Mykorhizní houby – pomocníci v okrasné zahradě

Padne-li řeč na houby, většině z nás se vybaví chutná smaženice, jíž býváme odměněni za zdlouhavé hledání těchto chutných darů lesa. Poměrně známým výkladem slova „houba“ je také vlhkomilná parazitická mykóza. Ačkoliv to nezní nikterak vábně, vězte, že právě ony mykorhizní houby, o nichž je následující článek, pomohou probudit a ozdravit vaši okrasnou zahradu.

Mykorhizní houby – pomocníci v okrasné zahradě
Mykorhizní houby – pomocníci v okrasné zahradě (Zdroj: archiv redakce)

​O co se vlastně jedná?

Ač houby většinou parazitují na tělech rostlin a následně je po odumření rozkládají mykorhizní houby jsou zcela jiné! Žijí v symbióze s kořeny rostlin a pomáhají jim lépe přežívat v nepříznivých podmínkách. Princip symbiózy zná každý už z obecné školy, a tudíž ví, že se jedná o veskrze prospěšný vztah dvou či více nejrůznějších druhů organismů. Ale symbiont už tak dobrý zvuk nemá. Ale přesto, v případě některých plísní či hub a rostlin takový vztah velmi dobře funguje.

Mykorhizní houby mají podobu nepatrných mikroskopických vláken, která se napojují na kořeny stromů a rostlin. Tím, že vytvoří hustou síť a jejich růst je daleko rychlejší než růst samotných kořenů, získávají rostliny mnohonásobně větší množství živin a vody z okolní půdy a to za kratší dobu, než by získaly od pouhých kořenů. Mykorhizních hub mohou být ve stejném prostoru stovky druhů, různé dřeviny mají různé oblíbence. Některé tyto podzemní houby tvoří celkem nepřehlédnutelné nadzemní plodnice – vídáte je občas na pánvičce s cibulkou. Mnoho jiných ale zůstává okem běžného člověka neobjeveno, protože plodnice buďto zrovna netvoří, nebo jsou malé či schované v půdě. Proto obvykle nesbíráme houby pod jabloněmi, ačkoliv půdní houby tam také jsou.

Když mykorhiza chybí

Jen ty nejodolnější druhy hub přežívají znečištění prostředí, kyselé deště, spady dusíku a chemické postřiky. Člověkem vytvořené smrkové monokultury si okyselují a vyčerpávají vlastní půdu, druhově bohaté smíšené a listnaté lesy jsou na tom mnohem lépe. Úplně nejlépe jsou na tom pralesy (i ty naše poslední české), kde je hojnost tlejícího dřeva a větší vrstva humózní půdy. Ale nejen lesní stromy žijí na hromádce s houbami. Týká se to i našich ovocných stromů, keřů a bylin. Jen typ mykorhizních hub se liší. Proto je velmi výhodné, pro rostliny a tím i pro nás, dodat tyto houby do půdy, ve které chybí. Na polích a klasických zahradách mykorhizu zdecimovala chemizace, na níž jsou podhoubí velmi citlivá. Rostlina bez mykorhizy také poroste, ale aby nerostla špatně, všechnu tu práci za houbu musí dělat člověk.

Účinky mykorhizních hub v zahradě

Různé druhy rostlin potřebují odlišné mykorhizní houby. Nejběžnějším typem je mykorhiza pro pokojovky, balkonovky, ovocné stromy a keře, zeleninu, jehličnany i listnáče. Řada studií prokázala, že díky mykorhize rostliny vykazují lepší růst, bohatší a dřívější květenství a lepší plodnost. Navíc jsou rostliny lépe chráněny proti suchu a jsou odolnější při přesazování. Díky mykorhizním houbám můžeme omezit hnojení. Půdní houby dokáží maximálně využít veškeré dodané živiny a taktéž díky jejich síti se chemické hnojivo tak snadno neodplaví z půdy. Navíc oproti chemickému hnojivu, které se při standardních podmínkách vyplavuje z půdy, mykorhizní houby zůstávají a podporují rostlinu po celý její život. Jediné, co se musí dodržet při použití mykorhizy, je její aplikace přímo ke kořenům.

Díky prospěšným půdním houbám se může snížit spotřeba průmyslových hnojiv bez negativního dopadu na kvalitu a zdraví rostlin a kvality podzemních vod. Mykorhiza se v přírodě vyskytuje u více než 90 % rostlinných druhů a nejčastěji se jedná o typ mykorhizy arbuskulární. Mykorhiza se běžně vyskytuje ve volné přírodě, ovšem na místech narušených lidskou činností chybí. Především se jedná o místa, kde probíhá intenzivní zemědělská výroba, aplikace chemických hnojiv, a taktéž ji nenajdeme v zahradnických substrátech.

Kde je Mykorhizu možné využít?

• důlních výsypkách a úložištích popílku
• dopravní infrastruktuře
• pouštích a polopouštích
• rekultivaci skládek a hald odpadů z průmyslových činností
• zatravňování hřišť, závodišť nebo golfových greenů
• ozeleňování střech

Text: Lucie Sýkorová

Publikováno: 03.05.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Výsadba paprik

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Výsadba paprik

Výsadba balkonových květin

Dáša Kouřilová ukazuje jak vysadit balkonové květiny.

Pěstování zeleniny na balkoně

Pěstování zeleniny na balkoně

Léčivé houby

Leskokorka a hnojník jsou houby s léčivými účinky na lidský organismus.

Sušení hub

Sušení hub

ČTĚTE DÁLE

Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku
Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku

Rostliny

Jistě na zahradě pěstujete některé druhy violek. Jedny z těch nejběžnějších jsou zahradní macešky. Jejich pěstování je nenáročné a barevná odměna je veliká.

Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?
Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?

Rostliny

Houby na zahradě rostou ve stínu až polostínu – ideálně v blízkosti keřů či stromů. Potřebují dobře vyhnojenou půdu a dostatek vláhy. Ne vždy jsou ale vítané.

Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina
Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina

Rostliny

Nerovnocenný boj člověka s přírodou, který často vyhrává plevel, je jako boj s větrnými mlýny. Některé druhy jitrocele jsou zvlášť odolné a úporné.

Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky
Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky

Rostliny

Užitečný plevel je všudypřítomný – avšak není to jen škůdce, protože najde hojné využití v kuchyni a také ve vaší domácí lékárničce.

Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem
Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem

Rostliny

Jitrocel prostřední je vytrvalá rostlina, která se vyskytuje jako nepříjemný plevel v trávnících. Jeho likvidace je praktičtější pomocí selektivních herbicidů.

Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok
Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok

Rostliny

Borka stromu je odumřelá povrchová vrstva na kmeni, která má různou tloušťku. Zahrádkáři ji odstraňují – zároveň se tak zbavují i zazimovaných škůdců.

Jitrocel jako otravný plevel na našich zahradách
Jitrocel jako otravný plevel na našich zahradách

Rostliny

Jitrocel je noční můrou zahrádkářů. Některé druhy se chovají velmi invazivně a zaplavují naše zahrady. Jak se tohoto plevele zbavit jednou provždy?

V květináčích zůstanou jarní květiny v bezpečí
V květináčích zůstanou jarní květiny v bezpečí

Rostliny

Cibuloviny v nádobách jsou alternativou výsadby na záhoně. Vypadají v nich stejně krásně, ale zároveň jsou v bezpečí před nejrůznějšími škůdci.

Solitérní keře na každou zahradu
Solitérní keře na každou zahradu

Rostliny

Okrasné solitérní keře mají své místo v každé zahradě. Nejenže ji zkrášlují, ale dodávají jí na zajímavosti. Víte, které dřeviny jsou do naší zahrádky vhodné?

Užitečná pícnina nemá na zahradě co dělat
Užitečná pícnina nemá na zahradě co dělat

Rostliny

Travina jílek je u nás velmi běžná a roste nejen ve volné přírodě, ale zemědělci ji využívají jako užitečnou pícninu. Na zahradě se ovšem mění v plevel.

Zelí čínské je nepříliš známá zelenina, kterou musíte pěstovat
Zelí čínské je nepříliš známá zelenina, kterou musíte pěstovat

Rostliny

Pěstování zelí patří k tradici na nejedné zahrádce. Nehledáte však alternativu k listovým salátům? Pak určitě vyzkoušejte zelí čínské.

Česnek je zdrojem kvalitní úrody, jak jej pěstovat?
Česnek je zdrojem kvalitní úrody, jak jej pěstovat?

Rostliny

Česnek je modlou mezi zahradními plodinami, které si můžete vypěstovat. Pokud pěstování česneku sami zatím nezvládnete, poradíme vám, jak na to.