Předpěstujte si pestrobarevné ostruhatky

Nechcete letos vyzkoušet na balkon něco jiného než tradiční muškáty a petúnie? Ostruhatky vám přinesou záplavou květů a škálou barev radost po celé léto až do podzimu. Při dobré péči totiž vykvétají od května až do prvních mrazů.

Předpěstujte si pestrobarevné ostruhatky
Předpěstujte si pestrobarevné ostruhatky (Zdroj: shutterstock.com)

V bytech s ústředním topením často nemáme chladnější prostor, kde bychom nechali přezimovat muškáty a uchovali i namnožili si je pro příští léto. Na balkoně zmrznou, v teplém bytě mají tendenci růst, neodpočinou si a příští rok nekvetou, vytvoří jen silné klacky a ztratí půvab. Pořizovat každý rok nové sazenice pelargonií nebo petúnií je finančně poměrně náročné, pokud si přejme mít balkon obalený květy.

Řešením jsou jednoleté rostliny, které si můžeme snadno vypěstovat ze semínek. Ostruhatky patří k těm, které se na balkony do truhlíků i závěsných květináčů výborně hodí. Potřebují totiž hodně světla a teplo, a to jim na balkonech a lodžiích v létě prohřátých činžovních domů zajistíme snadno.

Ostruhatka (Diascia) je rod čítající asi sedmdesát druhů, jejichž domov je v jižní Africe. Tam většina z nich vytváří keříky, přežívající několik let, jsou tedy považovány za trvalky. U nás jim většinou nedokážeme vytvořit podmínky pro přežití zimy, pěstujeme je tedy raději jako letničky. Hlavně proto, že bývají na podzim napadány plísněmi, kterými bychom si mohli zamořit zimní zahradu. Jednoleté pěstování je navíc snadné, takže není třeba se trápit pokusy o přezimování ostruhatek.

Pro šlechtění byly vybrány druhy, kterým se nejlépe v letním počasí mírného i chladnějšího pásma. Diascia anastrepta je druh s růžovými květy, s přepadajícími 25 – 40 cm vysokými stonky. Je dosti otužilá, hodí se tedy i na zahrady do chladnějších oblastí, kde se pěstuje třeba ve skalkách. Diascia integerrima má květy světle růžové na 30 – 40 cm vysokých vzpřímených stoncích. Až 50 cm vysoká vzpřímená Diascia vigilis s růžovými až lososovými květy roste ve vysokohorském pásmu, u nás tedy snáší dobře i chladnější místa. Nejčastěji šlechtěným druhem je Diascia barbarae – ostruhatka Barbeřina, poměrně nízká, často převislá, s množství květů růžových, oranžových i červených.

Šlechtěné odrůdy a hybridy můžeme pěstovat bílé, žluté, růžové, oranžové, červené i fialové, některé mají dokonce květy dvoubarevné nebo tečkované. Novinkou je také jasně modrá odrůda Diascia Maritana Bluebell. Prodávají se jak semena odrůdy jedné barvy, tak pestrobarevné směsi. Semena je třeba vysít do teplého pařeniště nebo doma do truhlíku pod sklo koncem února až začátkem března. Během čtyř týdnů jsou rostlinky schopné přepíchání do sadbovačů nebo malých květináčků. Do truhlíků a závěsných květináčů je pak vysadíme až v květnu po posledních mrazech. První čtyři týdny je pak přihnojujeme pro růst, později pro květ. Záhy se keříky rozrostou a nasadí na stovky asi dvoucentimetrových květů. V horkých letních dnech pak kvetou méně, je třeba je ostříhat a nechat znovu narůst – během krátké doby nasadí nová poupata a kvetou až do října.

TIP
Vysaďte do jednoho truhlíku na straně k domu vyšší odrůdy se vzpřímenými stonky, dopředu pak převislé odrůdy. Truhlík tak bude nádherně rozkvétat jak při pohledu z bytu, tak při pohledu z ulice.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 14.05.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Jak správně pěstovat citrusy

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Vše o pěstování citrusů doma i na zahradě, výhody i nevýhody jejich pěstování, rady, jak poznat, jestli je rostlina v dobré kondici.

Co můžu vyrobit z bezových květů

Co můžu vyrobit z bezových květů

Jak vyrobit květinové dekorace z obalů od vajec

Paní Alena Severová názorně ukazuje, jak vyrábí květy z plat od vajec a následně jimi dekoruje plecháček, svícen a pod.

Kandované květiny

Receptář prima nápadů 2018 (20): Kandované květiny

Pěstování orchidejí

Reportáž s ing. Kratochvílem o pěstování orchidejí.

Petúnie

Petúnie

ČTĚTE DÁLE

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.