Barevný svět hledíkovek

Ne všichni máme zelené prsty, aby nám pod rukama vzešlo vše, co zasadíme. Zkrášlit si ale zahradu, balkon, terasu nebo i pokoj v sezóně pestrými květy přesto toužíme. Abychom si tedy nekomplikovali život tím, že jedna rostlina potřebuje to a jiná zas něco jiného, je ideální zvolit jeden druh. Nejlépe takový, který nabízí barvami květů nejrůznější možnosti kombinací.

Barevný svět hledíkovek
Barevný svět hledíkovek (Zdroj: shutterstock.com)

Hledíkovek (Nemesia) je okolo dvaceti druhů, vesměs původem z jižní Afriky. Protože naprostá většina jsou letničky, nebyl problém je přenést do chladnějších pásem, kde jim sezóna od pozdního jara do podzimu stačí na jejich krátký život. Příroda sama nabídla šlechtitelům druhy různého vzrůstu od nízkých drobných rostlinek až po bujné keře s často převislými stonky. Dnes se pěstují jak variety původních druhů, tak nejrůznější kříženci a hybridy.

Žádná barva nechybí

Existují květiny, z jejichž genetického materiálu některou barvu prostě nestvoříte. Tak zůstane věčným snem šlechtitelů modrá růže nebo legendární modrá chryzantéma zvěčněná v povídce Karla Čapka. Hledíkovky zato barvami přímo hýří. Jejich pyskaté a často i ostruhaté květy mohou být bílé, žluté, oranžové, červené, fialové i modré. I v přírodě najdeme dvoubarevné, například bílé se žlutou skvrnou uvnitř kalichu. Šlechtěním pak byly stvořeny odrůdy tečkované, jinobarevné na kraji kalicha, zkrátka tak barevné, že když vysadíte různé odrůdy vedle sebe, budou až oči přecházet.

Vyjmenovávat kultivary zde ani není možné, existuje jich najdete bezpočet a pokud se pro tuto letničku rozhodnete, určitě stojí zato se poohlédnout po zahradnictví, kde se jejich pěstováním dlouhodobě zabývají. Začátečníci nejspíš sáhnou po směsi barev ´CARNAVAL´ hledíkovky žláznaté. Není ovšem jisté, jaká semena jsou ve směsi namíchaná, navíc některá mohou být životaschopnější a ostatní pak již v raném stadiu přerostou a zadusí. Lepší je tedy rozhodně volit jednotlivé kultivary, vysít je zvlášť a teprve vzrostlé sazeničky kombinovat do pestrých směsí.

Ideální do nádob

Hledíkovky mají poměrně křehké stonky a listy a jsou dost choulostivé na přemokření, v záhonu je tedy riziko, že při deštivém počasí rychle přestanou kvést a zajdou. Zato v truhlíku na okně nebo v závěsném květináči vám budou bohatě vykvétat od začátku června až do září, stačí je uprostřed léta po prvním květu sestřihnout. Právě v závěsných květináčích jsou pestré směsi nejkrásnější, hledíkovky tvoří převisy až 30 cm dlouhé a plně kvetou v celé délce stonku. Potřebují vzdušnou na živiny bohatou zeminu, během léta pravidelně přihnojovanou zejména v nádobách, kde se půda rychle vyčerpává. Hledíkovky mají rády slunce až polostín, na prudkém slunci ale rychle odkvétají, takže je raději nedáváme na jižní stranu domu, kde pálí polední slunce. Zaléváme tak, aby přebytečná voda nezůstávala v nádobě. V dubnu si sazeničky předpěstujeme ze semínek, vyrostou rychle během dvou týdnů. V květnu po mrazech pak vyjednocené a přesazené vzrostlé sazenice umístíme ven.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 25.05.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Pnoucí pokojové rostliny

Jaké konstrukce použít na pnoucí pokojové rostliny ví Dáša Kouřilová.

Množení pokojových rostlin

Množení pokojových rostlin je velmi užitečné. Zjistíte, jaké možnosti existují, jaké jsou jejich výhody a jak funguje technika řízkování.

Jak připravit zahradní rostliny na zimu

S příchodem zimy nás čeká stejná péče o rostliny a stromy, jako je tomu na jaře. Pouze vykováváme jiné činnosti.

Akvarijní rostliny a péče o ně

Péče o rostliny v akváriu. Dodávání živin, hnojení, správné nasvícení akvária.

Škůdci na pokojových rostlinách

Jan Kopřiva radí jak na likvidaci škůdců na pokojových rostlinách.

ČTĚTE DÁLE

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?