I zahrada si zaslouží generální úklid! Tak ji vyluxujte! Díl první

Při představě každodenního luxování se mnohým protáčí panenky a vidina jakéhokoliv vysavače se nezdá příliš lákavá. Ale stejně dobře se dá vysávací stroj použít i na zahradě. Řeč je totiž o zahradním vysavači. První ze dvou dílů tohoto vysávacího a foukacího miniseriálu, věnujeme představení těchto užitečných strojů a zásadních faktů, které si nikdy není na škodu připomenout.

I zahrada si zaslouží generální úklid! Tak ji vyluxujte! Díl první
I zahrada si zaslouží generální úklid! Tak ji vyluxujte! Díl první (Zdroj: shutterstock.com)

Dávno již minuly ty doby, kdy jsme všechno listí, větvičky, podzimní bobule a jiné nečistoty museli uklízet, v jedné ruce třímajíc hrábě a ve druhé smeták. Od bolavých zad a puchýřů nám odpomohou zahradní vysavače. Dokážou vysávat, odfukovat i drtit. Rozhodně příznačným rysem těchto zahradních pomocníků je jejich široké spektrum využití, a to jak v jarních měsících, tak i v zimním období, kdy si hravě poradí s prašným sněhem. Proč tedy s větrem bojovat o každý lístek, když se můžete vyzbrojit zahradním vysavačem, který zároveň slouží jako fukar?

Co všechno mohou zahradní vysavače nabídnout?

Tito vynikající pomocníci najdou své uplatnění především v zahradách, kde je zastoupeno množství listnatých stromů. Zpravidla mají tyto přístroje multifunkční využití, umí sbírat spadlé listí a kromě funkce sání mají i funkci foukání. V zimních měsících ho pak můžete využít k odklizení sypkého sněhu. Stejně tak se osvědčí i při odstraňování prachu z chodníků a cest.

U vybraných modelů najdeme i funkci drtiče, který dokáže rozemlít kousky listí, zahradní odpad, větvičky nebo trávu. Veškerý odpad, jenž při procesu nasávání, či drcení vzniká, putuje do sběrného vaku, který se dá snadno vysypat na kompost. Pokud si zahradní vysavač pořídíte, dejte pozor na to, abyste při práci s ním nenasáli vodu, úlomky skla, kovu, nebo kamínky, což by mohlo mít za následek poškození drtiče a ventilátoru.​

Jak to v praxi vypadá?

Manipulace s vysavačem je velmi snadná. Nejprve si jeho pomocí nafoukáte listí do závětří (kout zahrady nebo domu) a následovně jen změníte funkci, vyměníte nástavec a vysáváte. Do objemného vaku, který je díky popruhu možné během práce přenášet na rameni, se vejde skutečně velké množství, protože moderní vysavače jsou vybaveny rozmělňovacím zařízením. Stejně dobře jako si zahradní vysavač poradí s listím nebo pilinami při úklidu dílny, pomůže i v zimě. Velmi dobře se hodí na odfoukávání napadeného prašanu.
Objem vysávaného listí je zredukován o 90%, a to díky silnému proudu vzduchu, který žene listí přes speciálně upravené lopatky ventilátoru. Najemno nasekaný zahradní odpad nevyhazujte, protože ho můžete velmi dobře zužitkovat v kompostéru.

Co je před nákupem vysavače dobré vědět?

– Odsávání nečistot z trávy je k rostlinám daleko šetrnější, než původní hrabání.
Zahradní vysavače se mohou uplatnit i při sběru posečené trávy, foukače pak i v zimě při odklízení sypkého sněhu.
– V případě vysávání vlhkého listí však může dojít k ucpání sací trubice,
– Oproti tomu při šetrném zacházení může životnost motorových vysavačů dosáhnout až deseti let.
– I při práci s vysavači listí je dobré používat ochranné rukavice a brýle. Při vysávání může dojít k odletu drobných větviček nebo kamínků, které by vás mohli poranit.
– Nebezpečí hrozí také domácím zvířatům, velký proud vzduchu je může vtáhnout dovnitř přístroje. Měli byste proto dávat pozor, aby se v době, kdy vysáváte listí, nepohybovala poblíž.
– K zásadám bezpečnosti patří i správná péče o vaše pomocníky. Vždy byste měli důkladně vyčistit sací trubici, kterou lze jednoduše odpojit, vyčistěte i sběrný vak a vlhkým hadříkem zbavte nečistot také drtící nože. Nožům dopřejte čas od času řádné promazání olejem.

Zahrada je místem, které si zaslouží stejně důkladný úklid, jako domov, v němž žijete. Klasický pokojový vysavač je pro udržování čistoty zásadní, stejně silný efekt má i vysávání zahrady? I zahrada si zaslouží generální úklid, tak proč ji nevyluxovat. Nejen, že je to snadné, ale může to být i zábava.

Text: Lucie Sýkorová

Publikováno: 03.05.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Využití spadaného listí v okrasné zahradě

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Využití spadaného listí v okrasné zahradě

Víte jak můžete použít shrabané listí pro výrobu přírodního hnojiva?

Shrabané listí nemusíme jen kompostovat. Můžeme ho použít jako hnojení pod keře a trvalky. O vše ostatní se postará příroda.

Kompostování spadaného listí

Kompostujete listí, co Vám na podzim opadalo. Poslouží vám jako budoucí substrát.

Zakládání kompostu

Zakládání kompostu.

Jak vyrobit květinový dárkový box

Výroba květinového boxu vhodného k oslavě s floristkou Anetou Svobodovou

Vyplétání zahradních dekorací z proutí

Jak si vyrobit zahradní dekorace a ozdobné ploty z proutí nám v reportáži poradí pan Julius Lalák.

ČTĚTE DÁLE

Jarní spuštění závlahového systému
Jarní spuštění závlahového systému

Zahradní technika

Spolu se začátkem jarní sezóny musí mnozí z nás kromě běžných zahradních prací řešit i spuštění závlahového systému. Pokud byl celý systém správně namontován a zazimován, je jeho spuštění otázkou několika málo minut. Většina firem provádí oživení závlahového systému spolu s vertikutací trávníku, kdy už nehrozí pokles teplot pod bod mrazu.

Zpracování dřevní hmoty během zimy
Zpracování dřevní hmoty během zimy

Zahradní technika

Bez praktického pomocníka se neobejdeme na žádné zahradě. Zima je skvělým obdobím pro řez dřevin, ze kterého ovšem bývá poměrně hodně dřevní hmoty, ke které často někteří zahrádkáři přistupují spíše jako k obtížnému odpadu, ale není to škoda? Vždyť právě větve lze zpracovat na materiál, který využijete k mulčování záhonů, pokryjete jím zahradní cestičky nebo dobře poslouží na zátop v kotli nebo kamnech.

Jak správně vybrat domácí vodárnu?
Jak správně vybrat domácí vodárnu?

Zahradní technika

Pokud už delší dobu přemýšlíte o domácí vodárně, ale nemáte úplně jasno, jakou vybrat a na co dát při nákupu pozor, dnešní článek vás potěší. Zjistili jsme vše potřebné.

Jak zazimovat rozvody vody na zahradě
Jak zazimovat rozvody vody na zahradě

Zahradní technika

Noční teploty už pomalu padají pod bod mrazu. Je tak nejvyšší čas zazimovat nebo mít zazimované venkovní rozvody vody. V případě potrubí, které je vidět, je vše jasně dané. Mnoho lidí si ovšem neví rady s čerpadly, s vodou v jímkách, se závlahou a také s tím, kdy je vlastně potrubní vedení bezpečně uložené v zemi, aby nedošlo ke zmrznutí vody.

Zahradní stroje na velké pozemky. Jaké se budou hodit?
Zahradní stroje na velké pozemky. Jaké se budou hodit?

Zahradní technika

Obhospodařovat rozlehlý pozemek stojí nemálo času, úsilí a v neposlední řadě také peněz. Proto je dobré přemýšlet, k čemu pozemek využijete, a podle toho potom vybírat i správnou techniku. Poradíme vám, co by ve vaší "stáji" nemělo chybět.

Největší chyby při práci se zahradní sekačkou. Děláte je také?
Největší chyby při práci se zahradní sekačkou. Děláte je také?

Zahradní technika

Kdo má zahradu, asi si život bez sekačky neumí představit. Ne každý se ale k tomuto užitečnému pomocníkovi chová tak, aby mu sloužil co nejdéle. Neděláte zbytečné chyby, které zkracují život stroje, i vy?

Jak vybrat řetězovou pilu na řezání palivového dřeva
Jak vybrat řetězovou pilu na řezání palivového dřeva

Zahradní technika

S nástupem zahradnické sezóny a teplejšího počasí nastává také období, kdy lze připravovat palivové dřevo na příští zimu. Práci se dřevem vám ulehčí řetězová motorová pila. Jakou však vybrat?

Vybíráme vhodný vysokotlaký čistič
Vybíráme vhodný vysokotlaký čistič

Zahradní technika

Vysokotlaký čistič je praktický pomocník, bez kterého se v domku se zahradou téměř neobejdete. Zvládnete s ním umýt auto, očistit zahradní cestičky, chodníky či terasová prkna. Je nepostradatelný při údržbě zahradního nábytku či zahradního nářadí. Čím se řídit při jeho nákupu vám vysvětlí tento článek.

Kdy se na zahradě vyplatí křovinořez a podle čeho jej vybrat
Kdy se na zahradě vyplatí křovinořez a podle čeho jej vybrat

Zahradní technika

Někdy na sekání zahrady klasická nebo strunová sekačka nestačí. Kdy sáhnout po křovinořezu a dle čeho si vybrat správný?

Kompresory pro běžné použití
Kompresory pro běžné použití

Zahradní technika

Kompresor se řadí nejen mezi drobnými kutily, ale také i v profesionálním segmentu mezi nejčastěji používané stroje. Stlačený vzduch se dá využít na nepřebernou škálu činností od čistění nářadí přes utahování šroubů až po výčep piva. Ne na vše je ale výhodné použití jednoho typu kompresoru. Jaké existují typy a jak se v nabídce výrobců zorientovat?

Sněhové frézy – pomocníci na odklízení sněhu
Sněhové frézy – pomocníci na odklízení sněhu

Zahradní technika

Sněhová fréza vám značně zjednoduší život při větší nadílce sněhu, zvláště ji ocení lidé žijící v horských podmínkách. Krom toho, že vám mnohonásobně ulehčí práci, také ušetří mnoho času, který byste trávili ručním odklízením sněhu. Poradíme, jakou sněhovou frézu vybrat podle podmínek, které u vás doma panují.

Akumulátorové nářadí má své výhody i nevýhody. Jak ho vybírat?
Akumulátorové nářadí má své výhody i nevýhody. Jak ho vybírat?

Zahradní technika

Strojů, které využívají energie z akumulátorů, přibývá. Dříve byly na trhu dostupné spíše akumulátorové vrtačky, nyní se již můžete setkat i s úhlovými bruskami, pilami či dokonce se sekačkami. Sice má tato technika i několik nevýhod, ale s trochou prozíravosti a správným výběrem pozitiva snadno převáží nad negativy.