Exotické dřeviny rozzáří vaši zahradu

Všude na světě žijí lidé, kteří se snaží odlišit; touží být něčím výjimeční. Originalita je mnohdy spojena s vysokými náklady. My vám poradíme, jak být originální a přesto nezruinovat svůj rodinný rozpočet. Pamatujte, že exotické dřeviny rozzáří vaši zahradu. Každý, kdo uvidí vaši zahradu bude okouzlen.

Exotické dřeviny rozzáří vaši zahradu
Exotické dřeviny rozzáří vaši zahradu (Zdroj: shutterstock.com)

​Exotické dřeviny, které vaší zahradě budou slušet

Vyberte pro svou zahradu dřeviny, které ohromí nejen vás ale i každého, kdo půjde kolem. Zamilovali jste se při svých cestách po exotických krajích do keře, stromu či skalničky? Myslíte, že v našich podmínkách se jí nebude dařit? Ne vždy, to musí být pravda!

​Exotické dřeviny rozzáří vaši zahradu: Tamaryšek – Tamarix

Tamaryšek velmi dobře odolává extrémním přírodním podmínkám, takže se mu dobře daří v teplých i chladných oblastech.  Listy, jež jsou vybaveny speciálními žlázámi, vylučují slaný roztok, který po kontaktu se zemí znemožní výskyt dalších rostlin. Díky tomu se mu dostává potřebné vláhy, kterou potřebuje ke svému růstu. Vodu získává nejen díky tomuto důmyslnému systému, ale i pomocí kořenů, které vláhu pojmou z podzemních pramenů. Tamaryšek nejvíce okouzlí svým vzhledem. Drobné květy jsou nabaleny do hustých hroznů, které těsně obalují větve. Jakmile tohoto růžového krasavce spatříte, nebudete bez něj chtít odejít. Mezi nejčastěji pěstované Tamarixy patří odrůda parviflora, pentandra či tetrandra. Právě nyní je ta správná doba k jeho nákupu. Tamaryšek ocení slunečné, před větrem chráněné stanoviště.

​Exotické dřeviny rozzáří vaši zahradu: Ohňový strom – Delonix regia

Jeden z nejkrásněji kvetoucích stromů světa nese název Delonix regia. Tento až deset metrů vysoký strom pochází z Madagaskaru a jeho koruna, nápadně připomínající tvar deštníku je tvořena drobnými lístky. Díky téměř patnácti centimetrovým ohnivým květům se stal oblíbeným po celém světě. Chcete-li i vy vlastnit jednu z nejkrásnějších dřevin a mít radost z jejich famózních květů, budete ji muset věnovat čas a péči. Věřte však, že to stojí za to! V našich podmínkách pěstujeme Delonix nejčastěji v nádobě. Tu přes léto umístíme na slunečné stanoviště a na zimu ji přenášíme zpět domů. Zálivku omezíme na minimum a to až do jara, kdy začnou rašit nové výhony. Delonix lze dobře pěstovat také jako bonsaj. Semena této dřeviny zakoupíte zejména v internetových zahradnictvích.

​Exotické dřeviny rozzáří vaši zahradu: Jerlín Japonský – Sophora Japonica L.

Jerlín Japonský (také Sofora japonská), jak již samotný název napovídá, pochází z Japonska a Číny. Ani u nás není tento strom neznámý, pěstuje se zde od 19. století. Jerlín je nádherný strom, který můžete spatřit zejména v parcích či rozlehlých zahradách. Na pěstování je nenáročný, stačí mu slunné a teplé místo. Oproti výše uvedeným dřevinám se však nepyšní krásnými květy, ale velmi zajímavým kmenem a větvemi.

​Exotické dřeviny rozzáří vaši zahradu: Trubač kořenující – Campsis radicans

Tento Campsis, pocházející z jihovýchodu USA lze pěstovat také na kmínku. Přestože se jedná o kmínek v pravém slova smyslu, je velmi ohebný a proto potřebuje oporu. Ke správnému růstu mu dopřejte dobře propustnou, výživnou půdu /poradí si však i s mírně písčitou/ a zejména teplé a slunné prostředí. Jakmile bude keř zastíněn, nepokvete. Odměnou za dobré podmínky, vám bude bujně rostoucí popínavý keř, který krásně obroste zahradní pergoly a přikryje nevzhledné zídky. Jeho oranžové až červené květy trubkovitého tvaru dosahují délky téměř devíti centimetrů.

​Kde a za kolik sehnat exotické rostliny

Všeobecně se exotické rostliny špatně shánějí. Máte-li však k dispozici internet a dostatek odhodlání, nebude to tak těžké. Spousta internetových zahradnictví, ale i soukromých prodejců prodává semena těchto rostlin za velmi příznivé ceny. Pěstování je sice o poznání zdlouhavější než při pořízení vzrostlé sazenice, ale na druhou stranu si svůj strom vypěstujete sami a o to více ho budete mít rádi.

Další inspirace ve článku Průvodce domácího vinaře: vinohrad na naší zahradě

Markéta Konopová

Publikováno: 23.05.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Listárna Václava Větvičky

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Listárna Václava Větvičky je naší pravidelnou rubrikou, ve které se vždy dozvíme něco nového od skvělého a zkušeného botanika.

Výroba luxusních dřevěných psacích per

Jan Novák vyrábí opravdu luxusní dřevěná pera z exotického dřeva.

Exotické ovoce

Jaké jsou druhy exotického ovoce na našem trhu a jak s nimi zacházet.

Jedovaté okrasné dřeviny

Jedovaté okrasné dřeviny

Broskvové chutney

Chutney je tradiční indický pokrm, který má dodat jídlu říz a barvu. Jak si vyrobit domácí broskvové chutney nám poradí paní Veronika Večerková.

Likvidace invazivních dřevin

Jak likvidovat invazivní dřeviny?

ČTĚTE DÁLE

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.