Nejvyšší čas na vysévání muškátů je právě teď!

Vypěstovat si vlastní sazeničky pelargonií chce sice trpělivost, zato se vám odmění dlouhým kvetením a dobrým zdravím rostlin. Protože od doby výsevu po první květy potřebují čtyři až pět měsíců, je nejvyšší čas nakoupit semínka.

Nejvyšší čas na vysévání muškátů je právě teď!
Nejvyšší čas na vysévání muškátů je právě teď! (Zdroj: shutterstock.com)

Proč se vlastně trápit s vlastní sadbou muškátů? Je to jednoduché – mnoho let jsme zvyklí převážně na řízky množené rostliny. Jenže ty bývají velmi často napadené plísňovými a houbovými onemocněními. Na mladých sazenicích to nemusíte poznat, ale brzy jim začnou hnědnout a kroutit se listy, na květ nasazují málo nebo vůbec, zkrátka místo kvetoucí záplavy vám v truhlíkách zbudou holé zdřevnatělé kmínky s pár listy na větvičkách. Kmínek se pak zkroutí, změkne – hniloba celou rostlinu zahubí. Na novou výsadbu bývá pak už pozdě.

Semínka raději kupujte

Pokud koupíte kvalitní osivo hybridních odrůd F1, všem těmto potížím se vyhnete. Narostou vám zdravé, bohatě olistěné a hojně kvetoucí sazenice. Když sadbu začnete pěstovat včas, dočkáte se prvních poupat už v dubnu a v květnu budete ven vysazovat již nakvetlé keříky. Můžete samozřejmě sbírat také semínka z vlastních výpěstků, ale s jejich klíčením to bude složité, příroda totiž zařídila, že některá klíčí brzy, jiná přežívají v zemi dlouho a vyklíčí třeba až příští rok. Záleží to hlavně na síle tvrdého obalu semene – osemení, která je u každého semínka jiná. Osivo připravené pro zahrádkáře odborníky ve specializovaných zahradnictvích je speciálně upravené, prochází takzvanou skarifikací. Při ní se odstraní oplodí s ochmýřenou osinou a chemickým či mechanickým postupem se obrousí tvrdá slupka. Producenti osiva pečlivě testují klíčivost takto upravených semen a garantují, že vám vzejde nejméně 80 procent (u našich domácích osiv dokonce 90 procent) semínek. Není divu, že semena muškátů nebývají úplně levná, je ale lepší si připlatit za kvalitu, protože když pak dodržíte správný postup, úspěch je zaručen.

Do substrátu nebo do jiffů

Pokud se rozhodnete pro výsev do speciálního pěstebního substrátu, musíte ho dobře připravit. Nesmí totiž obsahovat zárodky plísní ani semena plevelů, je tedy potřeba ho před použitím důkladně propařit, také nádoby, které pro výsev používáme, je dobré vydesinfikovat. Semínka jsou poměrně velká, můžete je tedy nechat nejprve naklíčit v misce přikryté porofólií na vlhkém filtračním papíru. Začnou klíčit za 3-7 dní. U těch, která nepuknou, můžete slupku opatrně natrhnout jehlou, pak již má klíček cestu na svobodu. Vzešlé semenáčky opatrně pinzetou přeneseme do propařeného lehkého pěstebního substrátu s nižším obsahem živin (pro první období si rostlinky vystačí se zásobou živin uložených v semínku). Semenáčky uložíme mělce vzešlými prvními děložními lístky nad povrch. Další přesazování nás čeká zhruba za dva měsíce, to už mají rostlinky několik zelených lístků. Vysadíme je do květináčů s průměrem asi 11 cm, tentokrát už do substrátu bohatšího na živiny. V zahradnictvích dostanete substrát pro pěstování muškátů, nejlépe je použít ten. A zase je dobré ho předem propařit a květináče vydezinfikovat. Do konce dubna budete mít košaté keříky s prvními kvítky, které pak už jen po posledních mrazech přesadíte do truhlíků nebo jiných venkovních nádob. Budou potřebovat kvalitní substrát a pravidelné hnojení.

První fázi si můžete usnadnit, když na semínka použijete rašelinové tablety, zvané jiffy. Jsou vyrobené z kvalitní desinfikované spahagnové rašeliny obohacené o minerály, které upravují kyselost na pH 5,5 – 6. Suché tablety stačí nechat pět minut nabobtnat v převařené studené vodě (na sto tablet spotřebujete asi 8 litrů) a pak už do nich jen usadíte semínka muškátů. Prodávají se šikovné pěstební boxy, kde je na každou tabletu a tedy na každé semínko jedna přihrádka. Semena do jiffů můžete dávat přímo, nebo je nechat naklíčit. Jiffy dobře drží vlhkost, stačí dávat při zálivce pozor, aby neplavaly ve vodě. Šikovné je i pozdější přeazování do květináčů – celý jiff prostě usadíte do pěstebního substrátu. Nedochází tak k porušení kořínků.

Teplo, světlo, vlhkost

Pelargonie pocházejí z teplých krajů, pro dobré klíčení tedy potřebují poměrně vysokou teplotu, která nesmí příliš kolísat. Ideální je najít jim místo, kam dopadá dostatek světla od okna a kde je stálá teplota mezi 20 a 24 °C. Dostatek světla je nutný, jinak mladé rostlinky ženou do výšky a nevytvoří husté rozvětvené keříky. V zimě, když začnou muškáty růst a dny jsou ještě krátké, je dobré jim několik hodiny přisvětlovat žárovkou co nejvíce napodobující denní spektrum světla. Pro dobrý růst potřebují samozřejmě vodu a výživu. Substrát je třeba udržovat vlhký, ale nesmí být ani občas příliš přemokřený, v přírodě rostou muškáty na suchých planinách, takže velké množství vody je spíše na škodu. Když mladé keříky přesadíte do květináčů, začněte je přihnojovat na list, později, když kvetou přidávejte hnojivo na květ.

TIP

Několik let můžete řízkovat

Z vlastních výpěstků můžete pro příští roky množit muškáty řízkováním. Odborníci doporučují maximálně tři až čtyři roky, pak již bývají rostliny zamořené chorobami a je třeba si ze semínek vypěstovat nové. K dostání jsou jak semena vzpřímených, tak i převislých odrůd muškátů v nejrůznějších barvách.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 13.05.2019

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Chcete i v zimě rozkvetlou zahradu? Pořiďte si na ni nádherně kvetoucí okrasný keř
Chcete i v zimě rozkvetlou zahradu? Pořiďte si na ni nádherně kvetoucí okrasný keř

Okrasné zahrady

Hamamelis japonica čili vilín japonský je ozdobou každé zahrady. Pokud sníte o barevné zimní zahradě, neměl by na ní chybět. S jeho pěstováním vám poradíme.

Které květiny jsou poslem jara? Naučte se pěstovat cibuloviny!
Které květiny jsou poslem jara? Naučte se pěstovat cibuloviny!

Okrasné zahrady

Jarní květy nejen sněženek jsou poslem hezkého počasí. Aby se jim dařilo, je potřeba vědět, jak na pěstování cibulovin. Poradíme v našem článku.

Okrasné keře brslenu zdobí zahradu po celý rok
Okrasné keře brslenu zdobí zahradu po celý rok

Okrasné zahrady

Brslen Fortuenův je stálezelená rostlina. Dekorativní keř mění během roku barvu svých listů. Narůžovělé až načervenalé zbarvení je přímo úchvatné.

Mezi okrasnými vrbami najdete i trpaslíky do skalky
Mezi okrasnými vrbami najdete i trpaslíky do skalky

Okrasné zahrady

Zahradní vrby existují v mnoha variantách, takže najdeme vhodný druh do větší i menší zahrady. Všechny jsou krásné a pozemek svou přítomností doslova rozzáří.

Starček přímořský je zajímavá rostlina pro vaši zahradu
Starček přímořský je zajímavá rostlina pro vaši zahradu

Okrasné zahrady

Máte rádi vytrvalé rostliny? Záhon stálezelených rostlin, které jsou odolné a mrazuvzdorné, můžete mít i vy nejen na vaší zahradě.

Kouzelné zenové místo je oázou klidu a míru
Kouzelné zenové místo je oázou klidu a míru

Okrasné zahrady

Japonská zahrada je velmi oblíbeným stylem nejen všude po světě, ale i u nás. Jak vybudovat zenovou oázu a získat místo, kde se budeme cítit šťastní?

Libavka poléhavá – vřesovištní rostlina s aromatickými plody
Libavka poléhavá – vřesovištní rostlina s aromatickými plody

Okrasné zahrady

Oblíbili jste si vřesovištní rostliny? Pak si je vysaďte doma na zahradě do příhodných podmínek kyselé půdy a nezapomeňte na libavku poléhavou.

Chrpa polní nemusí být jen plevel
Chrpa polní nemusí být jen plevel

Okrasné zahrady

Některé rostliny nemusí být jen neužitečným plevelem. Kvetoucí byliny jsou velmi prospěšné pro opylovače a chrpa polní může být užitečná bylina i pro vás.

Vytvořte si japonskou zahradu a zasaďte japonské rostliny
Vytvořte si japonskou zahradu a zasaďte japonské rostliny

Okrasné zahrady

Pusťte se do pěstování skimie. Tyto okrasné a vonné keříky rostou sice pomalu, ale zato se nám odvděčí krásou, vůní svých květů a jasnou barvou bobulí.

Vánoční stromek v květináči s námi žije dlouhá léta
Vánoční stromek v květináči s námi žije dlouhá léta

Okrasné zahrady

Ozdobený stromek je symbol Vánoc. Jestliže chceme ušetřit za každoroční nákup řezaného stromku, můžeme jej pěstovat doma v kontejneru.

Ochrana zahrady před mrazem je velmi důležitá
Ochrana zahrady před mrazem je velmi důležitá

Okrasné zahrady

Ochrana zahrady před mrazem je důležitá, aby rostliny ve vaší zahradě přečkaly v pořádku nadcházející zimu. Proto je nutné učinit některé nezbytné kroky.

Na zahradě méně znamená více
Na zahradě méně znamená více

Okrasné zahrady

Co na zahradu nepatří, se může zdát někdy jako oříšek. Stačí si vše dobře rozmyslet a naplánovat a myslet na to, že i tady platí, že méně znamená někdy více.