Mykorhizní houby – pomocníci v okrasné zahradě

Padne-li řeč na houby, většině z nás se vybaví chutná smaženice, jíž býváme odměněni za zdlouhavé hledání těchto chutných darů lesa. Poměrně známým výkladem slova „houba“ je také vlhkomilná parazitická mykóza. Ačkoliv to nezní nikterak vábně, vězte, že právě ony mykorhizní houby, o nichž je následující článek, pomohou probudit a ozdravit vaši okrasnou zahradu.

Mykorhizní houby – pomocníci v okrasné zahradě
Mykorhizní houby – pomocníci v okrasné zahradě (Zdroj: archiv redakce)

​O co se vlastně jedná?

Ač houby většinou parazitují na tělech rostlin a následně je po odumření rozkládají mykorhizní houby jsou zcela jiné! Žijí v symbióze s kořeny rostlin a pomáhají jim lépe přežívat v nepříznivých podmínkách. Princip symbiózy zná každý už z obecné školy, a tudíž ví, že se jedná o veskrze prospěšný vztah dvou či více nejrůznějších druhů organismů. Ale symbiont už tak dobrý zvuk nemá. Ale přesto, v případě některých plísní či hub a rostlin takový vztah velmi dobře funguje.

Mykorhizní houby mají podobu nepatrných mikroskopických vláken, která se napojují na kořeny stromů a rostlin. Tím, že vytvoří hustou síť a jejich růst je daleko rychlejší než růst samotných kořenů, získávají rostliny mnohonásobně větší množství živin a vody z okolní půdy a to za kratší dobu, než by získaly od pouhých kořenů. Mykorhizních hub mohou být ve stejném prostoru stovky druhů, různé dřeviny mají různé oblíbence. Některé tyto podzemní houby tvoří celkem nepřehlédnutelné nadzemní plodnice – vídáte je občas na pánvičce s cibulkou. Mnoho jiných ale zůstává okem běžného člověka neobjeveno, protože plodnice buďto zrovna netvoří, nebo jsou malé či schované v půdě. Proto obvykle nesbíráme houby pod jabloněmi, ačkoliv půdní houby tam také jsou.

Když mykorhiza chybí

Jen ty nejodolnější druhy hub přežívají znečištění prostředí, kyselé deště, spady dusíku a chemické postřiky. Člověkem vytvořené smrkové monokultury si okyselují a vyčerpávají vlastní půdu, druhově bohaté smíšené a listnaté lesy jsou na tom mnohem lépe. Úplně nejlépe jsou na tom pralesy (i ty naše poslední české), kde je hojnost tlejícího dřeva a větší vrstva humózní půdy. Ale nejen lesní stromy žijí na hromádce s houbami. Týká se to i našich ovocných stromů, keřů a bylin. Jen typ mykorhizních hub se liší. Proto je velmi výhodné, pro rostliny a tím i pro nás, dodat tyto houby do půdy, ve které chybí. Na polích a klasických zahradách mykorhizu zdecimovala chemizace, na níž jsou podhoubí velmi citlivá. Rostlina bez mykorhizy také poroste, ale aby nerostla špatně, všechnu tu práci za houbu musí dělat člověk.

Účinky mykorhizních hub v zahradě

Různé druhy rostlin potřebují odlišné mykorhizní houby. Nejběžnějším typem je mykorhiza pro pokojovky, balkonovky, ovocné stromy a keře, zeleninu, jehličnany i listnáče. Řada studií prokázala, že díky mykorhize rostliny vykazují lepší růst, bohatší a dřívější květenství a lepší plodnost. Navíc jsou rostliny lépe chráněny proti suchu a jsou odolnější při přesazování. Díky mykorhizním houbám můžeme omezit hnojení. Půdní houby dokáží maximálně využít veškeré dodané živiny a taktéž díky jejich síti se chemické hnojivo tak snadno neodplaví z půdy. Navíc oproti chemickému hnojivu, které se při standardních podmínkách vyplavuje z půdy, mykorhizní houby zůstávají a podporují rostlinu po celý její život. Jediné, co se musí dodržet při použití mykorhizy, je její aplikace přímo ke kořenům.

Díky prospěšným půdním houbám se může snížit spotřeba průmyslových hnojiv bez negativního dopadu na kvalitu a zdraví rostlin a kvality podzemních vod. Mykorhiza se v přírodě vyskytuje u více než 90 % rostlinných druhů a nejčastěji se jedná o typ mykorhizy arbuskulární. Mykorhiza se běžně vyskytuje ve volné přírodě, ovšem na místech narušených lidskou činností chybí. Především se jedná o místa, kde probíhá intenzivní zemědělská výroba, aplikace chemických hnojiv, a taktéž ji nenajdeme v zahradnických substrátech.

Kde je Mykorhizu možné využít?

• důlních výsypkách a úložištích popílku
• dopravní infrastruktuře
• pouštích a polopouštích
• rekultivaci skládek a hald odpadů z průmyslových činností
• zatravňování hřišť, závodišť nebo golfových greenů
• ozeleňování střech

Text: Lucie Sýkorová

Publikováno: 03.05.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Výsadba paprik

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Výsadba paprik

Jak nejlépe podpořit život v půdě na zahradě

Půda je pro život nezbytná. Žije v ní spousta mikroorganismů i organismů vyšších řádů. Co můžete pro půdu a život v ní udělat?

Výsadba balkonových květin

Dáša Kouřilová ukazuje jak vysadit balkonové květiny.

Kdy se vysévá zimní sadba a co vysít?

Zimní sadba se vysévá v květnu, aby měla dostatek času do zimních mrazíků vyrůst a dozrát. Které druhy se dají ještě teď vysévat?

Pěstování borůvek i na balkonu

Borůvky, zejména kanadské a kamčatské jsou oblíbenou plodinou našich zahrad. Vypěstujte si je i na balkonu.

Pěstujte rajčata i na balkóně

Rajčata se dají pěstovat jak na záhonech, ve skleníku, tak i na balkóně. A nemusíte pěstovat rajčata samotná. Snesou se s některými jinými plodinami.

ČTĚTE DÁLE

Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný
Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka, velmi často ho však vídáme na pultech zeleniny a na tržištích. Jak si ho vypěstovat?

Jak pečovat o broméliovité rostliny
Jak pečovat o broméliovité rostliny

Rostliny

Z broméliovitých rostlin máte na výběr opravdu velké množství přitažlivých druhů, které můžete pěstovat s úspěchem v domácích podmínkách.

Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny
Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny

Rostliny

Naše výpěstky jsou neustále něčím napadány a nám nezbývá, než řešit různé postřiky a přípravky proti nemocem a škůdcům hodujícím na naší zelenině.

Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy
Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy

Rostliny

Je mnoho dalších pokojových rostlin, které spolehlivě účinkují proti mnoha různým neduhům. Proč je tedy nezkusit pěstovat třeba i u vás doma?

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.