Žumen, popínavka do tmavších místností

Rostliny podrostu tropických pralesů mají pro pěstování v bytech jednu výhodu – hodí se dobře i do východních a severních místností, kde nebývá příliš mnoho světla. Všechny druhy žumenů se spokojí s polostínem a přímé slunce nemají rády.

Žumen, popínavka do tmavších místností
Žumen, popínavka do tmavších místností (Zdroj: shutterstock.com)

Rod žumen (Cissus) zahrnuje asi 350 druhů. Všechny rostou v subtropických a tropických oblastech Austrálie, jižní Afriky a Jižní Ameriky a jsou zvyklé vypínat liánovité výhonky vysoko vzhůru po kmenech stromů za trochou světla.

Typická pokojovka

U nás jsou tedy žumeny jednoznačně určené pouze pro pěstování v bytech. V zimě se sice spokojí i s 10 °C, mnohem lépe jim ale bude ve stálé teplotě okolo 20 °C. Umístit je můžete na okno orientované na sever nebo na východ, ale klidně i tři metry od okna, pokud na stanoviště dopadá trochu rozptýleného světla. Žumeny se bohatě a rychle rozrůstají. Mohou se pnout po tyčích, po silném provazu zavěšeném od stropu, po zábradlí schodiště, zkrátka všude, kde si přejete oživit trochu tmavší zákoutí sytou zelení. Pěstovat můžete žumenyv závěsných nádobách, pak se výhony budou spouštět k zemi a můžete je všelijak tvarovat, rozvětvovat do stran třeba po stěně, do které jim jako oporu dáte háčky. Nebo prostě necháte bohatě olistěné stonky volně splývat, občas je zastřihnete, nebo omotáte kolem květináče, kolem silnějšího drátu ohnutého do oblouku a zapíchnutého do zeminy. Žumenům znásilňování do nejrůznějších tvarů vůbec nevadí, zastřižené výhony rychle znovu rozkošatí.

Dostatek vláhy

Žumeny sice vývojem přivykly na méně světla, ale také na prostředí s permanentní vysokou vzdušnou vlhkostí. Tu jim musíte dodávat i bytě, jinak rychle ztrácejí sytou barvu listů, zastaví růst a při delším vyschnutí zahynou. Komplikovanější je tedy zejména jejich pěstování v bytech s ústředním topením, kde bývá vzduch velmi suchý. Žumeny nepotřebují ani tak vydatnou zálivku, jako vlhký vzduch. Vystačí si vlhkou zeminou, zalévanou pořádně třeba jen jedenkrát týdně, zato kropit na list byste je měli denně. Dobře se žumenu bude dařit třeba vedle pokojové fontánky, případně můžete vedle nich alespoň umístit nádobu s vodou, která se bude odpařovat směrem na listy. Pralesní rostliny si žádají také zeminu bohatou na humus. Nejlepší je pro žumeny směs listovky, rašeliny a písku v poměru 3 : 1 : 1. Ideální je rostliny alespoň jednou ročně přesadit do nové půdy, protože při jejich vzrůstu je to ale často dost komplikované, vyměňujte jim alespoň zeminu tak, že ji v květináči opatrně nakypříte, abyste příliš neporušili kořeny, odeberete jí co nejvíc a doplníte novou.

Jeden druh, různé podoby

Nejčastěji se v nabídce našich prodejen pokojových rostlin setkáváme s žumenem okrouhlolistým (C. rotundifolia), žumenem antarktickým (C. antarctica) a žumenem routolistým (C. rhomboidea). Všechny jsou bujně se rozrůstající popínavky, ale liší se tvarem listů. Žumen okrouhlolistý je má kulaté, silné a lesklé, takže trochu připomínají voskovky. Výhony žumenu antarktického nesou tuhé oválné listy s ostrými špičkami pilovitých okrajů, uspořádané po třech. Žumen routolistýlisty větší, světleji zelené a hluboce vykrojené do tří vrcholků. Protože všechny druhy potřebují stejné podmínky, můžete si v pokoji vytvořit skupinu různě olistěných rostlin. Nebo můžete tři druhy vysadit do jedné velké nádoby a nechat je volně se proplétat.

 

TIP
Žumenům se výborně daří v koupelnách s oknem, mají zde tu správnou vlhkost vzduchu. Také se dobře vyjímají ve vlhkých teráriích, zde je lepší vysazovat drobnolisté variety.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 14.05.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Pnoucí pokojové rostliny

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jaké konstrukce použít na pnoucí pokojové rostliny ví Dáša Kouřilová.

Množení pokojových rostlin

Množení pokojových rostlin je velmi užitečné. Zjistíte, jaké možnosti existují, jaké jsou jejich výhody a jak funguje technika řízkování.

Jak připravit zahradní rostliny na zimu

S příchodem zimy nás čeká stejná péče o rostliny a stromy, jako je tomu na jaře. Pouze vykováváme jiné činnosti.

Akvarijní rostliny a péče o ně

Péče o rostliny v akváriu. Dodávání živin, hnojení, správné nasvícení akvária.

Škůdci na pokojových rostlinách

Jan Kopřiva radí jak na likvidaci škůdců na pokojových rostlinách.

Zazimování letněných pokojových rostlin

Reportáž o zazimování letněných pokojových a teplomilných rostlin, jak je správně očistit, ošetřit proti škůdcům, jak je správně připravit přezimování v bytě.

ČTĚTE DÁLE

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.