Topinambur v zahradě i na talíři

Jasně žluté úbory otáčející se během dne za sluncem napovídají, že topinambur patří do rodiny slunečnic. Vidět je obvykle jako nenáročný lem plotů anebo jako plevelná rostlina nejčastěji se vyskytující v blízkosti vod. Pokud je na zahradě již nouze o květiny do vázy, dobře vám poslouží právě květy topinambur. Rozzáří svou žlutavou barvou doslova celou místnost.

Topinambur v zahradě i na talíři
Topinambur v zahradě i na talíři (Zdroj: shutterstock.com)

Topinambury (Helianthus tuberosus) často nazývané tak židovské brambory, pocházejí původně z Jižní Ameriky. Bez problémů je však můžeme pěstovat i u nás. Nevymrznou ani při krutých mrazech, zimu přečkají bez pohromy a na jaře jejich hlízy znovu vyraší. Jsou nenáročné, snášejí stinná stanoviště a snesou i suchou půdu, klidně i v drsném podhorském klimatu. Dorůstají výšky až 3 m. Slunečnice topinambur je nenáročná a přitom dekorativní rostlina. Na zahradě však potřebuje mít přísně vymezený prostor, jinak má snahu zabrat si pro sebe co nejvíce plochy.

Dají se však i směle využít i v kuchyni. Podzemní hlízy topinambur, nazývaných někdy sladké brambory, jsou vhodné i pro diabetiky, obsahují totiž kromě bílkovin, tuků a vlákniny i polysacharid inulin. Ten snižuje hladinu krevního cukru. Sklízejí se v podstatě v průběhu celé zimy, od začátku podzimu až do jara. Mohou však zůstat uskladněny po celé toto období přímo v zemi. Neuškodí jim totiž ani dosti silný mráz. Barva slupek může být různá. Topinambury lze zařadit k první jarní zelenině, na jaře nám mohou spolehlivě nahradit například ředkvičky. Nejchutnější jsou však na podzim.

U nás se však spíš než jako zelenina používají jako krmivo pro lesní zvěř, které jí připravují běžně myslivci. Hlízy topinamburů jsou významným zdrojem hořčíku, vápníku, železa, draslíku a také vlákniny. Dají se z nich připravovat teplé i studené pokrmy. Příprava je jednoduchá: hlízy se omyjí, oškrábou, a aby nezčernaly, namočí se do mírně okyselené vody. Pak se dále upravují. Dají se vařit, opékat, smažit, zapékat, ale taky je lze konzumovat syrové například v salátech.

Jejich konzumace napomáhá detoxikaci organismu, chrání játra a ledviny, zlepšuje trávení, napomáhá regulaci krevního tlaku a snižování cholesterolu.

A jak lze tedy připravit topinambur jako skvělou pochoutku ke konzumaci? Zkuste si z něj vyrobit chutný  topinamburový salát.  Potřebovat budete asi dva hrnky oloupaných topinamburových hlíz nakrájených na plátky. Dále přidejte šálek na plátky nakrájených a předem oloupaných jablek, půl šálku plátků hrušek, taktéž předem oloupaných, dále půl hrnečku na tenká kolečka nakrájené cibule. Doplňte dvěma lžícemi spařených rozinek a přidejte půl hrnečku sekaných nebo na plátky strouhaných vlašských ořechů. Ty můžete vyměnit za oříšky lískové, taktéž ale sekané nebo mleté. Oříšky podtrhnou nasládlou chuť topinamburů, které samotné mají mírnou oříškovou příchuť. Vše v míse dobře promíchejte se lžící medu poté, co jste všechny salátové suroviny posolili. Přidejte kelímek bílého jogurtu a nechejte odležet v ledničce. Těsně před podáváním salát dozdobte čerstvou bazalkou nebo meduňkou. Nyní stačí již jen popřát vám dobrou zdravou chuť!

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 14.05.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Jak zpracovat topinambury

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Topinambury mohou nahradit brambory a jsou i dietnější. Konzumovat je můžete tepelně zpracované i syrové a využijete je ve slaných i sladkých receptech.

Způsoby pěstování topinambur

Topinambury čili sladké brambory se dají pěstovat nejen na volném záhonu, ale i v nádobách. Poradíme vám, jak na to.

Jedlé hlíznaté rostliny

Z některých hlíznatých rostlin můžete uvařit výborné pokrmy. Představíme kromě katránu, tipinamburu nebo vavřínu i další jedlé hlíznaté rostliny.

Jak pěstovat topinambury v květináči

Znáte topinambury? Překvapivě patří mezi slunečnice. Dozvíte se, které odrůdy topinamburů si můžete pořídit a jak je pěstovat.

Topinambury, potraviny pro naše zdraví

Jak našemu zdraví prospívají topinambury?

Opomíjené druhy zeleniny

Jaké znáte zapomenuté druhy zeleniny?

ČTĚTE DÁLE

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.