolné a úporné.

Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky
Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky

Rostliny

Užitečný plevel je všudypřítomný – avšak není to jen škůdce, protože najde hojné využití v kuchyni a také ve vaší domácí lékárničce.

Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem
Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem

Rostliny

Jitrocel prostřední je vytrvalá rostlina, která se vyskytuje jako nepříjemný plevel v trávnících. Jeho likvidace je praktičtější pomocí selektivních herbicidů.

Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok
Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok

Rostliny

Borka stromu je odumřelá povrchová vrstva na kmeni, která má různou tloušťku. Zahrádkáři ji odstraňují – zároveň se tak zbavují i zazimovaných škůdců.

Jitrocel jako otravný plevel na našich zahradách
Jitrocel jako otravný plevel na našich zahradách

Rostliny

Jitrocel je noční můrou zahrádkářů. Některé druhy se chovají velmi invazivně a zaplavují naše zahrady. Jak se tohoto plevele zbavit jednou provždy?

V květináčích zůstanou jarní květiny v bezpečí
V květináčích zůstanou jarní květiny v bezpečí

Rostliny

Cibuloviny v nádobách jsou alternativou výsadby na záhoně. Vypadají v nich stejně krásně, ale zároveň jsou v bezpečí před nejrůznějšími škůdci.

Solitérní keře na každou zahradu
Solitérní keře na každou zahradu

Rostliny

Okrasné solitérní keře mají své místo v každé zahradě. Nejenže ji zkrášlují, ale dodávají jí na zajímavosti. Víte, které dřeviny jsou do naší zahrádky vhodné?

Užitečná pícnina nemá na zahradě co dělat
Užitečná pícnina nemá na zahradě co dělat

Rostliny

Travina jílek je u nás velmi běžná a roste nejen ve volné přírodě, ale zemědělci ji využívají jako užitečnou pícninu. Na zahradě se ovšem mění v plevel.

Zelí čínské je nepříliš známá zelenina, kterou musíte pěstovat
Zelí čínské je nepříliš známá zelenina, kterou musíte pěstovat

Rostliny

Pěstování zelí patří k tradici na nejedné zahrádce. Nehledáte však alternativu k listovým salátům? Pak určitě vyzkoušejte zelí čínské.

Česnek je zdrojem kvalitní úrody, jak jej pěstovat?
Česnek je zdrojem kvalitní úrody, jak jej pěstovat?

Rostliny

Česnek je modlou mezi zahradními plodinami, které si můžete vypěstovat. Pokud pěstování česneku sami zatím nezvládnete, poradíme vám, jak na to.

Zlatovláska z říše jarních květin, která je požehnáním i postrachem
Zlatovláska z říše jarních květin, která je požehnáním i postrachem

Rostliny

Léčivá pampeliška roste na každém kroku a patří k našim nejoblíbenějším léčivým rostlinám. Na trávníku se ale může stát postrachem.

Jetel zvrhlý není zvrhlík, ale kulturní doplňková pícnina
Jetel zvrhlý není zvrhlík, ale kulturní doplňková pícnina

Rostliny

Víceleté plevele, jako třeba jetel zvrhlý, jsou sice užitečné rostliny pro krmení hospodářských zvířat, ale na trávníku v zahradě je vidí lidé dost neradi.