Žumen, popínavka do tmavších místností

Rostliny podrostu tropických pralesů mají pro pěstování v bytech jednu výhodu – hodí se dobře i do východních a severních místností, kde nebývá příliš mnoho světla. Všechny druhy žumenů se spokojí s polostínem a přímé slunce nemají rády.

Žumen, popínavka do tmavších místností
Žumen, popínavka do tmavších místností (Zdroj: shutterstock.com)

Rod žumen (Cissus) zahrnuje asi 350 druhů. Všechny rostou v subtropických a tropických oblastech Austrálie, jižní Afriky a Jižní Ameriky a jsou zvyklé vypínat liánovité výhonky vysoko vzhůru po kmenech stromů za trochou světla.

Typická pokojovka

U nás jsou tedy žumeny jednoznačně určené pouze pro pěstování v bytech. V zimě se sice spokojí i s 10 °C, mnohem lépe jim ale bude ve stálé teplotě okolo 20 °C. Umístit je můžete na okno orientované na sever nebo na východ, ale klidně i tři metry od okna, pokud na stanoviště dopadá trochu rozptýleného světla. Žumeny se bohatě a rychle rozrůstají. Mohou se pnout po tyčích, po silném provazu zavěšeném od stropu, po zábradlí schodiště, zkrátka všude, kde si přejete oživit trochu tmavší zákoutí sytou zelení. Pěstovat můžete žumenyv závěsných nádobách, pak se výhony budou spouštět k zemi a můžete je všelijak tvarovat, rozvětvovat do stran třeba po stěně, do které jim jako oporu dáte háčky. Nebo prostě necháte bohatě olistěné stonky volně splývat, občas je zastřihnete, nebo omotáte kolem květináče, kolem silnějšího drátu ohnutého do oblouku a zapíchnutého do zeminy. Žumenům znásilňování do nejrůznějších tvarů vůbec nevadí, zastřižené výhony rychle znovu rozkošatí.

Dostatek vláhy

Žumeny sice vývojem přivykly na méně světla, ale také na prostředí s permanentní vysokou vzdušnou vlhkostí. Tu jim musíte dodávat i bytě, jinak rychle ztrácejí sytou barvu listů, zastaví růst a při delším vyschnutí zahynou. Komplikovanější je tedy zejména jejich pěstování v bytech s ústředním topením, kde bývá vzduch velmi suchý. Žumeny nepotřebují ani tak vydatnou zálivku, jako vlhký vzduch. Vystačí si vlhkou zeminou, zalévanou pořádně třeba jen jedenkrát týdně, zato kropit na list byste je měli denně. Dobře se žumenu bude dařit třeba vedle pokojové fontánky, případně můžete vedle nich alespoň umístit nádobu s vodou, která se bude odpařovat směrem na listy. Pralesní rostliny si žádají také zeminu bohatou na humus. Nejlepší je pro žumeny směs listovky, rašeliny a písku v poměru 3 : 1 : 1. Ideální je rostliny alespoň jednou ročně přesadit do nové půdy, protože při jejich vzrůstu je to ale často dost komplikované, vyměňujte jim alespoň zeminu tak, že ji v květináči opatrně nakypříte, abyste příliš neporušili kořeny, odeberete jí co nejvíc a doplníte novou.

Jeden druh, různé podoby

Nejčastěji se v nabídce našich prodejen pokojových rostlin setkáváme s žumenem okrouhlolistým (C. rotundifolia), žumenem antarktickým (C. antarctica) a žumenem routolistým (C. rhomboidea). Všechny jsou bujně se rozrůstající popínavky, ale liší se tvarem listů. Žumen okrouhlolistý je má kulaté, silné a lesklé, takže trochu připomínají voskovky. Výhony žumenu antarktického nesou tuhé oválné listy s ostrými špičkami pilovitých okrajů, uspořádané po třech. Žumen routolistýlisty větší, světleji zelené a hluboce vykrojené do tří vrcholků. Protože všechny druhy potřebují stejné podmínky, můžete si v pokoji vytvořit skupinu různě olistěných rostlin. Nebo můžete tři druhy vysadit do jedné velké nádoby a nechat je volně se proplétat.

 

TIP
Žumenům se výborně daří v koupelnách s oknem, mají zde tu správnou vlhkost vzduchu. Také se dobře vyjímají ve vlhkých teráriích, zde je lepší vysazovat drobnolisté variety.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 14.05.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Pnoucí pokojové rostliny

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jaké konstrukce použít na pnoucí pokojové rostliny ví Dáša Kouřilová.

Množení pokojových rostlin

Množení pokojových rostlin je velmi užitečné. Zjistíte, jaké možnosti existují, jaké jsou jejich výhody a jak funguje technika řízkování.

Jak připravit zahradní rostliny na zimu

S příchodem zimy nás čeká stejná péče o rostliny a stromy, jako je tomu na jaře. Pouze vykováváme jiné činnosti.

Akvarijní rostliny a péče o ně

Péče o rostliny v akváriu. Dodávání živin, hnojení, správné nasvícení akvária.

Škůdci na pokojových rostlinách

Jan Kopřiva radí jak na likvidaci škůdců na pokojových rostlinách.

Zazimování letněných pokojových rostlin

Reportáž o zazimování letněných pokojových a teplomilných rostlin, jak je správně očistit, ošetřit proti škůdcům, jak je správně připravit přezimování v bytě.

ČTĚTE DÁLE

Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný
Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka, velmi často ho však vídáme na pultech zeleniny a na tržištích. Jak si ho vypěstovat?

Jak pečovat o broméliovité rostliny
Jak pečovat o broméliovité rostliny

Rostliny

Z broméliovitých rostlin máte na výběr opravdu velké množství přitažlivých druhů, které můžete pěstovat s úspěchem v domácích podmínkách.

Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny
Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny

Rostliny

Naše výpěstky jsou neustále něčím napadány a nám nezbývá, než řešit různé postřiky a přípravky proti nemocem a škůdcům hodujícím na naší zelenině.

Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy
Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy

Rostliny

Je mnoho dalších pokojových rostlin, které spolehlivě účinkují proti mnoha různým neduhům. Proč je tedy nezkusit pěstovat třeba i u vás doma?

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.