Olivovník v našich podmínkách? Ano, ale…

Možná vás také na dovolené ve středomoří uchvátil tento překrásný strom s pokrouceným bizarním kmenem a tuhými stříbřitými listy, a zatoužili jste ho mít doma. Ano, za určitých podmínek ho můžete pěstovat i u nás. Poradíme vám jak!

Olivovník v našich podmínkách? Ano, ale…
Olivovník v našich podmínkách? Ano, ale… (Zdroj: shutterstock.com)

Olivovníky mě vždycky fascinovaly. Nádherné letité stromy fantaskních tvarů, větrem ošlehané a mozolnaté jako ruce starců. Nikdy by mě ale nenapadlo, že by se dal pěstovat i v našich podmínkách. Až jednou jsem ho zahlédla v květináči na letní zahrádce útulné kavárničky v Třeboni a mohla jsem na něm oči nechat. Ale tenkrát jsem si říkala, že to bude určitě nějaká výjimka, u nás těžko k sehnání a navíc pěkně drahá.

A vida, před pár týdny jsme ho objevili v jednom malém květinářství. Měli jediný exemplář, poměrně malý, ale překrásný stromek s netypicky pravidelnou kulatou korunkou. Za necelých pět set korun. Původně jsem tam přišla pro muškáty, ale stromek mi nedal spát. Zálibně jsem ho okukovala a přemýšlela, jestli ho mám koupit. Ale ne, až někdy jindy… Jenomže jindy už se nemusí naskytnout příležitost a tenhle stromek tu vyloženě čeká na nás! Koupili jsme ho a dnes nám dělá parádu na zápraží před chalupou.

Ale jak se o něj starat, aby v našich podmínkách přežil? Nečekám, že bude plodit olivy, i když má napučená poupátka, ale chci, aby se mu dobře dařilo. Jenomže prodavač toho o olivovníku moc nevěděl.

Zavolala jsem tedy odbornici paní Jarmile Skružné do botanické zahrady v Praze Troji.

Koupila jsem si malý olivovník v květináči a vůbec nevím, jak se o něj starat. Poradíte mi?
Olivovník je především subtropický strom a v našich podmínkách by nepřežil zimu. To znamená, že musí přezimovat ve světlé, ale chladné místnosti s teplotou nejlépe kolem deseti stupňů. Olivovník vyžaduje dostatek čerstvého a suchého vzduchu. Nesnáší vlhko, takže opatrně se zálivkou.

 

Můžu ho už teď dát ven?

Teď už by neměly být žádné větší mrazy, takže ho můžete dát klidně ven. Nejlépe na slunné místo, na jižní stranu. Letnění je pro olivovník přímo ideální a velice prospěšné.

Kdybych ho chtěla přesadit do většího květináče, jakou zeminu bych měla zvolit?

Půda by měla být lehčí písčitohlinitá a dobře propustná. Může být i mírně zásaditá. Nesnáší přemokření a vlhký vzduch. Během vegetačního období ho zalévejte mírně, v zimě pak jen tolik, aby půda úplně nevyschla.

A co na podzim?
Když se začnou noční teploty pohybovat pod bodem mrazu, raději ho přeneste do chladné světlé místnosti s teplotou okolo 10–15 °C. Snesou i přezimování ve vytápěném prostoru, pokud mají zajištěn suchý vzduch, což nebývá při současném způsobu vytápění problém.

 

Kdy tvarovat korunu?

Na jaře nebo na podzim můžete řezem strom částečně tvarovat, ovšem na úkor příštího kvetení. Květní poupata se totiž netvoří na nových výhonech.

A naivní otázka na závěr. Někde jsem četla, že i v našich podmínkách může mít olivovník plody. Je to pravda?
Pořídíte-li si oboupohlavní rostlinu, můžou na ní opravdu vyrůst malinké olivy. Ale s těmi z jižních oblastí se nedají srovnávat ani velikostně, ani chuťově.

Čtěte také:

Katalpa – orchidejový strom
Není už pozdě sázet jiřiny?

Dana Svobodová
Připraveno ve spolupráci se Ženou-in

Publikováno: 22.05.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Jak pěstovat olivovník a fíkovník

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak pěstovat olivovník a fíkovník

Eukaliptus a olivovník

Receptář prima nápadů 2018 (20): Eukaliptus a olivovník

Pozitivní účinky olivovníku

Pozitivní účinky olivovníku

Novinky v oblasti pokojových rostlin

Pan František Kafka nám představí novinky mezi pokojovými rostlinami.

Epifytické rostliny

Kryštof Kolumbus objevil nejen Ameriku, ale také zvláštní stromy, které měly různé listy. Botanici ale zjistili, že se nejedná o listy, ale tzv. epifytické rostliny. Prozradíme, jaké druhy existují a jak epifyty přesadit z květináče na kůru.

Epifytické rostliny

Když na jednom stromě roste více rostlin, nazýváme je epifytické. Tyto rostliny používají strom jako oporu pro svůj vlastní růst.

ČTĚTE DÁLE

Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný
Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka, velmi často ho však vídáme na pultech zeleniny a na tržištích. Jak si ho vypěstovat?

Jak pečovat o broméliovité rostliny
Jak pečovat o broméliovité rostliny

Rostliny

Z broméliovitých rostlin máte na výběr opravdu velké množství přitažlivých druhů, které můžete pěstovat s úspěchem v domácích podmínkách.

Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny
Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny

Rostliny

Naše výpěstky jsou neustále něčím napadány a nám nezbývá, než řešit různé postřiky a přípravky proti nemocem a škůdcům hodujícím na naší zelenině.

Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy
Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy

Rostliny

Je mnoho dalších pokojových rostlin, které spolehlivě účinkují proti mnoha různým neduhům. Proč je tedy nezkusit pěstovat třeba i u vás doma?

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.