Pěstujeme bambus – jak začít

Bambus představuje univerzální rostlinu. A také velmi efektní. Jeho pěstování není nijak složité a náročné, přece jen je ale dobré seznámit se s jeho požadavky na péči, typ zeminy a stanoviště. Pak už je na řadě výběr toho správného druhu bambusů. Nejlépe je koupíte v bambusáriu, školce specializované na zimovzdorné bambusy.

Pěstujeme bambus – jak začít
Pěstujeme bambus – jak začít (Zdroj: archiv redakce)

Zajímavost: Na obrázku je květ bambusu Fargesia nitida, který po odkvětu uhyne. Pro jiné druhy ale kvetení není fatální, po odkvětu pokračují v růstu.

Dekorativní menší typy bambusů se hodí do malých zahrad. Oživí i nevelký dvorek, zejména když jej doplníme kameny, rohožemi a efektním nasvícením. Menší bambus uplatníme také v truhlících, květináčích a na terasách a balkonech. Slouží pak jako pozadí barevným květinám, jako pohledová clona a či předěl. Mohutné, vzrůstné a vysoké odrůdy vyniknou ve velkých rozlehlých zahradách. A to převážně jako pozadí květinových skupin i jako zajímavé solitéry, ale také jako celé bambusové háje, místa ideální relaxace.

TIP: 
Podívat se bambusy jděte do Botanické zahrady v Praze-Troji  nebo do zoologické zahrady v  Liberci. A vybíráme pro vás i největší evropské bambusárium – najdete ho ve Francii, v Prafrance nedaleko Nimes (La Bambouseraie de Prafrance).

Hledání správného místa

Bambus není náročný, ale určitá péče je nutná. Na zeminu bambus není vybíravý, nejvíce mu vyhovuje půda neutrální nebo lehce kyselá. Ideální místo, kde se bambusům bude dařit, je stanoviště s dostatkem světla, ne ve vysychající zemině, ale s dostatkem vláhy. Bambusy mají být chráněny před větrem; zejména jsou háklivé na větry severní a východní. Také jim vadí zimní kombinace slunce a větru. Vysokým bambusům najdeme místo na slunci, zatímco menší a nižší více prospívají ve stínu nebo polostínu. To platí i bambusy v květináčích na terase, balkoně. Ty přes zimu mohou přijít k úhoně vzhledem k větru. Proto je na zimu chráníme nebo přeneseme do interiéru, kde budou potřebovat hodně vody.
TIP: Bambusy i výrobky z nich můžete zakoupit například v bambusáriu Rosteto v pražské Troji, na Moravě v bambusáriu ve Velkých Němčicích u Brna.

Množství vody regulujeme – ani málo ani moc

Pěstitelé bambusů zdůrazňují, že první dva roky chtějí rostliny hodně vody, ale nesmějí se přemokřit, pozor je třeba dát na vysokou spodní vodu, bažinaté místo a podobně. V horkém létě kořeny zase nesmějí vyschnout. Starší rostliny už nejsou tak háklivé, kratší období bez zálivky jim nevadí. Z živin bambus potřebuje zejména dusík. Rostliny hnojíme brzy zjara, vybereme organická nebo průmyslová dusíkatá hnojiva.
TIP: Jednou z publikací o bambusech, kde se dozvíte podrobnosti o druzích i ověřené a praktické rady na pěstování, je kniha Pavla Rezla Bambusy a jejich pěstování u nás, Grada Publishing 2006.

Kořenové zábrany určí směr růstu, mulčovací kůra ochrání kořeny

Druhy bambusu, které oddenkují, omezíme v rozrůstání a udržíme ve vymezeném prostoru pomocí odolné a pevné fólie, takzvaných kořenových zábran. Bambusy mají mělké kořeny, které je nutné chránit před vysycháním a mrazem mulčovací kůrou nebo listím. Později se ke stéblům přihrabou spadané bambusové listy, které budou plnit tytéž funkce.

Další článek na téma bambusy: Všestranný bambus na zahradě.

Alena Jansová

Publikováno: 23.05.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Pěstování bambusu v našich zahradách

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Pěstování bambusu v našich zahradách

Využití bambusu na zahradě

Dnes si něco povíme o využití bambusu na zahradě, na jaké stanoviště ho umístit a k čemu může sloužit.

Pěstování bambusů

Jaké jsou podmínky pro pěstování bambusů u nás?

Pěstování bambusů

O pěstování bambusů.

Pěstování okrasných rostlin

Reportáž o pěstování okrasných rostlin, např. různé druhy dracaeny, bambusu.

Jak připravit teplomilné bambusy na zimu

Víte jak připravit teplomilné bambusy na zimu? Řekneme vám několik základních rad, jak lze bambusy na zimu připravit.

ČTĚTE DÁLE

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?