Ostrožky – květiny utěšení, úlevy a zázračného vyléčení

Některé květiny jsou takřka opředeny nejrůznějšími bájemi a historkami. Jejich čarovná moc se traduje od nepaměti a kouzla, která kdysi dávno byla připsána těmto květinám k dobru, dnes již stěží dokážeme považovat za reálná. Není ale rozhodně na škodu, se s historií květin opředenou nejrůznějšími tajemstvími nechat alespoň na chvíli unést a představit si, že jsme se ocitli doslova v říši pohádek.

Ostrožky – květiny utěšení, úlevy a zázračného vyléčení
Ostrožky – květiny utěšení, úlevy a zázračného vyléčení (Zdroj: shutterstock.com)

Celý rod Consolida z čeledi pryskyřníkovitých (Ranunculaceae), ke kterým patří i ostrožky, zahrnuje na 60 druhů v nejrůznějších barevných variantách od několika odstínů modré až po růžové, bílé anebo fialové. Jejich domovem je oblast střední Asie a Středomoří. Mnohé z těchto volně rostoucích druhů bylo později kultivováno jako zahradní květiny.

Od latinského výrazu consolor, což znamená utěšit, ulevit, je odvozeno právě jejich rodové jméno. Tento výraz jednoznačně odkazuje na dřívější časté využití těchto rostlin při léčbě ran. V řeckém bájesloví je druh Consolida ajacis (původně také Delphinium ajacis L.) spojován s příběhem života a smrti  Hyakintha a Ajaxe, z jejichž krve údajně vyrostla právě tato květina. Křesťané však ve svých legendách ostrožky spojují se svatou Odilou (r. 662 – 720). Nazývají ji také „Herba sen flos divae Otiliae“. Dcera tehdejšího alsaského vévody Adalrika, Odila se narodila slepá. Nemilosrdný otec se chtěl slepé dcery zbavit. Jakmile se o tom dozvěděla její matka, rozhodla se zachránit svou dceru tím, že ji ukryla do kláštera v Palmě, kde byla Odila vychovávána. V době, kdy měla Odila 12 let, sem řízením osudu andělé dovedli řezenského biskupa Erharda, který byl tou dobou na cestách. Biskup Odilu pokřtil a dívce se v zápětí zázračně vrátil zrak.

Tolik tedy báje a pověsti spojené s ostrožkami. Dnes tyto trvalky nejčastěji vnímáme jako rostliny vhodné do venkovských typů zahrad anebo do předzahrádek, kde vytvářejí zajímavé dominanty vzhledem ke svému poměrně vysokému růstu. Podle odrůd dosahují výšky mezi 80 až 150 cm. Hodí se jak pro skupinovou výsadbu, stejně tak i jako zahradní solitéry. Pouze odrůda Delphinium grandiflorum ‚Blue Butterfly‘ je nízká a je tedy vhodná i k výsadbě do skalek. Kvete zářivě modrými květy od června do července a dosahuje výšky do 30 cm. Spokojí se s dobrou hlinitopísčitou zahradní půdou a má v oblibě místa na slunci.

Stračky, pokud jejich odkvetlé stvoly uřežete těsně nad zemí, znovu obrazí a pokvetou podruhé. Seřezávání trvalek poté, co odkvetou, nemá jen vzhledové, ale hlavně praktické opodstatnění. Semena totiž spotřebovávají příliš mnoho síly rostliny, a tak by omezovala tvorbu nově vzniklých květních poupat. Druhé kvetení po odříznutí odkvetlých lodyh je dále běžné i u vlčího bobu, šalvějí, vrbiny nebo luhovnice.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 14.05.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Jak připravit zahradní rostliny na zimu

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

S příchodem zimy nás čeká stejná péče o rostliny a stromy, jako je tomu na jaře. Pouze vykováváme jiné činnosti.

Jezírko jako moderní prvek zahrad

Chcete mít na zahradě jezírko?

Pnoucí pokojové rostliny

Jaké konstrukce použít na pnoucí pokojové rostliny ví Dáša Kouřilová.

Osazování jezírka

Jak správně osazovat zahradní jezírko poradí Vlastimil Kastner

Architektura terasy

Architektura terasy

Plánování terasy

Chcete si postavit terasu a nevíte, jak na to? inspirujte se v Receptáři.

ČTĚTE DÁLE

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?